Částice cholesterolu se vyskytují ve dvou hlavních kategoriích: low-density lipoproteiny (LDL) a high-density lipoproteiny (HDL). Prvnímu z nich se říká "špatný", druhý typ bývá naopak často nazýván prospěšný nebo „dobrý“ cholesterol, protože dopravuje LDL cholesterol z buněk a cév zpátky do jater a odstraňuje ho tedy z krevního oběhu.
Počítačový model těchto částic cholesterolu na naší fotografii (LDL vlevo, HDL vpravo) je dokonalým uměleckým dílem. Cholesterol (purpurové oblasti) je přenášen jako ester uvnitř částic a je obklopen vrstvou fosfolipidů (žluté) a neesterifikovaných cholesterolů. Mezibuněčný protein (purpurová a růžová vlákna) uspořádává částice a rozpoznává cílové buňky.
BEZ NĚJ TO NEJDE
Co to vlastně cholesterol je? Je to tuková látka, obsažená ve všech živých organismech, která je pro existenci života nezbytná, neboť je součástí stavby všech buněk a výchozí látkou pro tvorbu některých hormonů, včetně pohlavních. Vzniká z něho vitamin D, důležitý pro stavbu kostí. Cholesterol je nezbytný pro tvorbu žlučových kyselin, bez kterých bychom nemohli trávit potravu.