Domů     Technika
Co je GIS
21.stoleti 17.12.2004

Bez geografických informačních systémů by moderní člověk nemohl využívat celou řadu technologií, informací a služeb, které jsou dnes běžným standardem moderní doby. Geografický informační systém (GIS) nám umožňuje s pomocí nejmodernějších technologií vytvářet i trojrozměrné modely a mapy.Bez geografických informačních systémů by moderní člověk nemohl využívat celou řadu technologií, informací a služeb, které jsou dnes běžným standardem moderní doby. Geografický informační systém (GIS) nám umožňuje s pomocí nejmodernějších technologií vytvářet i trojrozměrné modely a mapy.

Dnešní svět žije informacemi. Nikoho nepřekvapí služby mobilních operátorů, s jejichž pomocí se dozvíte, kde se nachází nejbližší sjezdovka a zda je uměle zasněžována, kolik stojí permanentka, jaké je tam počasí a kvalita sněhu. Běžný je i městský informační systém, jehož součástí je mapa města se zaznamenanými významnými památkami, bankomaty, cyklotrasami či plánovanou zástavbou. Mohli bychom zde jmenovat další systémy, které v sobě spojují elektronické mapy se zájmovými informacemi a všechno dohromady úspěšně graficky prezentují. Jádrem těchto systémů je technologie, kterou si většina jejích běžných uživatelů neuvědomuje a často ani netuší, jak moc zasahuje do našeho běžného života. Geografický informační systém je ve své podstatě velmi jasný a jednoduchý. V následujícím textu se o něm dozvíte víc.

Základem je členění do vrstev
Geografický informační systém má vedle možností „klasického“ informačního systému schopnost pracovat s polohou prvků (např. s jejich zeměpisnými souřadnicemi). K čemu je tato schopnost dobrá? K tomu, že umožňuje jakékoli objekty, události a jevy spjaté s určitou polohou na Zemi zaznamenat do mapy, uložit spolu s popisnými informacemi (atributy) do databáze a následně zobrazovat, provádět dotazy a analýzy v souvislosti s dalšími informacemi, aktualizovat je a jinak s nimi pracovat. Jako nejefektivnější metoda organizování dat se ukázalo rozčlenění objektů do tzv. „vrstev prvků“. V jedné vrstvě jsou ukládány prvky stejného typu, např. turistická mapa se tedy skládá z mapové vrstvy silnic, mapové vrstvy vodních toků a ploch, mapové vrstvy turistických tras, památek, obydlených ploch ad.

Více než „jen“ mapy aneb „všechno souvisí se vším“
Z dosavadního popisu by se mohlo zdát, že GIS je tematická mapa zpracovaná pomocí počítače, ale není tomu tak. Mapa nebo jiný grafický výstup je pouze prezentací situace či výsledku analýzy v území, a to podle momentálních potřeb a požadavků jejich uživatelů. GIS je informačním systémem, tedy skladem dat o zájmových objektech, které je možné mnoha způsoby graficky znázorňovat (tj. vizualizovat). Neměl by však sloužit jen pro uložení a práci se stávajícími prvky, objekty a událostmi, ale i jako nástroj, který umožňuje na základě dostupných informací modelovat varianty řešení (samozřejmě s určitou mírou nejistoty). Můžeme např. podle řady kritérií porovnávat různé varianty vedení dálnice, jaký bude mít její stavba vliv na hladinu hluku v okolí, jak moc se zlepší dopravní dostupnost v těchto místech, jak se zvýší podíl těžkých kovů v půdě po určité době provozu dálnice atd. GIS dovede zpracovat všechny dostupné informace – má unikátní schopnost dávat dohromady, názorně zobrazovat a analyzovat data ze zcela nesourodých oblastí a umožňuje nám tak vzít v úvahu při důležitých rozhodnutích co nejvíce informací, které spolu zdánlivě vůbec nesouvisejí a bylo by velmi těžké si je bez použití techniky představit všechny najednou. Zkrátka, kde končí naše schopnost představit si následek našeho konání, nastupuje GIS.

Od teorie ke konkrétnu
Jak již bylo řečeno, GIS zobrazuje informace po vrstvách. Můžeme si tedy připravit např. digitální mapu, kde bude nad vrstvou pozemků vrstva budov, silnic a vzdušného elektrického vedení; pod ní může být vrstva potrubí, geologická mapa či letecký snímek. U všech vrstev lze vypínat/zapínat jejich zobrazování, porovnávat je, kombinovat a získávat informace zcela nové. Můžeme vytvořit vrstvu soustředných kružnic představujících stupňovanou barvou dosažitelnost škol či lékáren, nebo určit z bodových měření množství oxidu uhličitého v ovzduší po celém zájmovém území. Tyto vrstvy lze samozřejmě přidat do naší původní digitální mapy. Množství vrstev je limitováno jen čitelností mapy; technicky závisí pouze na dostupnosti geografických dat, která najdete mj. i na internetu. Výsledkem práce může být kromě mapy i zpráva, graf nebo prostorový model. Vyspělé geografické informační systémy totiž nabízejí ještě více – zavádějí do map třetí rozměr. Z vrstevnic či výškových bodů lze vymodelovat reliéf reálné krajiny a nad ním provádět analýzu viditelnosti nebo pravděpodobné šíření požáru v závislosti na rychlosti a směru větru, druhu lesa a dalších faktorech. Třetím rozměrem však nemusí být nutně nadmořská výška, ale i četnost výskytu určitého jevu nebo hodnota prvku (např. podíl olova v půdě, výskyt meningokového onemocnění nebo určitého škůdce, hustota a průměrný věk obyvatel). Říká se, že využití GIS je omezeno pouze schopnostmi jeho uživatele, a je to tak. Posuďte sami.

Volně dostupná data a prohlížeče GIS
Že byste si to rádi vyzkoušeli a nevíte jak? Na editaci a vytváření geografických dat budete potřebovat výkonný software pro GIS, nicméně existuje mnoho volně dostupných či zveřejněných dat, map a jejich prohlížečů, které si můžete stáhnout z internetu (např. prohlížeč ArcExplorer – ke stažení na http://www.esri.com/software/arcexplorer/). Ostatně, pro první seznámení s GIS vlastně ani zmíněný prohlížeč potřebovat nebudete – bude vám stačit připojení k internetu a běžný internetový prohlížeč.

Kde najdete informace, data a funkce GIS?

Mapový server České geologické služby – přes odkaz Mapový server se můžete kochat geologickými a hydrogeologickými mapami ČR v různých měřítkách.
http://nts2.cgu.cz

Portál životního prostředí – mimo map chráněných krajinných oblastí a národních parků, oblastí znečištění či geomorfologických map zde najdete i orthofoto snímky celé republiky a další zajímavosti.
http://mapmaker.env.cz

Na rozvoji GIS v naší republice se významně podílejí krajské úřady. Namátkou:
Kraj Vysočina – Galerie GIS
http://extranet.kr-vysocina.cz/galerie/gis/index.php
Mapový server Karlovarského kraje
http://mapy.kr-karlovarsky.cz
Mapy Libereckého kraje
http://www.kraj-lbc.cz/?page=1462
Mapy Plzeňského kraje
http://www.kr-plzensky.cz/article.asp?itm=125
Mapy Středočeského kraje
http://mapy.kr-stredocesky.cz/

Ale nejsou to jen krajské úřady…
Mapový server Magistrátu města Ostravy
http://gisova.mmo.cz/
Ředitelství silnic a dálnic ČR
http://www.rsd.cz/

Vzdělávací stránky GIS:
Globalis – interaktivní atlas světa, najdete zde mnoho tematických map s aktuálními daty z mnoha oblastí, velmi jednoduché ovládání.
http://globalis.gvu.unu.edu/
GIS.com – stránka pro začátečníky v oboru, kde najdete data, ukázky a odkazy na zajímavé systémy z celého světa

Portály GIS (shromažďují geografická data včetně metadat z nejrůznějších oblastí, která můžete použít pro svůj GIS):
Server Geography Network
http://www.geographynetwork.com/
Geodata.gov – vládní portál prostorových dat USA
http://www.geodata.gov
INSPIRE – portál Evropské unie
http://eu-geoportal.jrc.it

Předchozí článek
Další článek
Související články
Omezení rychlosti na 30 km/h vede podle nového výzkumu k sedmatřicetiprocentnímu poklesu úmrtí při dopravních nehodách. Kromě toho se při takovém snížení rychlosti snižuje jak hluk, tak i emise a spotřeba paliva. Studie, jejíž autory jsou řečtí vědci George Yannis a Eva Michelaraki, se zaměřila na kvantifikaci v oblasti bezpečnosti, životního prostředí, energie, dopravy, obyvatelnosti […]
Fyzika kolem nás, v nás, ale i daleko od nás, je fascinující. Určuje pravidla všem ostatním vědám. Fyzika není jen dílem ve velké skládačce, nýbrž je podkladem, na kterém leží vše. Tato rubrika představuje příběh jedné z částic. Tentokrát elektronu… Elektrony jsou malé částice s velmi malou hmotností, ale jejich vliv je obrovský. Váží pouze […]
Před více než 100 lety dal Jaroslav Heyrovský světu revoluční analytickou metodu – polarografii. Před téměř 70 lety vyrobili Češi plastickou trhavinu Semtex a ve stejné době Otto Wichterle dokončoval první hydrogelovou kontaktní čočku pro korekci optických vad zraku. V nedávnější době profesor Holý vyvinul nové skupiny léčiv, antivirotik, proti HIV/AIDS, virovou hepatitidu typu B či […]
Česká republika hledá cesty, jak snížit uhlíkové emise, k čemuž se zavázala v rámci tak zvaného Green Dealu, a to zejména z provozu benzinových a naftových motorů v dopravě. U železniční dopravy by k tomu vedle elektrizace železnic mohl přispět i provoz vlaků na vodík či baterie. Dle závěrů nejnovější studie by mohly být tyto […]
Vědci z centra CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli nový senzor pro měření v rozmezí od 10 do 90 stupňů Celsia. Na revoluční technologii spolupracovali s odborníky ze Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Základem je nový grafenový derivát, díky kterému je senzor přesný a spolehlivý, zároveň […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz