Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka..
Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. Na trůn v Caracolu nastoupil král Te K’ab Chaak, což maysky znamenalo „bůh deště z větví stromu“, v roce 331, jeho hrobka pak pochází z doby kolem roku 350. Kdysi Caracol pokrýval více než 177 km čtverečních a jeho součástí byly rozsáhlé hráze, zemědělské terasy, budovy a monumentální stavby.
Archeologický projekt Caracol, který probíhá každoročně od roku 1985, řídí Arlen a Diane Chaseovi z Houstonské univerzity.
Zakladatel města Caracol
Zříceninám města dodnes dominuje 43 metrů vysoká pyramida Caana, která byla kdysi chrámem a stále zůstává jednou z nejvyšších budov v Belize. Hrobka krále Te K’ab Chaaka byla jednou ze tří hlavních hrobek nalezených v „severovýchodní Akropoli“ na tomto místě – vyvýšeném komplexu těsně za centrem města, který sloužil pro královské domy a veřejné obřady.
V hrobce byly nalezeny keramické nádoby, vyřezávané kosti i mušle, trubkovité nefritové korálky i mozaiková posmrtná maska vyrobená z nefritu.

Jedna keramická nádoba zobrazovala mayského vládce, jak drží kopí při přijímání obětin, zatímco jiná zobrazovala Ek Chuaha, mayského boha obchodníků, taktéž obklopeného obětinami. Ostatky krále naznačují, že v době své smrti v pokročilém věku měřil asi 170 cm a neměl již žádné zuby.
Královská dynastie, kterou založil, nicméně trvala více než 460 let. Do roku 900 však město Caracol upadlo z neznámých důvodů, stejně jako mnoho dalších mayských osad.
Vazby na Teotihuacán?
Ruiny se nacházejí v horské džungli v okrese Cayo v centrálním Belize, asi 85 kilometrů od karibského pobřeží a 72 km jihovýchodně od mayského města Tikal v Guatemale. Dřívější objev z roku 2010 nalezl v pyramidě Caana artefakty pocházející ze středního Mexika, včetně obsidiánových čepelí, což naznačovalo vliv středomexického města Teotihuacán.
Ovšem nově objevené hrobky v Caracolu pocházejí přinejmenším z doby o generaci dříve. Z toho plyne, že v něm od počátku sídlili původní mayští vládcí spíše než vládnoucí elita z Teotihuacánu.
Podle Arlena Chase, profesora antropologie na Houstonské univerzitě, nález tří sad ostatků ze 3. století, pohřbených v teotihuacánském stylu, v tomto místě nicméně naznačuje, že první vládci Caracolu měli ve své době hluboké kontakty s tímto regionem a dalšími částmi Mezoameriky.
„Jak centrální Mexiko, tak mayská oblast si byly jasně vědomy rituálních praktik toho druhého,“ domnívá se Chase, přestože se Teotihuacán nachází asi 1 200 km od Caracolu. „Zdá se, že spojení mezi oběma regiony udržovali samotní vládci, takže Te K’ab Chaak a další mayští králové mohli navazovat formální diplomatické vztahy s Teotihuacánem,“ doplňuje Chase.
Zdroj: LiveScience