Domů     Historie
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Pyramida Caana, zdroj: WikiCommons by Devon Jones

Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka..

Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. Na trůn v Caracolu nastoupil král Te K’ab Chaak, což maysky znamenalo „bůh deště z větví stromu“, v roce 331, jeho hrobka pak pochází z doby kolem roku 350. Kdysi Caracol pokrýval více než 177 km čtverečních a jeho součástí byly rozsáhlé hráze, zemědělské terasy, budovy a monumentální stavby.

Archeologický projekt Caracol, který probíhá každoročně od roku 1985, řídí Arlen a Diane Chaseovi z Houstonské univerzity.

Zakladatel města Caracol

Zříceninám města dodnes dominuje 43 metrů vysoká pyramida Caana, která byla kdysi chrámem a stále zůstává jednou z nejvyšších budov v Belize. Hrobka krále Te K’ab Chaaka byla jednou ze tří hlavních hrobek nalezených v „severovýchodní Akropoli“ na tomto místě – vyvýšeném komplexu těsně za centrem města, který sloužil pro královské domy a veřejné obřady.

V hrobce byly nalezeny keramické nádoby, vyřezávané kosti i mušle, trubkovité nefritové korálky i mozaiková posmrtná maska vyrobená z nefritu.

Keramická nádoba zobrazující Ek Chuaha, mayského boha obchodníků, zdroj: University of Houston

Jedna keramická nádoba zobrazovala mayského vládce, jak drží kopí při přijímání obětin, zatímco jiná zobrazovala Ek Chuaha, mayského boha obchodníků, taktéž obklopeného obětinami. Ostatky krále naznačují, že v době své smrti v pokročilém věku měřil asi 170 cm a neměl již žádné zuby.

Královská dynastie, kterou založil, nicméně trvala více než 460 let. Do roku 900 však město Caracol upadlo z neznámých důvodů, stejně jako mnoho dalších mayských osad.

Vazby na Teotihuacán?

Ruiny se nacházejí v horské džungli v okrese Cayo v centrálním Belize, asi 85 kilometrů od karibského pobřeží a 72 km jihovýchodně od mayského města Tikal v Guatemale. Dřívější objev z roku 2010 nalezl v pyramidě Caana artefakty pocházející ze středního Mexika, včetně obsidiánových čepelí, což naznačovalo vliv středomexického města Teotihuacán.

Ovšem nově objevené hrobky v Caracolu pocházejí přinejmenším z doby o generaci dříve. Z toho plyne, že v něm od počátku sídlili původní mayští vládcí spíše než vládnoucí elita z Teotihuacánu.

Podle Arlena Chase, profesora antropologie na Houstonské univerzitě, nález tří sad ostatků ze 3. století, pohřbených v teotihuacánském stylu, v tomto místě nicméně naznačuje, že první vládci Caracolu měli ve své době hluboké kontakty s tímto regionem a dalšími částmi Mezoameriky.

„Jak centrální Mexiko, tak mayská oblast si byly jasně vědomy rituálních praktik toho druhého,“ domnívá se Chase, přestože se Teotihuacán nachází asi 1 200 km od Caracolu. „Zdá se, že spojení mezi oběma regiony udržovali samotní vládci, takže Te K’ab Chaak a další mayští králové mohli navazovat formální diplomatické vztahy s Teotihuacánem,“ doplňuje Chase.

Zdroj: LiveScience

Foto: WikiCommons, University of Houston
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz