Domů     Architektura
Cela jako šance. Studující FA ČVUT hledají cestu k nápravě českých věznic
Jan Zelenka 26.5.2025

České vězeňství se stále opírá o zastaralý model, kdy vězni žijí v celách až po 15 lidech a systém staví na restrikci a izolaci, nikoli na individuální práci s pachatelem. Moderním pojetí vězeňské architektury se proto rozhodli změnit studující Fakulty architektury ČVUT z ateliérů Tesař–Barla a Fišer–Nezpěváková.

Výsledky jejich práce budou k vidění na FAZÓNĚ – semestrální přehlídce ateliérové tvorby, jejíž vernisáž proběhne dnes od 17 hodin.

O pojetí vězeňské architektury se u nás téměř nemluví – a právě to se rozhodli změnit studující Fakulty architektury ČVUT.

V uzavřených věznicích si u nás odpykává trest přes 20 tisíc lidí. V evropském měřítku však vynikáme jedním znepokojujícím faktem – až 70 % propuštěných se do vězení vrací. Alternativu nabízejí otevřené věznice – zařízení, kde odsouzení žijí s větší volností, pracují mimo areál a udržují kontakt s blízkými.

Tento přístup, běžný v některých evropských zemích už více než sto let, výrazně snižuje recidivu – v některých případech až na 10 %.

Světlo a výhled

Architektura přitom může hrát zásadní roli. „Prostředí, ve kterém člověk tráví roky života, ovlivňuje jeho chování i šance na úspěšné začlenění po propuštění. Klíčové jsou prvky známé i z komunitních či terapeutických budov – přirozené světlo, výhled, vzdušnost, sdílené prostory, ale i dostatek soukromí,“ říká vedoucí ateliéru Jan Jakub Tesař.

Studenti a studentky ateliéru Tesař–Barla si pokládali otázky, zda může architektura pomoci snižovat recidivu? Kde mají věznice stát? A skutečně někoho napravují? V rámci analýz se ponořili do problematiky českého vězeňství – od typologie věznic po provozní principy.

Výchozím bodem pro návrh se stal areál bývalého letiště u Tábora, kde se plánuje nová věznice se střední a vyšší ostrahou.

I věznice mohou být „lidské“.

Věznice 21. století

Na projektu spolupracovali s Generálním ředitelstvím Vězeňské služby ČR, navštívili reálné věznice a konzultovali své návrhy s odborníky z praxe. Do výuky se zapojila mj. psycholožka pplk. PhDr. Soňa Haluzová, architekt prof.

Ivan Koleček – autor oceňované věznice v Lausanne nebo odbornice na vězeňství Mgr. A. Dr. techn. Andrea Seelich. O osobní zkušenosti se podělil i disident a publicista František „Čuňas“ Stárek.

Do tématu se zapojil také designérský ateliér Fišer–Nezpěváková. Studující zde navrhovali vybavení vězeňské cely – odolné, bezpečné, snadno udržovatelné. Výsledkem jsou návrhy, které kombinují minimalismus, funkčnost a ergonomii a zároveň splňují přísné normy.

K vidění jsou nejen vizualizace cel, ale i modely vybraných prvků – vše v konkrétním měřítku a s důrazem na reálnou použitelnost.

Fakulta architektury ČVUT v Praze (FA ČVUT) je nejstarší a největší institucí u nás poskytující vzdělání v oboru.

FAZÓNA – semestrální přehlídka ateliérové tvorby Fakulty architektury ČVUT – je otevřena od 26. května do 20. června denně od 9.00 do 18.00. Nabídne více než 1000 projektů téměř sedmdesáti ateliérů architektury a urbanismu, krajinářské architektury a designu.

Vstup je bezbariérový a zdarma. Všechny projekty vytvořené studentkami a studenty FA ČVUT si můžete prohlédnout online, první ročníky mají vlastní webovou galerii.

Foto: FA ČVUT
Zdroje informací: FA ČVUT
Související články
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá nové […]
Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje rychlosti pěti metrů za sekundu a nemá efektivnější alternativu. Kapsle s nosností do jednoho kilogramu přepravují například biologický materiál nebo originální zprávy. Po celé nemocnici je rozmístěno 67 stanic, odkud […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
Architektura 9.1.2025
Zlatý poklad, tajemné rituály a dechberoucí příběhy z dávné historie. Dějiny starověkého Egypta ožívají v Praze díky unikátní výstavě „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“. Výjimečná expozice vás zavede do světa 3000 let staré historie a odhalí tajemství faraona, jehož hrobka změnila archeologii navždy. Psal se rok 1922, když britský archeolog Howard Carter pohlédl do […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz