Domů     Objevy
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
Veronika Tyrková 14.5.2025
Jeskyně Għar il-Latnija

Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění. .

 

V jeskyni Għar il-Latnija na severu ostrova byly totiž objeveny důkazy, že Malta hostila lidské obyvatele už před více než 8500 lety – a to znamená jediné: dávní lovci a sběrači museli být schopni překonat více než 100 kilometrů otevřeného moře.

Jeskynní kronika starověkých námořníků

Għar il-Latnija byla dlouhá léta známa především mezi místními potápěči. Až systematický archeologický průzkum vedený mezinárodním týmem přinesl průlom. Výzkumníci zde nalezli desítky kamenných nástrojů, zvířecí kosti se stopami opracování, zbytky ohnišť i úlomky uhlíků.

Radiokarbonové datování umístilo tyto artefakty do doby přibližně 8500 let před naším letopočtem, tedy do mezolitu – období lovců a sběračů.

Zvláštní pozornost vzbudily zejména kamenné mikrolity – drobné nástroje z místního vápence, které archeologové identifikovali jako podobné těm nalezeným v jižní Itálii a na Sicílii. To naznačuje, že kultura těchto prvních obyvatel Malty nebyla izolovaná, ale souvisela s pevninským Středomořím.

100 kilometrů moře? Problém, nebo výzva?

Geologické modely ukazují, že ani v době nižší mořské hladiny po poslední době ledové nebyla Malta nikdy spojena s evropským kontinentem pevninským mostem. Znamená to, že první lidé se sem museli přepravit po vodě.

A tedy absolvovat cestu dlouhou minimálně 100 kilometrů z jižní Sicílie – bez viditelné pevniny na obzoru.

Ačkoliv přímo na Maltě nebyly objeveny pozůstatky lodí, existuje zajímavá paralela: v severní Itálii byly v lokalitě La Marmotta nalezeny neolitické kánoe staré kolem 7000 let. Tyto lodě vyrobené z dutého kmene vykazují pokročilou konstrukci – byly opatřeny otvory pro uchycení provazů, stabilizačními prvky a podle některých náznaků možná i jednoduchými plachtami.

Je pravděpodobné, že technologie mořeplavby existovala již dříve a byla běžně využívána skupinami lovců a sběračů k migraci, rybolovu či výměnnému obchodu.

Podobné kamenné úlomky, jaké se našly v řecké jeskyni Franchthi Cave (foto), byly objeveny také v Latnija Cave na Maltě.

Genetické stopy mezi Afrikou a Evropou

Podporu hypotéze o raném mořeplavectví přináší i genetika. Studie publikovaná v časopise Nature analyzovala DNA 8000 let starého jedince z oblasti dnešního Tuniska. Výsledky ukázaly přítomnost evropských genetických znaků, a to zejména z oblasti jižní Evropy.

Tento nález podporuje myšlenku, že rané skupiny obyvatel se přes Středozemní moře přesouvaly nejen z Evropy na ostrovy, ale i dále na africký kontinent.

Nový obraz pravěkých komunit

Nálezy z Malty a související objevy tak přepisují náš obraz dávných lidí. Namísto primitivních skupin vázaných na suchozemské trasy se před námi rýsuje podoba mobilních, adaptabilních a technicky schopných komunit, které dokázaly překonávat geografické bariéry.

Tito lidé nejen přežívali, ale aktivně osidlovali nové prostory – a moře pro ně nebylo překážkou, ale mostem.

Z hlediska vědy je důležité, že podobné objevy mohou inspirovat nové výzkumy i jinde ve Středomoří a přinést další střípky do mozaiky migrací v pravěku. Otázka, jakým způsobem tyto skupiny zvládaly navigaci, stavbu lodí a organizaci cest, zůstává fascinující výzvou.

Autor: Jiří Lukša

Foto: Náhledové FOTO: StudioSelinous / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 FOTO: Zde / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Zdroje informací: um.edu.mt, archeology.org, nature.com
Související články
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Objevy Vesmír 5.5.2025
V nejvzdálenější známé galaxii našli vědci kyslík. Jak? Kdy? Kde? A co to znamená pro naše chápání zrodu vesmíru? Jak hluboko do minulosti vesmíru se dá nahlédnout? Díky galaxii JADES-GS-z14-0 teď víme, že až ke hvězdám, které zářily před více než 13 miliardami let. Tato galaxie, objevená v roce 2023, je rekordmankou ve své kategorii […]
Objevy Příroda 5.5.2025
My suchozemci si tlak prostředí, který na nás doléhá, obvykle uvědomíme až při potápění. Už v 10 metrech je dvojnásobný, než byl na hladině. A to je znát. Každých 10 m směrem do hloubky se dál zvyšuje o jednu atmosféru. Brzy začne být drtivý. Život v mořích tím ale zjevně neomezuje. Jak je to možné? […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Objevy Příroda 28.4.2025
Docent Ing. Roman Pavela, Ph.D. z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) obdržel prestižní ocenění od kalifornské společností ScholarGPS, která ho již loni zařadila do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Hodnocení ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím (bez autocitací). Roman Pavela, který […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz