Domů     Příroda
Ztráta matky poznamená šimpanze na celý život
Veronika Tyrková 14.5.2025

Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku..

 

Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u lidí, dlouhá doba je potřeba především k růstu velkého a výkonného mozku. A také k získávání sociálních dovedností.

Šimpanzi žijí ve volné přírodě v tlupách, které mívají desítky jedinců. Tyto skupiny se často mění, rozpadají se na menší a znovu se spojují. Pro šimpanze je důležité pamatovat si, kdo jsou přátelé, s kým spolupracovat a komu se raději vyhnout.

Nejde jen o potravu

Mládě je po narození v těsném kontaktu s matkou, která ho kojí do čtyř až pěti let věku. Neustále ho nosí a opečovává. Pozornost má i od svých starších sourozenců a příbuzných matky. Dcery se obvykle po dosažení dospělosti od svých matek vzdalují, synové většinou zůstávají v jejich blízkosti po celý život a úzké kontakty udržují i se svými bratry.

Po odstavu si už mláďata hledají potravu sama. Od matky se však v následujících letech učí, jak získat obtížně dostupné lahůdky jako jsou ořechy a med. Tato vysoce energetická strava podporuje další vývoj mozku.

Matky chrání své dospívající potomky před agresí příslušníků tlupy a učí je, jak reagovat v různých situacích.

Vysoká hladina kortizolu

Studie odborníků z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku a z Institutu kognitivních věd v Lyonu se zaměřila na velkou a dlouho studovanou skupinu šimpanzů, která žije v pralese Taï na Pobřeží slonoviny.

Vědci měřili hladiny stresového hormonu kortizolu v moči u osiřelých mláďat. Zjistili, že jsou zvýšené, což je kvůli zvýšené aktivitě hormonální osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny. Je to přirozená reakce těla na stres, která je stejná i u lidí.

K normálním hodnotám se kortizol u šimpanzů vrátil až po velmi dlouhé době dvou let.

Chovají se jinak

I když se hladiny kortizolu časem upraví, tak pozměněné chování je patrné u sirotků po celý život, jak ukazují výzkumy, mezi nimi společná studie odborníků z univerzity ve Vídni a Štýrském Hradci. Ti sledovali zvířata z nizozemských zoologických zahrad a z útulku pro bývalé laboratorní šimpanze v rakouském Gänserndorfu.

Podle autorky studie Elfriede Kalcher-Sommersguterové bylo nejnápadnějším znakem sirotků, že mnohem méně pečovali o srst jiných šimpanzů ve skupině. Přitom právě toto chování je nesmírně důležité pro udržování a upevňování sociálních vazeb.

Poněkud překvapující je, že studie nenašla rozdíly mezi sirotky, kteří byli izolovaně chovaní v laboratořích, a šimpanzi, kteří vyrůstali mezi svými v zoologických zahradách. Vlažný zájem o vzájemnou péči o srst byl tedy i u jedinců, kteří žili ve skupině šimpanzů třeba 40 let.

Potomky mívají později

Na další nápadný trvalý následek osiřelosti přišla Catherine Crockfordová z Institutu Maxe Plancka, a to u šimpanzů z pralesa Taï. Dlouhodobě sledovala 12 samců, kteří přišli o matku v dětství a dospívání, a pro porovnání také 11 neosiřelých šimpanzů.

Ukázalo se, že sirotci nejsou mezi samci dostatečně konkurenceschopní a měli pramalou šanci, že získají alfa pozici v tlupě. Měli méně potomků a v pozdějším věku než ostatní samci. Autoři studie to vysvětlují tím, že matky zřejmě učí své dospívající syny důležité sociální dovednosti, které jim později pomáhají v úspěchu ve skupině.

Zjistilo se i to, že sirotci – i samice – oproti vrstevníkům zaostávají v růstu. Také osiřelé dcery mívají první mládě později, než je obvyklé.

Osiřelost mění mozek

Změny v chování a sociálních dovednostech jsou patrné nejen navenek, podepisují se i na struktuře mozku šimpanzů. S tímto poznatkem přišel americký odborník William Hopkins se svým týmem, když prošel archivní data z magnetické rezonance od 38 šimpanzů.

V polovině případů se jednalo o sirotky, ostatní vyrůstali se svými matkami. Závěry vědců potvrdil i model strojového učení, který k tomu vyvinuli. Ze změn v bílé hmotě mozku dovedl s přesností 76 % určit, jestli se jednalo o sirotka.

Podle autorů studie byly u některých šimpanzů jisté rozdíly i v šedé hmotě. Při dobré náhradní péči se však nerozvinou. Na bílé hmotě trauma ze ztráty matky zanechá stopy i v těch nejlepších podmínkách.

Překvapivé jsou i závěry studie z Kjótské univerzity, která sledovala šimpanze z národního parku v pohoří Mahale v Tanzanii. Došla k tomu, že osiřelí samci mají v průměru kratší život než ostatní šimpanzi. Důvodem může být právě to, že je matka nenaučila důležité sociální dovednosti.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Foto: FOTO: Unsplash
Zdroje informací: mpg.de, sciencedaily.com, nature.com
Související články
V průběhu zimy došlo v Severní Americe k úhynu 60 % včelích populací. Dlouho trvalo, než vědci odhalili příčinu. Nyní už vědí, že za zkázou stál parazitický roztoč zvaný kleštík včelí (Varroa destructor). Ještě horší zprávou je, že se tento stává odolným vůči postřikům, které dosud k ochraně včelstev postačovaly. Odborníci proto volají po urychleném […]
Příroda 12.6.2025
Kakapů je momentálně na světě 242 a každý z nich má své jméno, i ti žijící v lesích. Všechny totiž znají ochranáři z Nového Zélandu. Dávají jim nejen jméno, ale i šanci, aby tento unikátní druh papoušků nevyhynul. Měl k tomu nakročeno, v 90. letech žilo posledních 51 kakapů. Kakapo soví (Strigops habroptilus) není žádný drobeček, váží kolem 3 […]
Moře a oceány ani zdaleka nejsou oázou ticha. Ani nemohou být. Život se tu už od svých počátků učil využívat zvuky k orientaci a komunikaci. Fungovalo to dobře, dokud nepřišel člověk se svou technikou. Vojenské sonary a vzdušná děla přinesly hluk takové úrovně, že ohrožuje vše živé od planktonu až po velryby. Za celý problém přitom […]
Zvířata jsou často vnímána jako tvorové žijící instinktivně, bez rozumu, emocí nebo péče o hygienu. Jenže nová zjištění z výzkumu chování lidoopů obracejí tuto představu naruby. Zvláště šimpanzi. Naši nejbližší evoluční příbuzní totiž předvádějí, že péče o zdraví a tělo není výsadou lidí. Vědecký tým z Max Planckova institutu zaznamenal hned několik situací, kdy šimpanzi […]
Jezero Natron se nachází v severní Tanzanii na okraji Velké příkopové propadliny. Jeho vody barví do ruda přítomné sinice, které milují sůl. Sodíku obsahuje voda v jezeře opravdu mnoho, jeho pH přesahuje 10, takže působí jako žíravina. Zvířata, která na jeho březích uhynou, se v důsledku toho promění v „kámen“. Slavným se jezero stalo poté, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz