Když minulý týden FC Liverpool v Premiere Leaugue porazil Tottenham 5:1, nejen, že si zajistil mistrovský titul, ale otřásl i zemí. A to doslova.
Podle vědců z Liverpoolské univerzity došlo během zápasu na stadionu Anfield k měřitelným seizmickým otřesům způsobeným skandujícím a poskakujícím publikem, které čítalo víc než 60 tisíc lidí. Nejsilnější otřes byl zaznamenán ve 24. minutě utkání, kdy Alexis Mac Allister obrátil průběh zápasu, ve kterém Liverpool od 12. minuty prohrával.
Seizmografy zachytily otřes o síle 1,74 stupně Richterovy škály a to zcela postačuje na to, aby si ho vědci zapsali do záznamů jako „gólové zemětřesení“. Další zásahy od Mohameda Salaha, Codyho Gakpa, Luise Díaze a také jeden vlastní gól Tottenhamu, vyvolaly menší, ale stále měřitelné otřesy.
Za tímto neobvyklým experimentem stáli geologové, kteří rozmístili citlivé seismické senzory v okolí stadionu. Cílem bylo nejen měřit reakce publika na nejdůležitější momenty zápasu, ale i upozornit veřejnost na to, že věda je přítomná i tam, kde by ji lidé možná ani nehledali, třeba uprostřed fotbalového zápasu.
„Tento experiment nám ukazuje, že věda je všude kolem nás, dokonce i ukrytá pod řevem gólu na Anfieldu,“ uvedla Farnaz Kamranzadová z Liverpoolské univerzity.
Podobné jevy už byly v minulosti zaznamenány, a to nejen ve světě fotbalu. Například v roce 2017, když Peru porazilo Nový Zéland a kvalifikovalo se na svůj první světový šampionát od roku 1982, oslava gólu Jeffersona Farfána vyvolala otřesy, které aktivovaly některé aplikace pro detekci zemětřesení v Limě.
V roce 2022 pak během koncertu skupiny The Killers v Glasgow detekovala místní seizmická stanice otřesy způsobené davem tančících návštěvníků.