Domů     Příroda
Země zpomalila a tím stvořila kyslík: Jak rotace planety ovlivnila život
Martin Janda 4.5.2025

Rotace Země se od jejího vzniku postupně zpomaluje. Tento proces probíhá neustále a den se za 4,5 miliardy let protáhl z původních šesti hodin na současných 24 hodin. Zpomalení otáčení planety však není jen zajímavý fakt z astronomie.

Nové poznatky naznačují, že právě díky prodlužování dne mohlo dojít k zásadním změnám v atmosféře, které umožnily vznik života, jaký dnes známe..

Před více než dvěma miliardami let, v období nazývaném Velká kyslíková katastrofa, se na planetě začal objevovat kyslík ve větším množství (katastrofa proto, že pro řadu tehdejších organismů byl kyslík jedem, který je vyhubil) První organismy, které jej produkovaly, byly sinice, známé také jako cyanobakterie.

Jejich fotosyntetická činnost přeměňovala oxid uhličitý na kyslík. Dříve, než Země zpomalila, byl ale čas na jejich fotosyntézu omezen kratšími dny, což ztěžovalo ještě masivnější produkci kyslíku. Mikrobiolog Gregory Dick z Michiganské univerzity uvedl:

„Naše výzkumy naznačují, že rychlost rotace Země, tedy jinými slovy délka dne, mohla mít významný vliv na načasování a strukturu okysličování Země.“.

Sinice, mikroskopické organismy žijící ve vodách, sehrály dosti důležitou roli v přetváření zemské atmosféry. Tyto bakterie dokázaly využívat sluneční záření k produkci kyslíku jako vedlejšího produktu fotosyntézy.

Původně však atmosféra obsahovala převážně oxid uhličitý a jiné plyny, což znamenalo, že kyslík byl vzácným a také toxickým plynem. Cyanobakterie tak udaly směr na cestě k vytvoření kyslíkaté atmosféry, kterou dnes považujeme za samozřejmost.

Jak se dny postupně prodlužovaly, tyto organismy měly více času na svou činnost. Delší sluneční svit umožnil zvýšenou fotosyntézu a uvolnění většího množství kyslíku do ovzduší. Tento proces vedl k postupné změně složení atmosféry, což vytvořilo podmínky pro vývoj složitějších forem života.

„Sinice prostřednictvím fotosyntézy konečně mohly začít produkovat kyslík ve velkém. Trvá však několik hodin, než se opravdu rozjedou, ráno mívají velké zpoždění,“ upozorňuje mikrobioložka Judith Klattová z Institutu Maxe Plancka pro mořskou mikrobiologii. I proto pro svou činnost přivítaly, když se den postupně prodlužoval.

Zpomalení rotace Země má své kořeny ve slapových silách způsobených gravitací Měsíce. Působením Měsíce dochází ke zpomalování rotace planety a k postupnému prodlužování dnů. Měsíc se přitom pomalu vzdaluje od Země rychlostí přibližně 3,8 centimetru ročně.

Tento na první pohled nenápadný pohyb má přitom zásadní dopad na dynamiku planety.

Prodlužování dnů tak spustilo Velkou kyslíkovou katastrofu, při níž se koncentrace kyslíku v atmosféře výrazně zvýšila. Tato událost přinesla zásadní změny v chemickém složení oceánů a atmosféry. A těžíme z ní dodnes a to nejen dýchatelnou atmosférou.

Například oxidace železa v oceánech vytvořila ložiska železné rudy, která jsou dnes důležitým zdrojem surovin.

Zvyšování koncentrace kyslíku ovlivnilo i samotné organismy. Některé druhy, které nebyly schopny přežít v kyslíkatém prostředí, vyhynuly. Na druhou stranu se objevily nové organismy, které dokázaly kyslík využít k efektivnější produkci energie. Tento krok otevřel cestu k evoluci složitějších mnohobuněčných organismů.

Pokud by rotace Země zůstala rychlá a dny krátké, produkce kyslíku by byla výrazně omezena. Atmosféra by zůstala chudá na kyslík, což by zabránilo vzniku mnohobuněčného života. V takovém scénáři by planeta pravděpodobně zůstala domovem pouze pro jednoduché mikroorganismy.

Naopak úplné zastavení rotace Země by vedlo ke katastrofálním následkům. Jedna polokoule by byla vystavena permanentnímu slunečnímu žáru, zatímco druhá by zůstala v naprosté temnotě a mrazu. Takový extrém by byl pro většinu forem života neslučitelný s přežitím.

Zpomalení tak rotace Země ukazuje, jak i zdánlivě pomalé změny v planetárním měřítku mohou mít obrovský vliv na vývoj života. Delší dny daly sinicím prostor k přeměně atmosféry a vytvořily podmínky, díky nimž dnes na Zemi existují složité ekosystémy.

Inu, i zdánlivě jednoduché fyzikální jevy mohou mít nepředvídatelné a nezvratné důsledky pro celý svět.

Foto: NASA
Zdroje informací: University of Michigan, Max Planck Institute
Související články
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Zatímco člověk se ve světě orientuje především zrakem, pes se spoléhá především na svůj čich. Pachy jsou pro každého psa hlavním jazykem světa, protože jejich čenich nejen že zachytí miliony různých pachových stop, ale zároveň dokáže dekódovat příběh, který je pro nás neviditelný. Psí čumák obsahuje kolem 300 milionů čichových receptorů, zatímco člověk se musí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz