Domů     Architektura
Potrubní pošta stále žije! Zajišťuje expresní transport mezi pracovišti nemocnice
Jan Zelenka 26.4.2025

Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje rychlosti pěti metrů za sekundu a nemá efektivnější alternativu.

Kapsle s nosností do jednoho kilogramu přepravují například biologický materiál nebo originální zprávy.

Po celé nemocnici je rozmístěno 67 stanic, odkud lze kapsle potrubní poštou odesílat nebo přijmout. Srdcem potrubní pošty jsou dvě centrální stanice, vlastně křižovatky, kam doputuje kapsle z bodu podání a dále je přesměrována do cílové stanice.

Pouzdro obsahuje RFID čip, který je na centrále identifikován a zásilku automaticky nasměruje pomocí karuselu či výhybek do cílové stanice. Tam doputuje v řádu maximálně několika minut. Hybnou energii dodávají kapslím elektrická dmychadla umístěná ve strojovně, která vytváří v potrubí podtlak, nebo přetlak.

„Nedokáži si představit rychlejší působ transportu drobných zásilek. Pokud by se měly přenášet pěšky, labyrintem mezi jednotlivými odděleními nemocnice, trvalo by to násobně déle,“ popisuje Ondřej Antál, technik centrálního operačního pracoviště.

Roku 1887 byla zprovozněna pražská potrubní pošta. V dalších letech se rozrostla až do celkové délky 60 kilometrů. Do povodní v roce 2002 byla pražská potrubní pošta poslední funkční městskou sítí tohoto typu.

Stará technologie v novém

Trasy potrubí vedou momentálně do osmi pavilonů v areálu ústecké Masarykovy nemocnice. Devátá trasa směrem na infekční oddělení je právě ve výstavbě. Zásilky tak mohou putovat například mezi nemocniční lékárnou, dětskou klinikou, kardiocentrem, laboratořemi a protetikou.

Na jednotlivých odděleních jsou instalována výstupní a vstupní zařízení pošty poháněné vzduchovou technikou. Například v laboratoři se vloží do vstupního otvoru patrona s čipem, laborantka zadá údaje do stroje nebo je přístroj sám načte z čipu a pošle zásilku na správné místo.

V době efektivní elektronické formy přenosu nachází potrubní pošta stále uplatnění jako firemní systém k dopravě originálů dokumentů drobného materiálu a peněz. Používá se v některých velkých úřadech, bankách, skladech, supermarketech nebo právě v nemocnicích.

Specifická úloha – nenahraditelná

Typicky se potrubní poštou přepravují originální dokumenty – do lékárny žádanky o léky a do laboratoří průvodky k testování zaslaných vzorků krve. Transportní pouzdra dopravují i biologické vzorky, jako jsou krev a moč k laboratorní analýze.

„Potrubní poštou se ale neposílají větší předměty jako jsou nástroje, a to z důvodu nosnosti patrony, která je maximálně jeden kilogram a mohly by kapsli poškodit. Neodesílají se ani vzorky určené k analýze v laboratořích na oddělení patologie,“ vysvětluje sanitář Roman Löffler, který zhruba před 20 lety stál u zrodu potrubní pošty v tehdy nově postaveném areálu ústecké Masarykovy nemocnice.

Celková délka transportního potrubí je v současnosti dlouhá 4464 metrů a za loňský rok jím prošlo úctyhodných 326 tisíc transportů. V letošním lednu přepravila už 29 tisíc kapslí. V dlouhodobém průměru se jedná asi o 900 zásilek denně. Nemocnice má k dispozici zhruba 500 kapslí.

Foto: Krajská zdravotní, a.s.
Zdroje informací: https://pr.denik.cz/doporucujeme/potrubni-posta-stale-zije-zajistuje-transport-mezi-pracovisti-nemocnice-20250414.html https://www.tyden.cz/potrubni-posta-v-ustecke-nemocnici-v-lednu-prepravila-29000-kapsli-se-vzorky#gsc.tab=0
Související články
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
Architektura 9.1.2025
Zlatý poklad, tajemné rituály a dechberoucí příběhy z dávné historie. Dějiny starověkého Egypta ožívají v Praze díky unikátní výstavě „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“. Výjimečná expozice vás zavede do světa 3000 let staré historie a odhalí tajemství faraona, jehož hrobka změnila archeologii navždy. Psal se rok 1922, když britský archeolog Howard Carter pohlédl do […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Architektura Historie 14.10.2024
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz