Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje rychlosti pěti metrů za sekundu a nemá efektivnější alternativu.
Kapsle s nosností do jednoho kilogramu přepravují například biologický materiál nebo originální zprávy.
Po celé nemocnici je rozmístěno 67 stanic, odkud lze kapsle potrubní poštou odesílat nebo přijmout. Srdcem potrubní pošty jsou dvě centrální stanice, vlastně křižovatky, kam doputuje kapsle z bodu podání a dále je přesměrována do cílové stanice.
Pouzdro obsahuje RFID čip, který je na centrále identifikován a zásilku automaticky nasměruje pomocí karuselu či výhybek do cílové stanice. Tam doputuje v řádu maximálně několika minut. Hybnou energii dodávají kapslím elektrická dmychadla umístěná ve strojovně, která vytváří v potrubí podtlak, nebo přetlak.
„Nedokáži si představit rychlejší působ transportu drobných zásilek. Pokud by se měly přenášet pěšky, labyrintem mezi jednotlivými odděleními nemocnice, trvalo by to násobně déle,“ popisuje Ondřej Antál, technik centrálního operačního pracoviště.

Stará technologie v novém
Trasy potrubí vedou momentálně do osmi pavilonů v areálu ústecké Masarykovy nemocnice. Devátá trasa směrem na infekční oddělení je právě ve výstavbě. Zásilky tak mohou putovat například mezi nemocniční lékárnou, dětskou klinikou, kardiocentrem, laboratořemi a protetikou.
Na jednotlivých odděleních jsou instalována výstupní a vstupní zařízení pošty poháněné vzduchovou technikou. Například v laboratoři se vloží do vstupního otvoru patrona s čipem, laborantka zadá údaje do stroje nebo je přístroj sám načte z čipu a pošle zásilku na správné místo.

Specifická úloha – nenahraditelná
Typicky se potrubní poštou přepravují originální dokumenty – do lékárny žádanky o léky a do laboratoří průvodky k testování zaslaných vzorků krve. Transportní pouzdra dopravují i biologické vzorky, jako jsou krev a moč k laboratorní analýze.
„Potrubní poštou se ale neposílají větší předměty jako jsou nástroje, a to z důvodu nosnosti patrony, která je maximálně jeden kilogram a mohly by kapsli poškodit. Neodesílají se ani vzorky určené k analýze v laboratořích na oddělení patologie,“ vysvětluje sanitář Roman Löffler, který zhruba před 20 lety stál u zrodu potrubní pošty v tehdy nově postaveném areálu ústecké Masarykovy nemocnice.
Celková délka transportního potrubí je v současnosti dlouhá 4464 metrů a za loňský rok jím prošlo úctyhodných 326 tisíc transportů. V letošním lednu přepravila už 29 tisíc kapslí. V dlouhodobém průměru se jedná asi o 900 zásilek denně. Nemocnice má k dispozici zhruba 500 kapslí.