Domů     Medicína
Schizofrenie a další duševní poruchy mohou být spojeny s epigenetikou placenty

Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi stojí epigenetické modifikace v placentě.

Jedná se o chemické změny v molekulách DNA, které nemění geny v nich, ale ovlivňují, které geny jsou zapnuty a které ne..

Podle tak zvané „neurovývojové hypotézy“, kterou poprvé navrhl v roce 1987 neurolog Daniel Weinberger, vzniká schizofrenie během vývoje mozku plodu. Teorie naznačuje, že kombinace genetických rizikových faktorů a prenatálních stavů formuje raná zapojení mozku, čímž se zvyšuje pravděpodobnost schizofrenie a dalších poruch duševního zdraví v pozdějším v životě.

Ačkoliv je tato hypotéza široce přijímána, její přesný mechanismus není jasný. To by mohly změnit závěry studie publikované v březnu v časopise Nature Communications, která vidí příčinu v epigenetických změnách v placentě.

V rámci studie vědci zanalyzovali DNA z 368 vzorků placenty se zaměřením na typ epigenetické změny zvané metylace DNA, který ovlivňuje expresi genů. Identifikovali přitom více než 214 000 úseků DNA v placentě, kde k této metylaci často dochází.

Mnoho z nich se nacházelo v oblastech, kde se odehrává produkce RNA a proteinů. Je tedy možné, že metylace může umlčet či naopak aktivovat geny zapojené do vývoje a funkce placenty, dle vyjádření vědců.

Metylace DNA ovlivňuje vývoj mozku plodu

Předchozí studie spojovaly specifické geny s psychiatrickými poruchami, včetně schizofrenie, bipolární poruchy či deprese. Tým proto porovnal své údaje o metylaci DNA placenty s existujícími údaji o těchto poruchách, aby zjistil, zda se týkaly stejných genů.

Zjistili, že několik genů, souvisejících s duševními poruchami, je v skutečně placentě vysoce metylováno. Domnívají se proto, že metylace může ovlivnit aktivitu těchto placentárních genů – změnou toho, zda tvoří proteiny či nikoliv – což by zase ovlivnilo vývoj mozku plodu.

Zjistili totiž, že mnoho genů ovlivněných metylací DNA se podílí na imunitních reakcích. Metylace DNA v placentě proto zřejmě ovlivňuje expresi genů souvisejících s imunitou, což v některých případech potenciálně zvyšuje riziko infekce.

Infekce proběhlé během těhotenství – včetně sezónní chřipky a viru Zika – jsou přitom spojovány se změněným neuro-vývojem plodu a vyšším rizikem psychiatrických poruch u potomků.

Záněty spouštějící duševní poruchy

Infekce během těhotenství s velkou pravděpodobností mohou zasahovat do vývoje mozku plodu tím, že spouštějí imunitní reakce v těle matky, které způsobují zánět mozku plodu; nebo alternativně mohou bakterie přímo infikovat mozkové buňky plodu.

Nový výzkum naznačuje možnou linii mezi epigenetikou placenty a těmito škodlivými imunitními reakcemi. „Domnívám se, že studie neposkytuje přímý experimentální důkaz, že specifické metylační vzorce vedou ke schizofrenii nebo jiným neuropsychiatrickým poruchám,“ uvádí John Loike, profesor biologie a bioetiky na Touro University v New Yorku, který se na studii nepodílel. A volá po dalším výzkumu.

Odborníci, kteří za studií stojí, si nicméně myslí, že pokud se tato epigenetická vazba potvrdí, mohl by nález teoreticky poukazovat na způsoby prevence psychiatrických poruch. „Pokud bychom dokázali identifikovat rizikové faktory v prenatální fázi, mohli bychom zasáhnout dříve, než se objeví symptomy, upravit léčbu nebo navrhnout personalizované preventivní strategie,“ domnívá se Ariadna Cilleros-Portetová, první autorka studie a doktorandka v nemocnici Mount Sinai v New Yorku.

Zdroj: LiveScienceNature.

Foto: Pixabay
Zdroje informací: LiveScience, Nature
Štítky:
Související články
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz