Domů     Medicína
Kolik váží naše imunita? Tomu byste nevěřili…
Jan Zelenka 3.3.2025
Náš imunitní systém využívá pestrou směsici složek rozmanitého původu, vedle buněk mezi ně paří i pouhé molekuly.

Otázka v titulku není tak pošetilá, jak vypadá. Změřit a zvážit se dá lidské srdce, mozek, ledviny nebo třeba játra a výsledek není jen zajímavostí pro encyklopedie, ale také důležitým ukazatelem zdraví nebo nemoci. Tím spíš bychom potřebovali mít představu o rozsáhlosti imunitního systému.

Problém je zjevný: Zatímco srdce nebo mozek jsou kompaktní orgány a patolog je může lehce položit na váhu, s imunitním systémem nic podobného udělat nejde. Jakákoliv snaha o jeho uchopení v konkrétních číslech se stává složitou inventurou, která vyžaduje sečíst nebo spíš odhadnout pravděpodobné množství řady typů buněk rozptýlených v celém těle.

Kolují v krvi, v některých tkáních se hromadí, v jiných se vyskytují spíš sporadicky. Liší se životností i početností, některé imunitní složky jsou hojné, jiné vzácnější nebo vznikají až v reakci na nemoc.

Zmapovat tento víc než nepřehledný terén vzala jako výzvu skupina vědců z Weizmannova vědeckého institutu v Izraeli.

Kombinace metod

Kde začít počítat? Výzkumný tým vedený systémovým biologem Ronem Senderem vyšel ze starších histologických studií, kde byl počet buněk na gram tkáně už odhadnutý. Ovšem tyto výsledky se nedaly jednoduše sčítat, protože vznikaly různými metodami, takže nebyly vždy srovnatelné.

A tak si vědci museli pomoci dalšími postupy. Na řadu přišla modernější metoda MIBI-TOF (multiplexed ion beam imaging by time of flight), která umožňuje určit počet imunitních buněk ve vrstvách tkáně, a tzv.

transkripční atlas, což je způsob, jak rozlišit jednotlivé typy buněk podle produkce RNA. Tato rozmanitá data pak za pomoci statistiky srovnávali do celkového obrázku. V něm museli ještě zohlednit odlišnosti imunitního systému mezi pohlavími a v souvislosti s věkem.

Jak to dopadlo?

Analýza ukázala, že imunitní systém mladého dospělého muže tvoří přibližně 1,8 bilionu buněk. Na jeho průměrnou tělesnou hmotnost 73 kg připadá celkem 1,2 kg imunitních buněk. U mladé ženy vážící 60 kg je to kolem 1,5 bilionu imunitních buněk, které mají dohromady kolem 1 kg.

Desetileté dítě o váze 32 kg má v těle asi 1 bilion imunitních buněk o hmotnosti 600 g. Celkově je imunitní systém těžší než srdce (250 až 350 g) a ledviny (250 až 300 g) dohromady, ale o něco lehčí než mozek (1,2 až 1,4 kg) nebo játra (1,5 až 1,7 kg).

Slabší zastoupení ve střevě

Kromě počítání hojnosti a váhy imunitních buněk izraelský tým zajímalo i to, zda jejich rozložení v těle odpovídá dosavadním předpokladům. Podle nich by se většina imunitních buněk měla soustředit ve střevě.

To je pochopitelné, protože tato část těla je v neustálém kontaktu s patogeny, které se tam dostávají s jídlem a pitím. Sender a jeho tým ale překvapivě zjistili, že tomu tak není. Ve střevě se nacházejí jen asi 3 % imunitních buněk.

Vědci pro to našli i vysvětlení. Důvodem je typ obrany střeva. Ten nespočívá v útočných imunitních buňkách, ale protilátkách. To má tu výhodu, že působí cíleně. Proto drtivou část střevních imunitních buněk tvoří specialisté na tvorbu protilátek a jejich zastoupení ve střevě představuje až 70 % této populace imunitních buněk v těle.

Podobně nízké množství kolem 2 % až 4 % našli také na kůži a plicích, což jsou rovněž orgány v neustálém kontaktu se zevním prostředím. Překvapivě také v krvi kolují pouze 2 % imunitních buněk, ačkoli obsahuje 90 % všech tělesných buněk.

Naopak ve velké koncentraci se nacházejí v kostní dřeni (40 %) a v lymfatických uzlinách (39 %). „Naše analýza naznačuje, že nejdůležitějšími imunologickými orgány jsou kostní dřeň, lymfatické uzliny a slezina,“ uzavírá Ron Sender.

Na průměrnou tělesnou hmotnost muže s 73 kg připadá celkem 1,2 kg imunitních buněk.

Výsledky se mohou změnit

Čísla, k nimž ve Weizmannově institutu došli, jsou jen odhad, i když podložený velmi důkladnou analýzou dostupných dat. Vycházet ale mohli jen z toho, co bylo k dispozici. Počty imunitních buněk navíc zdaleka nejsou neměnné.

K jejich vychýlení stačí onemocnění nebo přibývající věk. „Imunitní systém je dynamický a strukturovaný takovým způsobem, aby reagoval na měnící se podmínky, například na výskyt patogenů,“ vysvětluje Ron Milo, jeden z autorů studie.

„Je však obtížné odhadnout dopad různých zdravotních potíží na počet imunitních buněk a jejich rozdělení v těle.“ Zatím je například známo, že změny doprovázející stárnutí věkem vedou mimo jiné k výraznému úbytku imunitních buněk v kostní dřeni.

Nakolik to ale souvisí s chronickými nebo vážnými chorobami, častými ve vyšším věku, zatím není jasné.

Ve Weizmannově institutu předpokládají, že na jejich práci navážou další výzkumy založené na využití modernější techniky. V budoucnu by tak mohly vést k vytvoření kvantitativních modelů lidského imunitního systému a jeho změn například při infekci. Tyto znalosti by pak mohly výrazně zvýšit účinnost léčby.

Kateřina Pavelcová

Foto: Shutterstock
Zdroje informací: https://www.newscientist.com/article/2399002-how-much-does-your-immune-system-weigh-now-we-have-an-answer/
Související články
Medicína 8.5.2025
Právě dnes si připomínáme Světový den boje s rakovinou vaječníků. V České republice toto zhoubné onemocnění každoročně postihne kolem tisícovky žen. Závažné je nejen svou náročností na léčbu, ale také časnou diagnostikou, která bývá komplikovaná kvůli nenápadným příznakům. Jednou z klíčových oblastí, kde může medicína pacientkám i jejich blízkým poskytnout šanci na lepší budoucnost, je […]
Každé zjednodušení vede ke zkreslení, a právě autofagie je toho varujícím příkladem. Do obecného povědomí se dostala pod zkratkou „úklid v buňce“, kterým ve spojení s určitými metodami slibuje zlepšení zdraví a zpomalení stárnutí. Jenže celá věc je trochu složitější a skrývá i nemalá rizika.    Nejčastější metodou, která má díky autofagií vést k omlazení a zdraví, […]
Malárie si každoročně vyžádá přes 600 000 lidských životů a představuje jednu z největších výzev globálního zdraví. Vědci z Liverpool School of Tropical Medicine (LSTM) nyní přišli s revolučním přístupem: pomocí běžně schváleného léku nitisinon chtějí učinit lidskou krev smrtelnou pro komáry rodu Anopheles, kteří malárii přenášejí.​ Nitisinon je lék schválený pro léčbu vzácných genetických poruch, […]
Z dosud nejkomplexnější analýzy svého druhu vyplynulo, že fyzická aktivita může zmírnit škodlivé účinky léčby rakoviny, jako je poškození srdce, nervů či mozková mlha. Cvičení zároveň zlepšuje psychickou pohodu (vy)léčených pacientů i celkovou kvalitu jejich života. Studie, kterou vedla nemocnice Shengjing při Čínské lékařské univerzitě, analyzovala souhrnná data z randomizovaných kontrolovaných studií publikovaných v letech […]
Bolest hlavy, nevolnost, dušnost, závratě, dezorientace, otok mozku či plic a v nejzávažnějších případech také kóma a smrt – výšková nemoc patří k hrozbám, kterým horolezci na svých expedicích musejí čelit. Domorodé obyvatele náhorních plošin ovšem tyto nepříjemnosti netrápí, a jak se zdá, vděčí za to nečekanému spojenci uloženému v bedrech. Tam, kde by většina z nás lapala […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz