Domů     Medicína
První v republice: Lékaři z Ústí použili unikátní počítačový software k rovnání končetin
Jan Zelenka 3.3.2025

Lékaři Kliniky úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s., použili k narovnání bércové kosti pacienta hexapodální (polohovatelný v šesti osách) zevní fixátor.

Tvar a funkci jedinečné titanové konstrukce navrhl speciální počítačový software. Tuto techniku použili zdejší chirurgové již v roce 2017 jako první v republice. V současnosti se zákrok provádí výjimečně jen na několika málo specializovaných tuzemských pracovištích.

Pacient měl po zranění značně deformovanou dolní končetinu v bérci. Bylo proto ideální kombinovat klasickou operační techniku kruhových zevních fixátorů, vylepšenou hexapodálním propojením jednotlivých kruhů, které umožňují simultánní pohyb ve třech rovinách najednou.

Plánovaní samotné korekce bylo usnadněno unikátním počítačovým softwarem, který navrhuje konstrukci i pohyb jednotlivých hexapodálních vzpěr v požadovaném směru a ideální rychlost posuvu pro rekonvalescenci. „Tato operační technika je výhodná především v případech výrazných trojrozměrných kostních deformit.

Nesporným bonusem je snížení infekčních komplikací a možnost časné zátěže končetiny,“ vysvětluje úrazový chirurg MUDr. Roman Mišičko, který provedl samotnou operaci i předoperační práce se softwarem.

„Vícerovinné deformity dlouhých kostí jsou obtížným terapeutickým problémem pro svoji komplexnost a požadavky na přesnost korekce. V posledních letech jsme svědky celosvětově intenzivního propojování a začleňování nových technologií do medicíny, jako jsou různé navigační a robotické systémy, 3D tisk nebo umělá inteligence,“ dodává MUDr. Mišičko.

Hexapodální vzpěry jsou naprogramovány plánovacím softwarem a kontrolovány on-line lékařem z počítače nebo mobilního telefonu.

Informace o operovaném pacientovi

Pacient z Jižních Čech je původem z Ukrajiny. Před 3 lety utrpěl úraz bérce, chirurgicky ošetřený na Ukrajině. Končetina byla značně deformovaná a zhojení holenní kosti nedokončené, což mu způsobovalo bolesti a kulhavou chůzi.

Muž je motivovaný pracovat, ale postižení ho limituje. Do ústecké Masarykovy nemocnice byl poslán z nemocnice v Českých Budějovicích, kde se tyto výkony neprovádí. Samotná korekce dolní končetiny potrvá přibližně 30 dní, hojení kosti pak ještě několik měsíců.

Future

Ve světě jsou již v praxi zavedeny automatické hexapodální vzpěry, které provádějí korekce pomocí servomotorků. Ty jsou naprogramovány plánovacím softwarem a kontrolovány on-line lékařem z počítače nebo mobilního telefonu.

Historie

Hexapodální zevní fixátory jsou fixační systémy, umožňující pohyb dvou spojených rovin proti sobě simultánně a synergicky v různých směrech najednou. Vycházejí z Gough-Stewartovy platformy, zkonstruované už v 60. letech minulého století ve Velké Británii.

Foto: Krajská zdravotní nemocnice Ústeckého kraje
Zdroje informací: Krajská zdravotní nemocnice Ústeckého kraje
Související články
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
Medicína 11.3.2025
Vysoký krevní tlak může mít řadu příčin, jednou z nich je i tak zvaný Connův syndrom, spočívající v zadržování nadměrného množství soli v těle. A právě na tuto zdravotní komplikaci cílí nová léčba, vyvinutá lékaři v Londýně a Cambridgi, označovaná jako TTT, díky které by mohlo dojít ke zmírnění či úplnému vymizení vysokého krevního tlaku […]
Přebytečný tuk v těle je spojován s řadou zdravotních problémů. Vědci již vědí, že viscerální tuk, ukládající se v břiše kolem důležitých orgánů, je pro lidské zdraví více ohrožující než tuk podkožní. V rámci nejnovější studie odhalili odborníci z Ben Gurionovy univerzity v izraelském Negevu dosud neznámé poddruhy tukové tkáně, které by mohly otevřít nové […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz