Domů     Medicína
První v republice: Lékaři z Ústí použili unikátní počítačový software k rovnání končetin
Jan Zelenka 3.3.2025

Lékaři Kliniky úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s., použili k narovnání bércové kosti pacienta hexapodální (polohovatelný v šesti osách) zevní fixátor.

Tvar a funkci jedinečné titanové konstrukce navrhl speciální počítačový software. Tuto techniku použili zdejší chirurgové již v roce 2017 jako první v republice. V současnosti se zákrok provádí výjimečně jen na několika málo specializovaných tuzemských pracovištích.

Pacient měl po zranění značně deformovanou dolní končetinu v bérci. Bylo proto ideální kombinovat klasickou operační techniku kruhových zevních fixátorů, vylepšenou hexapodálním propojením jednotlivých kruhů, které umožňují simultánní pohyb ve třech rovinách najednou.

Plánovaní samotné korekce bylo usnadněno unikátním počítačovým softwarem, který navrhuje konstrukci i pohyb jednotlivých hexapodálních vzpěr v požadovaném směru a ideální rychlost posuvu pro rekonvalescenci. „Tato operační technika je výhodná především v případech výrazných trojrozměrných kostních deformit.

Nesporným bonusem je snížení infekčních komplikací a možnost časné zátěže končetiny,“ vysvětluje úrazový chirurg MUDr. Roman Mišičko, který provedl samotnou operaci i předoperační práce se softwarem.

„Vícerovinné deformity dlouhých kostí jsou obtížným terapeutickým problémem pro svoji komplexnost a požadavky na přesnost korekce. V posledních letech jsme svědky celosvětově intenzivního propojování a začleňování nových technologií do medicíny, jako jsou různé navigační a robotické systémy, 3D tisk nebo umělá inteligence,“ dodává MUDr. Mišičko.

Hexapodální vzpěry jsou naprogramovány plánovacím softwarem a kontrolovány on-line lékařem z počítače nebo mobilního telefonu.

Informace o operovaném pacientovi

Pacient z Jižních Čech je původem z Ukrajiny. Před 3 lety utrpěl úraz bérce, chirurgicky ošetřený na Ukrajině. Končetina byla značně deformovaná a zhojení holenní kosti nedokončené, což mu způsobovalo bolesti a kulhavou chůzi.

Muž je motivovaný pracovat, ale postižení ho limituje. Do ústecké Masarykovy nemocnice byl poslán z nemocnice v Českých Budějovicích, kde se tyto výkony neprovádí. Samotná korekce dolní končetiny potrvá přibližně 30 dní, hojení kosti pak ještě několik měsíců.

Future

Ve světě jsou již v praxi zavedeny automatické hexapodální vzpěry, které provádějí korekce pomocí servomotorků. Ty jsou naprogramovány plánovacím softwarem a kontrolovány on-line lékařem z počítače nebo mobilního telefonu.

Historie

Hexapodální zevní fixátory jsou fixační systémy, umožňující pohyb dvou spojených rovin proti sobě simultánně a synergicky v různých směrech najednou. Vycházejí z Gough-Stewartovy platformy, zkonstruované už v 60. letech minulého století ve Velké Británii.

Foto: Krajská zdravotní nemocnice Ústeckého kraje
Zdroje informací: Krajská zdravotní nemocnice Ústeckého kraje
Související články
Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jeho definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, ovšem mezihostitelem může být i člověk. Ze závěrů mezinárodního výzkumu, provedeného v dubnu letošního roku, vyplývá, že by toto onemocnění mohlo mít negativní vliv na mužskou plodnost. Míra mužské plodnosti v posledním půl století prudce klesá. Analýza provedená […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Jak populace stárne, u většího množství lidí se projevují příznaky demence a kognitivního úpadku. Boj s demencí se tak stává jedním z nejpalčivějších problémů systémů veřejného zdraví po celém světě. Nejnovější studie, provedená australským týmem vědců, však přináší dobré zprávy. Podle jejích výsledků mají mladší generace menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine demence ve […]
Když Světová zdravotnická organizace v roce 1980 oficiálně vyhlásila eradikaci pravých neštovic, jednalo se o jeden z největších triumfů moderní medicíny. Tento vysoce nakažlivý a smrtící virus, který si během staletí vyžádal stovky milionů obětí, se zdál být navždy poražen. Dnes se však znovu objevují varovné hlasy. Australská epidemioložka a odbornice na biosekuritu, profesorka Raina […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz