Domů     Vesmír
Americká společnost Firefly Aerospace přistála na Měsíci
Martin Janda 2.3.2025

Robotické vozidlo společnosti Firefly Aerospace se stalo druhým soukromým kosmickým aparátem, který měkce přistál na Měsíci. Brzy by se k němu mohly přidat další dva soukromé lunární landery..

Robotická sonda Lander Blue Ghost v neděli ve 3:34 východního času, tedy 9:34 středoevropského času, jemně dosedla na měsíční lávovou planinu na přivrácené straně. „Podařilo se nám přistání,“ oznámil hlavní inženýr mise Blue Ghost, během živého přenosu z řídicího centra Will Coogan.

„Jsme na Měsíci.“ O několik minut později generální ředitel společnosti Jason Kim pyšně prohlásil: „Máme na botách měsíční prach.“.

Asi půl hodiny po přistání sonda odeslala svou první fotografii povrchu Měsíce. Pro texaský startup Firefly Aerospace jde přitom o pozoruhodný úspěch, který mnoha jiným zůstal zapovězen. Mezi zeměmi, společnostmi a organizacemi, které se ve 21. století pokusily o měkké přistání na Měsíci, se pouze Číně podařilo uspět hned na první pokus.

Ostatní mise, včetně těch z Indie, Ruska nebo z Izraele, selhaly a na měsíčním povrchu vytvořily nové krátery. Indové však ale při dalším pokusu vytyčeného cíle dosáhli.

V loňském roce se sice dvěma sondám, vyslaným japonskou kosmickou agenturou JAXA a americkou společností Intuitive Machines, podařilo přistát a navázat komunikaci se Zemí, ale obě se převrátily, což omezilo jejich schopnosti provádět výzkum.

První snímek z Měsíce odeslaný sondou Lander Blue Ghost

Lander Blue Ghost po startu z Kennedyho kosmického centra na Floridě 15. ledna fungoval téměř bezchybě. „Neměli jsme žádné větší anomálie, což je fantastické,“ uvedl ředitel programu Blue Ghost ve Firefly Ray Allensworth.

Asi hodinu před přistáním sonda na 19 sekund spustila hlavní motor, aby se dostala ze 100 km vysoké oběžné dráhy na klesající trajektorii. V tu chvíli se z pohledu Země nacházela za Měsícem a nebylo možné s ní komunikovat. Až po 20 minutách se vynořila a všechny systémy fungovaly podle plánu.

Přistávací oblast Mare Crisium je plochá lávová planina uvnitř 556 km širokého kráteru na severovýchodní straně Měsíce. Mise potrvá 14 dní, než nastane lunární soumrak a sondu obklopí krutý mráz. Lander nese deset vědeckých přístrojů, které jsou zahrnuty do programu NASA Commercial Lunar Payload Services.

Několik z nich se zaměřuje na výzkum měsíčního prachu, který je ostrý, lepivý a může poškodit stroje i ohrozit budoucí astronauty. Na palubě landeru je také vrták schopný proniknout do hloubky tří metrů a měřit tepelný tok z měsíčního nitra.

Texaská sonda není jediná, která v těchto dnech zamířila k našemu vesmírnému souputníkovi. Na cestě ke krajině poseté krátery je další soukromý lander Athena od společnosti Intuitive Machines a japonská sonda Resilience.

Foto: NASA
Zdroje informací: Firefly Aerospace, NASA
Související články
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Ve vzorcích odebraných na čínské vesmírné stanici Tchien-kung posádkou mise Šen-čou 15 byl po návratu na Zemi identifikován nový druh bakterie, který dostal jméno Niallia tiangongensis. Podle všeho je tato bakterie odolná vůči radiaci i stresu a schopná vyrobit si ochranný biofilm. Může být hrozbou pro astronauty? Vesmírná stanice Tchien-kung, česky Nebeský palác, je čínská […]
Technika Vesmír 5.6.2025
Nová studie naznačuje, že nejen černé díry, ale i další husté objekty ve vesmíru, jako jsou neutronové hvězdy a bílí trpaslíci, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Vědci nedávno představili teorii, podle níž všechny husté objekty ve vesmíru, včetně neutronových hvězd a bílých trpaslíků, mohou postupně mizet prostřednictvím záření podobného Hawkingovu. Tento proces, dosud […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz