Domů     Medicína
Velký přehled čoček – jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy?

komerční sdělení

Pokud chcete odložit dioptrické brýle, kontaktní čočky jsou skvělou alternativou s řadou benefitů. Při výběru vás ale možná překvapí pestrost nabídky. Rozdělení není složité, nakonec se v něm snadno zorientujete a najdete to pravé.

Návštěva odborníka

Pokud si chcete pořídit kontaktní čočky, nejjednodušší je navštívit odborníka. Skvělou volbou je optika – tam vám se vším poradí a mohou rovnou nabídnout vhodné čočky.

Pomohou vám s aplikací i vyjímáním čoček a poradí vám, jak o ně správně pečovat. Pozor na to, že předpis na brýle se nemusí shodovat s předpisem pro kontaktní čočky, protože ten má navíc údaje jako průměr a zakřivení a také se liší tím, že čočka leží přímo na oku, kdežto brýle před okem.

Měkké čočky

V dnešní době se standardně používají měkké čočky. Ty lze rozdělit do tří kategorií podle toho, jakou oční vadu korigují.

– Sférické čočky – slouží ke korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti. Jsou vhodné i u slabších forem astigmatismu.

– Torické čočky – vhodné při silnějším astigmatismu.

– Multifokální čočky – používají se pro korekci vetchozrakosti (presbyopie). Dokáží korigovat vidění do dálky i na blízko.

Kromě toho se u každého typu můžete setkat s označením XR. To znamená, že jsou čočky dostupné i s vysokými dioptrickými hodnotami, které v běžné nabídce nenajdete.

Doba nošení

Typ čoček je třeba vybírat dle toho, jakou máte refrakční vadu. Každý z nich je ale dostupný v různých variantách – dle toho, jak dlouho je možné čočky nosit. Tento výběr už záleží na vašem životním stylu.

Jednodenní čočky jsou ideální do začátku. Po použití je stačí vyhodit, nemusíte se starat o čištění a skladování. Hodí se pro příležitostné nošení. Nevýhodou jsou poměrně vysoké náklady v přepočtu na jeden den, pokud byste je chtěli nosit častěji.

Další možností jsou dvoutýdenní čočky – ty můžete nosit dva týdny, ale je třeba je každý den vyjmout, důkladně očistit a uložit do pouzdra. Údržba je proto o něco složitější.

Ještě důkladnější čištění vyžadují měsíční čočky. Čím více dní je nosíte, tím se zvyšuje riziko infekce. Proto je třeba je pečlivě zbavit usazenin a nečistot. Jde o ideální řešení pro každého, kdo chce brýle trvale či téměř trvale nahradit čočkami.

Můžete je nosit každý den. Díky tomu, že vydrží měsíc, jde o ekonomicky nejvýhodnější řešení.

Existují také roční čočky, ty však nejsou běžně dostupné. Většinou narazíte spíše na nedioptrické barevné varianty, které slouží pro parádu.

Různé materiály

Vybírat můžete také podle materiálu. Klasikou jsou hydrogelové čočky – tento materiál má vyšší obsah vody a nižší propustnost kyslíku. Jsou vhodné i pro lidi trpící alergiemi nebo syndromem suchého oka.

Druhou variantou jsou pak silikon-hydrogelové čočky. U těch je obsah vody nižší, ale propustnost kyslíku vyšší. Díky tomu můžete některé nosit i přes noc. Nepřetržité nošení je ale dobré konzultovat s odborníkem.

Jestliže už vás nebaví nosit brýle nebo hledáte pohodlnější alternativu pro sport a další aktivity, čočky přijdou vhod. Správný výběr není složitý, když zvážíte faktory popsané výše. Vždy se navíc můžete zeptat odborníka v optice, který vám rád pomůže.

Foto: Zdroj foto: Pixel-Shot / Adobestock.com
Související články
Nobelova cena se uděluje od roku 1901, tedy dost dlouhou dobu na to, aby se s odstupem ukázalo, zda se dostávala do správných rukou. V drtivé většině případů ano, omylů a přehmatů je překvapivě málo. Přesto jsou z dnešního pohledu někdy až kuriózní.   Nechme stranou Nobelovu cenu míru, jejíž udělení často vyvolává kontroverze. Do nesprávných rukou se […]
Může to znít nepravděpodobně, ale stejně jako na ránu na prstě použijete náplast, obdobně se bude do budoucna zřejmě dát záplatou pomoci i poškozenému srdci, aby se mu pracovalo lépe. I když to zřejmě nebude řešení pro každého, vědci věří, že má potenciál zlepšit život milionům lidí. Srdeční selhání postihuje více než 64 milionů lidí […]
Medicína 3.2.2025
Zítra si připomínáme světový den boje proti rakovině. Toto onemocnění zůstává jedním z nejzávažnějších zdravotních hrozeb celosvětově i v Česku. Podle nejaktuálnějších údajů bylo v České republice v roce 2022 diagnostikováno 92 541 nových případů zhoubných nádorů. Mírný pokles byl zaznamenán v roce 2020 s 82 671 případy, ovlivněno to mohlo být pandemií COVID-19. V […]
V roce 2022 bylo asi 16 % z 20 milionů lidí s rakovinou na celém světě mladších 50 let. Podle výzkumu zveřejněného v roce 2023 v British Medical Journal ovšem vzrostl mezi roky 1990 a 2019 výskyt těchto onemocnění u této věkové skupiny o 79 %. Lékaři se přou o to, co za tak prudkým […]
Jakým ohrožením pro život může být rozsáhlejší poškození kůže, dokládají popáleniny. Jenže výzkumy posledních let ukazují, že podobné riziko mohou představovat i chronická onemocnění kůže. Následky přicházejí pomaleji, ale rovněž zasahují celé tělo.   Popáleniny názorně a v plné šíři devastace předvádějí, co vlastně znamená neutrálně znějící formulace, že kůže je vnější bariérou těla: Naše tělo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz