Domů     Medicína
Velký přehled čoček – jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy?

komerční sdělení

Pokud chcete odložit dioptrické brýle, kontaktní čočky jsou skvělou alternativou s řadou benefitů. Při výběru vás ale možná překvapí pestrost nabídky. Rozdělení není složité, nakonec se v něm snadno zorientujete a najdete to pravé.

Návštěva odborníka

Pokud si chcete pořídit kontaktní čočky, nejjednodušší je navštívit odborníka. Skvělou volbou je optika – tam vám se vším poradí a mohou rovnou nabídnout vhodné čočky.

Pomohou vám s aplikací i vyjímáním čoček a poradí vám, jak o ně správně pečovat. Pozor na to, že předpis na brýle se nemusí shodovat s předpisem pro kontaktní čočky, protože ten má navíc údaje jako průměr a zakřivení a také se liší tím, že čočka leží přímo na oku, kdežto brýle před okem.

Měkké čočky

V dnešní době se standardně používají měkké čočky. Ty lze rozdělit do tří kategorií podle toho, jakou oční vadu korigují.

– Sférické čočky – slouží ke korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti. Jsou vhodné i u slabších forem astigmatismu.

– Torické čočky – vhodné při silnějším astigmatismu.

– Multifokální čočky – používají se pro korekci vetchozrakosti (presbyopie). Dokáží korigovat vidění do dálky i na blízko.

Kromě toho se u každého typu můžete setkat s označením XR. To znamená, že jsou čočky dostupné i s vysokými dioptrickými hodnotami, které v běžné nabídce nenajdete.

Doba nošení

Typ čoček je třeba vybírat dle toho, jakou máte refrakční vadu. Každý z nich je ale dostupný v různých variantách – dle toho, jak dlouho je možné čočky nosit. Tento výběr už záleží na vašem životním stylu.

Jednodenní čočky jsou ideální do začátku. Po použití je stačí vyhodit, nemusíte se starat o čištění a skladování. Hodí se pro příležitostné nošení. Nevýhodou jsou poměrně vysoké náklady v přepočtu na jeden den, pokud byste je chtěli nosit častěji.

Další možností jsou dvoutýdenní čočky – ty můžete nosit dva týdny, ale je třeba je každý den vyjmout, důkladně očistit a uložit do pouzdra. Údržba je proto o něco složitější.

Ještě důkladnější čištění vyžadují měsíční čočky. Čím více dní je nosíte, tím se zvyšuje riziko infekce. Proto je třeba je pečlivě zbavit usazenin a nečistot. Jde o ideální řešení pro každého, kdo chce brýle trvale či téměř trvale nahradit čočkami.

Můžete je nosit každý den. Díky tomu, že vydrží měsíc, jde o ekonomicky nejvýhodnější řešení.

Existují také roční čočky, ty však nejsou běžně dostupné. Většinou narazíte spíše na nedioptrické barevné varianty, které slouží pro parádu.

Různé materiály

Vybírat můžete také podle materiálu. Klasikou jsou hydrogelové čočky – tento materiál má vyšší obsah vody a nižší propustnost kyslíku. Jsou vhodné i pro lidi trpící alergiemi nebo syndromem suchého oka.

Druhou variantou jsou pak silikon-hydrogelové čočky. U těch je obsah vody nižší, ale propustnost kyslíku vyšší. Díky tomu můžete některé nosit i přes noc. Nepřetržité nošení je ale dobré konzultovat s odborníkem.

Jestliže už vás nebaví nosit brýle nebo hledáte pohodlnější alternativu pro sport a další aktivity, čočky přijdou vhod. Správný výběr není složitý, když zvážíte faktory popsané výše. Vždy se navíc můžete zeptat odborníka v optice, který vám rád pomůže.

Foto: Zdroj foto: Pixel-Shot / Adobestock.com
Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz