Domů     Medicína
Nobelovské omyly a přehmaty
Dánský lékař Johannes Fibiger

Nobelova cena se uděluje od roku 1901, tedy dost dlouhou dobu na to, aby se s odstupem ukázalo, zda se dostávala do správných rukou. V drtivé většině případů ano, omylů a přehmatů je překvapivě málo.

Přesto jsou z dnešního pohledu někdy až kuriózní. .

 

Nechme stranou Nobelovu cenu míru, jejíž udělení často vyvolává kontroverze. Do nesprávných rukou se ale někdy dostala i ocenění určená za mimořádné vědecké objevy.

Není to tak divné, jak se zdá. Rozpoznat, jaký přínos budou nové poznatky a metody mít, není z krátkodobého pohledu vždy snadné, mnohem jasněji se jejich význam ukáže s odstupem desetiletí. Navíc i rozhodnutí z dnešního pohledu kuriózní mohla mít ve své době opodstatnění. Třeba Nobelovka za vývoj DDT, lobotomii, nebo odhalení původce rakoviny.

Trapný omyl

Oproti chemikům se omyly a přešlapy biologů obracejí spíš jen proti nim osobně a poškozují jejich dobré jméno. Přesně to se přihodilo dánskému badateli Johannesi Fibigerovi. Nobelovu cenu za rok 1926 mu vynesl objev, že rakovinu vyvolává parazit.

Pro přesnost je třeba ale dodat, že jejímu udělení značně napomohla i dobová atmosféra. Rakovina před 100 lety děsila stejně jako dnes a tehdejší medicína tápala nejen při léčení, ale i v hledání příčiny, která vede k bujení nádorů.

Tlak na její nalezení byl proto obrovský a tato netrpělivost zčásti vysvětluje zbrklé přijetí Fibigerových závěrů.

V jeho prospěch navíc mluvila předchozí solidní vědecká práce i vysoké postavení v akademické sféře v Dánsku. Medicínu vystudoval v Kodani a pak se vydal na stáž do Berlína k již tehdy slavnému Robertu Kochovi, známému hlavně jako objevitel původce tuberkulózy.

Po návratu do Kodaně se Fibiger ovlivněný Kochem začal rovněž zabývat výzkumem tuberkulózy u laboratorních potkanů. Po čase ho zarazila zvláštní věc. V žaludku potkanů nacházel stále častěji nádory. Jak je to možné, kroutil hlavou.

To musí mít společnou příčinu. Vzal tedy vzorky nádorů pod mikroskop a nestačil se divit. V nádorech nebyly jen zvrhlé buňky, ale také nový život. Fibiger sice nebyl parazitolog, ale brzy zjistil, že jde o drobné červy hlístice a ještě unikátní.

Protože je ještě nikdo nikdy nepopsal, pojmenoval je Spiroptera carcinoma, tedy s jasným odkazem na to, že vyvolávají nádory.

Konec iluze

Fibiger byl velmi důsledný, a tak se mu podařilo zjistit, že tyto hlístice jsou ve skutečnosti parazité švábů a v Evropě je nikdo neznal, protože se vyskytovaly jen v tropických oblastech Ameriky. Dokonce vypátral, jak se do Dánska dostaly – s infikovanými šváby v lodních dodávkách cukru z Karibiku.

Nobelovu cenu s velkou slávou dostal, jenže už pár let později se ukázalo, že to s parazity a rakovinou bude trochu jinak. Nádory, které se u jeho krys vyvinuly, nebyly vůbec zhoubné. Šlo o novotvary, které nejspíš vznikly jako reakce na závažný nedostatek vitaminu A v krmivu, protože mu Fibiger nevěnoval pozornost.

Problém s krmivem nezaznamenal také proto, že neměl neinfikovanou kontrolní skupinu, počátkem 20. století to ještě nebylo běžné. Šváby infikovanými hlísticemi krmil všechny potkany trpělivě několik let.

Proto byl přesvědčen, že svou hypotézu důkladně ověřil a poznal pravou příčinu novotvarů. Jeho experiment se ale v následujících letech nepovedlo opakovat se stejným výsledkem. Iluze o nalezení příčiny rakoviny se tak rozplynula a hlístici dali biologové nové jméno Gongylonema neoplasticum, které ji s nádory už nespojuje.

Přesto čas ukázal, že na Fibigerově teorii o parazitárním původu onkologických onemocnění něco být může.

Dnes už medicína ví, že nádorové bujení může spustit nákaza parazitickými červy čili helminty. Riziková je především infekce krevničkou močovou, která může vyvolat změny ve stěně močového měchýře vedoucí k rakovině.

Více se dočtete v čísle 3/2025. 

Autorka: Kateřina Pavelcová

Foto: FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY 4.0
Zdroje informací: nobelprize.org, whonamedit.com, Lalchhandama, K. (2017). The making of oncology: The tales of false carcinogenic worms. Science Vision. 17
Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz