Domů     Zajímavosti
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
Martin Janda 8.12.2024

Slunce je pro nás nezbytné, ale občas je ho až moc. A třeba studovat sluneční korónu je kvůli zářivosti naší mateřské hvězdy nanejvýš obtížné. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní přišla s elegantním řešením:

s dvojicí družic Proba-3, které dokážou Slunce na povel zastínit. Tato mise, jež byla zahájena tento týden, umožní vědcům nahlédnout pod závoj sluneční koróny, jakoby šlo o zákulisí ohnivé hvězdné show..

Proba-3 je dvojice družic, které budou létat ve formaci po eliptické dráze kolem Země. Co činí tuto misi, která nese i českou stopu, výjimečnou, je schopnost obou družic vytvořit umělé zatmění Slunce. Menší družice, která bude fungovat jako štít proti slunečnímu světlu, se umístí přímo před Slunce z pohledu druhé družice, vybavené vědeckými přístroji.

Badatelé pak budou mít vzácnou možnost pozorovat sluneční korónu, což je atmosférická vrstva Slunce, která zůstává za normálních okolností skrytá kvůli oslnivému světlu samotné hvězdy.

Klíčem k úspěchu mise je precizní synchronizace obou družic. Musí být schopny udržet stabilní vzdálenost a polohu s přesností na milimetry, přestože se pohybují rychlostí několika kilometrů za sekundu.

Proto ESA využije pokročilé technologie pro navigaci a kontrolu formace. Taková přesnost poskytne vědcům až šest hodin denně na studium sluneční koróny, což je výrazně více než při běžných přírodních zatměních, která trvají jen několik minut.

Sluneční koróna hraje klíčovou roli ve vesmírném počasí, které ovlivňuje Zemi. Je to místo, kde vznikají sluneční erupce a výrony koronální hmoty, tedy obrovské výtrysky plazmatu a magnetických polí, které mohou poškodit satelity, vyvolat geomagnetické bouře a narušit energetické sítě na Zemi.

Přesto je koróna stále špatně prozkoumaná kvůli technickým obtížím při jejím pozorování. Proba-3 by mohla přinést nové informace o mechanismech těchto jevů a pomoci lépe předpovídat jejich vliv na naši planetu.

Kromě vědeckého přínosu má Proba-3 i technologický význam. Testování formace družic a jejich koordinace otevírá dveře k budoucím misím, které budou vyžadovat podobné dovednosti, například pro vesmírné observatoře, megakonstelace satelitů nebo meziplanetární mise.

Foto: Evropská kosmická agentura
Zdroje informací: Evropská kosmická agentura
Související články
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz