Domů     Zajímavosti
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
Martin Janda 8.12.2024

Slunce je pro nás nezbytné, ale občas je ho až moc. A třeba studovat sluneční korónu je kvůli zářivosti naší mateřské hvězdy nanejvýš obtížné. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní přišla s elegantním řešením:

s dvojicí družic Proba-3, které dokážou Slunce na povel zastínit. Tato mise, jež byla zahájena tento týden, umožní vědcům nahlédnout pod závoj sluneční koróny, jakoby šlo o zákulisí ohnivé hvězdné show..

Proba-3 je dvojice družic, které budou létat ve formaci po eliptické dráze kolem Země. Co činí tuto misi, která nese i českou stopu, výjimečnou, je schopnost obou družic vytvořit umělé zatmění Slunce. Menší družice, která bude fungovat jako štít proti slunečnímu světlu, se umístí přímo před Slunce z pohledu druhé družice, vybavené vědeckými přístroji.

Badatelé pak budou mít vzácnou možnost pozorovat sluneční korónu, což je atmosférická vrstva Slunce, která zůstává za normálních okolností skrytá kvůli oslnivému světlu samotné hvězdy.

Klíčem k úspěchu mise je precizní synchronizace obou družic. Musí být schopny udržet stabilní vzdálenost a polohu s přesností na milimetry, přestože se pohybují rychlostí několika kilometrů za sekundu.

Proto ESA využije pokročilé technologie pro navigaci a kontrolu formace. Taková přesnost poskytne vědcům až šest hodin denně na studium sluneční koróny, což je výrazně více než při běžných přírodních zatměních, která trvají jen několik minut.

Sluneční koróna hraje klíčovou roli ve vesmírném počasí, které ovlivňuje Zemi. Je to místo, kde vznikají sluneční erupce a výrony koronální hmoty, tedy obrovské výtrysky plazmatu a magnetických polí, které mohou poškodit satelity, vyvolat geomagnetické bouře a narušit energetické sítě na Zemi.

Přesto je koróna stále špatně prozkoumaná kvůli technickým obtížím při jejím pozorování. Proba-3 by mohla přinést nové informace o mechanismech těchto jevů a pomoci lépe předpovídat jejich vliv na naši planetu.

Kromě vědeckého přínosu má Proba-3 i technologický význam. Testování formace družic a jejich koordinace otevírá dveře k budoucím misím, které budou vyžadovat podobné dovednosti, například pro vesmírné observatoře, megakonstelace satelitů nebo meziplanetární mise.

Foto: Evropská kosmická agentura
Zdroje informací: Evropská kosmická agentura
Související články
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz