Domů     Technika
VŠB-TUO: Soláry, vodík a inovativní kampus
Jan Zelenka 10.10.2024

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava už dávno strhla nálepku hornické univerzity. Naopak se v reakci na aktuální problémy skrze spojení technických, ekonomických, přírodovědných a uměleckých oborů v moderní studijní programy zaměřuje na udržitelnost..

Nejlepším příkladem, jak tento posun v oblasti udržitelnosti demonstrovat, jsou jednotlivé iniciativy, které v kampusu univerzity probíhají. Spolupráce studentů, akademických pracovníků a vědců mění teorie v praxi a díky tomu jsou skrze vodní hospodářství, využití obnovitelných zdrojů energie a inovativních přístupů schopni posunout hranice udržitelného rozvoje.

Revoluční kampus

Místem, které je nejen pro univerzitu symbolem udržitelnosti, je inovační polygon Centra energetických a environmentálních technologií – Explorer, zkráceně CEETe. Tento polygon představuje zcela nový standard v udržitelné architektuře, spojující moderní technologie s ekologickými principy.

Celoročně energeticky soběstačná budova disponuje 473 fotovoltaickými panely s unikátním umístěním ve fasádě budovy s předpokládanou roční výrobou 90,5 MWh. Jde o jeden z dalších zdrojů, který doplňuje celkovou koncepci využití sluneční energie na všech střechách kampusu s plánovaným výkonem 2,33 Mwp.

Jedním z klíčových prvků dosažení energetické soběstačnosti CEETe je velkokapacitní bateriové úložiště, které uchovává přebytečnou energii pro pozdější využití. Střecha slouží jako obrovský kolektor dešťové vody a je součástí komplexního vodního managementu VŠB-TUO. Areál univerzity je ostatně protkaný podzemními nádržemi, které jsou schopny pojmout až 234 m3 dešťové vody se snahou na jejich další rozšiřování.

Dešťová voda akumulovaná v těchto nádržích je využívána k sanitárním účelům, k závlaze zelených ploch, zelených fasád, ale je například využívána i v hydroponické laboratoři nebo, což je unikátní, lze využít i k výrobě zeleného vodíku.

Tam, kde teče vodík…

Právě jako jediná univerzita v České republice disponuje VŠB–TUO testovací stanici pro výrobu, plnění a skladování vodíku, což je klíčový krok směrem k využití této technologie, která napomůže k uskutečnění dekarbonizačního scénáře na úrovni Moravskoslezského kraje.

Technologie využívající vodík představují klíčovou součást přechodu k udržitelným energetickým systémům a tento prvek hraje důležitou roli v celkové energetické bilanci CEETe. Vodík sloužit jako médium pro ukládání energie, což je zásadní pro vyrovnávání fluktuací v dodávkách obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny a přebytečná energie může být použita k jeho výrobě z vody.

Vodík může být následně skladován a použit v obdobích zvýšené poptávky nebo kdy je potřeba. Součástí budovy jsou i laboratoře specializující se na výzkum energetických zdrojů a termochemické konverze, které hrají klíčovou roli v inovacích pro budoucnost udržitelné energetiky.

Centrum energetických a environmentálních technologií představuje unikátní spojení vědeckých kapacit, které společně usilují o vytvoření lepší a udržitelnější budoucnosti pro nás všechny.

 … a létají včely

Velký důraz je kladen také na biodiverzitu a díky ambicióznímu projektu se podařilo na střechu univerzitní menzy instalovat pět včelích úlů. Tento krok je zásadní nejen pro zdraví místních ekosystémů, vzhledem k důležité roli včel v opylování, ale také pro samotný kampus, kde včely nalezly ideální podmínky pro život.

V letošním roce se podařilo stočit více než 200 kg velmi kvalitního univerzitního medu. Část tohoto medu byla využita jako surovina pro přípravu jídel v univerzitní menze, což přináší studentům a zaměstnancům možnost konzumovat lokálně vyrobené a organické produkty.

Další část medu byla nabídnuta k prodeji v univerzitních bufetech, kde si jej mohou studenti a zaměstnanci zakoupit.

Foto: VŠB-TUO
Související články
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Technika 1.5.2025
Renault oživil legendu. Nový model R5 E-Tech Elektrický není jen retro poctou slavnému hatchbacku ze 70. let, ale chytrou odpovědí na současné výzvy městské mobility. S čistě elektrickým pohonem, evropskou výrobou a technologiemi jako z jiné galaxie chce být víc než jen dalším elektromobilem. Chce dobýt města – a možná i srdce nostalgiků. Pop-art na […]
Technika 1.5.2025
Co se vám vybaví, když se řekne slovo darkweb neboli temný web? Už název sám o sobě vyvolává v člověku představu, že se zde bude konat něco nekalého. Někteří už asi slyšeli zvěsti o tom, že se zde prodávají drogy, nelegální pornografie, zbraně či orgány. Co je na tom ale pravdy? Asi vás to překvapí, […]
Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje rychlosti pěti metrů za sekundu a nemá efektivnější alternativu. Kapsle s nosností do jednoho kilogramu přepravují například biologický materiál nebo originální zprávy. Po celé nemocnici je rozmístěno 67 stanic, odkud […]
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz