Domů     Technika
VŠB-TUO: Soláry, vodík a inovativní kampus
Jan Zelenka 10.10.2024

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava už dávno strhla nálepku hornické univerzity. Naopak se v reakci na aktuální problémy skrze spojení technických, ekonomických, přírodovědných a uměleckých oborů v moderní studijní programy zaměřuje na udržitelnost..

Nejlepším příkladem, jak tento posun v oblasti udržitelnosti demonstrovat, jsou jednotlivé iniciativy, které v kampusu univerzity probíhají. Spolupráce studentů, akademických pracovníků a vědců mění teorie v praxi a díky tomu jsou skrze vodní hospodářství, využití obnovitelných zdrojů energie a inovativních přístupů schopni posunout hranice udržitelného rozvoje.

Revoluční kampus

Místem, které je nejen pro univerzitu symbolem udržitelnosti, je inovační polygon Centra energetických a environmentálních technologií – Explorer, zkráceně CEETe. Tento polygon představuje zcela nový standard v udržitelné architektuře, spojující moderní technologie s ekologickými principy.

Celoročně energeticky soběstačná budova disponuje 473 fotovoltaickými panely s unikátním umístěním ve fasádě budovy s předpokládanou roční výrobou 90,5 MWh. Jde o jeden z dalších zdrojů, který doplňuje celkovou koncepci využití sluneční energie na všech střechách kampusu s plánovaným výkonem 2,33 Mwp.

Jedním z klíčových prvků dosažení energetické soběstačnosti CEETe je velkokapacitní bateriové úložiště, které uchovává přebytečnou energii pro pozdější využití. Střecha slouží jako obrovský kolektor dešťové vody a je součástí komplexního vodního managementu VŠB-TUO. Areál univerzity je ostatně protkaný podzemními nádržemi, které jsou schopny pojmout až 234 m3 dešťové vody se snahou na jejich další rozšiřování.

Dešťová voda akumulovaná v těchto nádržích je využívána k sanitárním účelům, k závlaze zelených ploch, zelených fasád, ale je například využívána i v hydroponické laboratoři nebo, což je unikátní, lze využít i k výrobě zeleného vodíku.

Tam, kde teče vodík…

Právě jako jediná univerzita v České republice disponuje VŠB–TUO testovací stanici pro výrobu, plnění a skladování vodíku, což je klíčový krok směrem k využití této technologie, která napomůže k uskutečnění dekarbonizačního scénáře na úrovni Moravskoslezského kraje.

Technologie využívající vodík představují klíčovou součást přechodu k udržitelným energetickým systémům a tento prvek hraje důležitou roli v celkové energetické bilanci CEETe. Vodík sloužit jako médium pro ukládání energie, což je zásadní pro vyrovnávání fluktuací v dodávkách obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny a přebytečná energie může být použita k jeho výrobě z vody.

Vodík může být následně skladován a použit v obdobích zvýšené poptávky nebo kdy je potřeba. Součástí budovy jsou i laboratoře specializující se na výzkum energetických zdrojů a termochemické konverze, které hrají klíčovou roli v inovacích pro budoucnost udržitelné energetiky.

Centrum energetických a environmentálních technologií představuje unikátní spojení vědeckých kapacit, které společně usilují o vytvoření lepší a udržitelnější budoucnosti pro nás všechny.

 … a létají včely

Velký důraz je kladen také na biodiverzitu a díky ambicióznímu projektu se podařilo na střechu univerzitní menzy instalovat pět včelích úlů. Tento krok je zásadní nejen pro zdraví místních ekosystémů, vzhledem k důležité roli včel v opylování, ale také pro samotný kampus, kde včely nalezly ideální podmínky pro život.

V letošním roce se podařilo stočit více než 200 kg velmi kvalitního univerzitního medu. Část tohoto medu byla využita jako surovina pro přípravu jídel v univerzitní menze, což přináší studentům a zaměstnancům možnost konzumovat lokálně vyrobené a organické produkty.

Další část medu byla nabídnuta k prodeji v univerzitních bufetech, kde si jej mohou studenti a zaměstnanci zakoupit.

Foto: VŠB-TUO
Související články
ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie. Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování […]
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
Škoda Auto ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi vyrobila jubilejní miliontý bateriový systém. V současnosti se pracuje na dvou montážních linkách s celkovou kapacitou 1 500 kusů denně. Kapacita se pohybuje mezi 55 a 91 kWh (využitelná 52 až 86 kWh) a vedle vozů Škoda Enyaq a Elroq se tyto komplety montují také do […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz