Domů     Medicína
Až 39 milionů lidí by v příštích 25 letech mohly zabít odolné superbakterie
Zdroj: Pixabay

Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti antibiotikům postupně budují odolnost.

V nejbližší budoucnosti se tak zřejmě nemoci, jejichž původci jsou bakterie, opět stanou metlou lidstva….

Odolností bakterií vůči antibiotikům se zabývá projekt GRAM (Global Research on Antimicrobial Resistance), na kterém spolupracují odborníci z Univerzity v Oxfordu a Institutu pro měření a hodnocení zdraví (IHME) na Washingtonské univerzitě.

Finančně jej podporuje například organizace Wellcome Trust a Nadace Billa a Melindy Gatesových. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) j představuje rezistence bakterií jednu z největších hrozeb pro lidstvo do budoucna.

Druhý penicilin v nedohlednu

Ačkoliv se lidstvo snaží vymýšlet stále nová antibiotika, bakterie se učí jim odolávat rychleji, než jsou vědci schopni přicházet s novými. V příštích letech by se tak mohly objevit léky proti některým konkrétním chorobám, jako je například kapavka, nepředpokládá se však, že by se v brzké době objevilo nové antibiotikum, které by stejně zázračně jako penicilin dokázalo léčit většinu bakteriemi způsobených chorob.

Zdroj: WikiCommons

Odhaduje se proto, že by v průběhu následujících 25 let mohly mít baterie na svědomí až 39 milionů lidských životů po celém světě. Přibližně v roce 2050 by tyto odolné superbakterie měly přispívat k více než 8 milionům úmrtí ročně, což představuje 40 % úmrtí na všechny infekční nemoci.

Odborníci zapojení do projektu GRAM ve své první zprávě před dvěma roky odhalili, že roku 2019 měly odolné superbakterie přímo i nepřímo na svědomí asi 1,2 milionu úmrtí. Do roku 2050 by na nemoci vyvolané odolný bakteriemi mělo umírat 1,5krát více lidí.

Přes milion mrtvých za rok

Vědci studovali údaje pocházející z celého světa, aby byli schopni určit, jaké na dopady má rezistence vůči antibiotikům na úmrtnost. Analyzovali přitom 520 milionů individuálních záznamů z různých zdrojů, zejména nemocnic.

Zajímali se o 11 druhů nemocí, 22 konkrétních mikrobů a 84 interakcí mezi těmito mikroby a lidmi všech věkových kategorií ve 204 zemích. Zjistili, že mezi roky 1990 až 2021 zabily superodolné bakterie více než milion lidí ročně, přičemž v roce 1990 to bylo 1,06 milionu a v roce 2021 už 1,14 milionu životů. Částečně se pak podílely přibližně na 5 milionech úmrtí ročně.

Mezi roky 2025 až 2050 zabijí superodolné bakterie dle odhadu odborníků projektu GRAM asi 39 milionů lidí, kdy jen v roce 2050 to bude 1,91 milionu mrtvých, a nepřímo se budou podílet na smrti 170 milionů lidí, přičemž v roce 2050 to bude 8,22 milionu zemřelých.

Rozložení nebude rovnoměrné, nejzranitelnější budou starší a chroničtí nemocní lidé, nejvíce úmrtí má nastat v jižní Asii a subsaharské Africe. Stále je však naděje, že se vědcům podaří přijít se zcela novými léky, které nahradí stále méně funkční antibiotika.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz