Domů     Vesmír
Kameny s příběhem: Proč potřebujeme další vzorky z vesmíru?
Veronika Tyrková 25.9.2024
FOTO: Unsplash

Program Apollo a sovětské mise Luna dopravily na Zemi celkem 382 kg půdy a hornin z Měsíce, k doplnění mezer v našem vědění jich ale potřebujeme mnohem více. A vesmírné agentury nezahálí. Zatímco v Číně už se zkoumá materiál z odvrácené strany Měsíce, NASA s ESA hledá způsoby, jak získat vzorky z Marsu..

Na konci července letošního roku svět obletěla zpráva, že vozítko NASA Perseverance ve vyschlém říčním údolí objevilo nejzajímavější dosud kdy nalezenou horninu na Marsu. Specifické skvrny a zbarvení kamene se nápadně podobají strukturám, které jsou na Zemi často spojovány se zkamenělým záznamem mikrobů žijících v podpovrchových vrstvách, tzv.

biosignatury. Ačkoliv existují jisté náznaky, že kámen mohl hostit mikrobiální život před miliardami let, je zapotřebí dalšího výzkumu – podobné struktury totiž mohou vzniknout i čistě abiotickými procesy.

Limity robotického vytrvalce

Zkoumání kamenu o velikosti konferenčního stolku robotem na planetě vzdálené miliony kilometrů je ale problematické. Jen výkonné přístroje typu elektronových mikroskopů a hmotnostních spektrometrů by dokázaly upřesnit stáří tmavých lemů skvrn nalezeného kamene, dobu interakce horniny s vodou a dokonce i teplotu, při které vznikly některé z minerálů. Tím by mohly určit, zda mají molekuly v tomto materiálu biologický původ, a nejen to.

Měření stopových izotopů dokáže odhalit složení dávné atmosféry, omezit načasování klíčových geologických událostí, nebo prozradit, při jakých teplotách minerály v sedimentech vznikaly. Problém je, že takové přístroje jsou k dispozici pouze v pozemských laboratořích.

Abychom plně pochopili, co se v onom marťanském říčním údolí před miliardami let skutečně odehrálo, bude potřeba vzorek dopravit na Zemi.

Vozítko Perseverance proto dostalo příkaz kámen navrtat a část horniny ukrýt do jedné ze svých zkumavek určených pro vyzvednutí a doručení na Zemi při budoucích misí v rámci plánu Mars Sample Return (MSR), na kterém se podílí NASA a ESA. Zbývá už jen vymyslet, jakým způsobem celou věc provést.

Stojí to za to?

Program Mars Sample Return byl vymyšlen před téměř třemi desetiletími. Jeho harmonogram sestává z přistání s vozítkem na Marsu, nashromáždění vzorků vědeckého zájmu z místa, které by mohlo hostit život, a jejich dopravení zpátky na Zemi.

Projekt se ale zasekl ve druhé fázi a rozsáhlé časové skluzy spolu s mnohamiliardovými překročeními rozpočtu celou záležitost značně komplikuje. V současné době prochází novým plánováním, jehož cílem je projekt urychlit a zlevnit, i za cenu využití služeb soukromých společností.

„Pokud se to podaří, půjde o příležitost podílet se na jednom z největších snah naší doby, na honbě za obyvatelností a možná i životem v sousedním světě,“ upozornil astrobiolog Caleb Scharf z Ames Research Center NASA. Závratná cena původního plánu, pohybující se odhadem mezi 8–11 miliardami dolarů, vynaložená na získání několika kilogramů půdy nejdříve v roce 2040, ovšem vyvolává pochybnosti o přínosech celého podniku. Mnoho vědců ale sdílí přesvědčení, že vědecký přínos tuto cenu vyváží.

Více se dočtete v čísle 10/2024, které je právě v prodeji.

Štítky:
Související články
Ostatní Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz