Domů     Historie
DNA odhaluje život křesťanů ve středověkém Španělsku ovládaném Araby
Alhambra, zdroj: WikiCommons by Slaunger

Po pádu Západořímské říše ovládli Pyrenejský poloostrov Vizigóti, pocházející ze severní Evropy. Jejich království však nemohlo dlouho odolat Arabům, kteří do oblasti v roce 711 vtrhli přes Gibraltar ze severu Afriky.

Hřbitov na severu Španělska nyní vydal svědectví o tom, jak se žilo křesťanům v době, kdy se Pyrenejský poloostrov přeměnil v muslimskou baštu..

Švédsko-španělský vědecký tým vedený Ricardem Rodríguez-Varelou a Andersem Götherströmem ze Stockholmské univerzity podrobil zkoumání ostatky nalezené na hřbitově v lokalitě Las Gobas v provincii Burgos na severu dnešního Španělska.

Ve středověku zde lidé nežili v klasických staveních, ale uchylovali se do jeskyní vytesaných do skal. Odborníci se domnívají, že se zřejmě jednalo o přívržence nějaké náboženské sekty, existuje pro to však minimum důkazů.

Život v jeskynním komplexu

Ačkoliv je součástí jeskynního komplexu i kostel, pro badatele byl důležitější hřbitov, kteří místní využívali nepřetržitě mezi 7. a 11. století, ačkoliv jeskynní obydlí opustili už v průběhu 10. století a se přestěhovali do venkovských stavení.

Tým archeologů a archeogenetiků získal v rámci vykopávek na hřbitově ostatky 41 lidí, z nich 39 podrobil genetickým analýzám. Z 33 pak vědci získali dostatek DNA pro identifikaci pohlaví, jednalo se o 22 mužů a 11 žen.

U 28 jedinců se potom povedlo provést podrobnější genetickou analýzu, jejíž výsledky vědci zveřejnili ve vědeckém časopise Science Advances. „Podařilo se nám odhalit příběh příbuzenských sňatků a občasných záchvatů násilí mezi blízkými, stejně jako šíření infekčních chorob mezi nimi,“ shrnuje závěry studie Anders Götherström.

Obyvatelé Las Gobas byli převážně místního iberského původu. I když se jejich domov nacházel v těsné blízkosti Al Andalus, objevili genetici v jejich krvi jen malou příměs od lidí pocházejících ze severní Afriky.

Příbuzenské sňatky i šarvátky

Po dobytí většiny Pyrenejského poloostrova muslimy nicméně k určitému mísení mezi místními a lidmi severoafrického původu přeci jen došlo. Dvě z koster, které náležely obyvatelům z rané fáze osídlení Las Gobas, nesly stopy po zraněních hlavy, způsobených úderem meče.

Oba byli geneticky blízce příbuzní, jeden těžké zranění dokonce přežil. Vzhledem k tomu, že oba zemřeli dávno předtím, než do oblasti přišli Arabové, je pravděpodobné, že si zranění muži způsobili navzájem.

Las Gobas, zdroj: Patrimonio Cultural de Castilla y León

Genetické analýzy rovněž prokázaly častý výskyt příbuzenských sňatků, vzešly z nich dvě třetiny lidí, jejichž ostatky byly zkoumány. V nejstarších dobách osídlení Las Gobas byli tamní muži blízce příbuzní, měli prakticky totožné sekvence na chromozomech Y. Podle odborníků z těchto zjištění plyne, že Las Gobas založila v 7. století malá skupina, zřejmě početnější rodina, ve které muži disponovali válečnickými zkušenostmi.

Nákaza od prasat i křesťanských poutníků

Mnoho informací se odborníkům podařilo zjistit i o infekčních chorobách, kterými tito lidé trpěli, protože zejména na zubech se dobře uchovává DNA mikrobů, s nimiž daný člověk zemřel. U několika jedinců z rané fáze Las Gobas byla odhalena nákaza bakterií Erysipelothrix rhusiopathiae, která způsobuje u prasat onemocnění zvané červenka, u lidí vyvolává kožní infekce.

Dalším důkazem, že prasata sehrávala významnou roli v životě těchto lidí, je nález bakterií Yersinia enterocolitica v pozůstatcích jednoho ze zkoumaných jedinců. Tou se člověk nejčastěji nakazí z nedokonale tepelně upraveného vepřového masa, nemoc se projevuje silnými průjmy.

V pozdější fázi osídlení, když obyvatelé Las Gobas již opustili jeskyně, je postihl virus pravých neštovic (Variola vera), na který umírá až 30 % nakažených v naivní populaci. Často se má za to, že virus na Pyrenejský poloostrov zavlekli právě muslimové, ale virus detekovaný v Las Gobas má blíže k virům, které se v té době vyskytovaly ve Skandinávii, Rusku a Německu.

Mezi 9. a 10. stoletím se významným poutním místem stalo nedaleké město Santiago de Compostela, kam proudili křesťanští poutníci. Je tak možné, že virus na sever Španělska zavlekli právě oni. A nakazili se jím mimo jiné právě obyvatelé Las Gobas, kteří tehdy vystoupili z izolace svých jeskynních obydlí.

Štítky:
Související články
Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství. Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují? Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního […]
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. To je podívaná – gladiátoři a lvi bojující o holý život. Krátkozrakost je fuč. S krátkozrakostí se podle profesora oftalmologie Ivana R. Schwaba […]
Kostel Santos Juanes ve španělské Valencii vyhořel během občanské války. V průběhu 60. let minulého století ho odborníci nešetrně zrestaurovali, při snímání fresek ze stěn na nich totiž zanechali lepidlo, které ztěžuje nynější opravy. Restaurátorka Pilar Roigová při nich naštěstí spojila síly se svojí dcerou, mikrobioložkou Pilar Boschovou, která trénuje bakterie, aby si s lepidlem […]
Odborníci se domnívají, že za vyhynutím mamutů srstnatých stála kombinace faktorů životního prostředí a lidských vlivů. Nyní však přišel mezinárodní tým vědců s novou teorií, podle které stála za vyhynutím těchto obřích savců alergie na pyly, jež vyřadila ze hry jejich čich. Ne všichni jejich kolegové ale s touto přelomovou myšlenkou souhlasí… Mamuti srstnatí (Mammuthus […]
Stonehenge, komplex menhirů a kamenných kruhů, na jihu Anglie je nejslavnějším a největším britským monumentem doby bronzové. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář či svatyni. Nejnovější hypotézy však hovoří o tom, že se zkrátka jednalo o stavbu pro setkávání lidí. Nyní se vědcům zřejmě podařilo odhalit původ oltářního kamene, který je součástí Stonehenge. […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz