Domů     Medicína
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Veronika Tyrková 21.8.2024
FOTO: Unsplash

Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti..

Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, s nímž souvisejí genetické poruchy. „Vajíčko je ale buňka, která žije a má specifické buněčné složení.

I to je potřeba zkoumat. Příčinou neplodnosti totiž může být také špatná cytoplazma, tedy vnitřní prostředí vajíčka,“ popisuje vědkyně PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D., která se dlouhodobě zabývá studiem vývoje oocytů.

Až na hranici nanosvěta

Tento výzkum zahájila během pracovního pobytu v anglické Cambridgi, poté se vrátila do České republiky a v roce 2015 začala spolupracovat s brněnskou klinikou Reprofit. „Vajíčko sice může vykazovat vnější znaky oplození, to však nemusí být úplně vypovídající.

Proto se v oddělení vědy a výzkumu zaměřujeme i na pochopení vnitřní struktury vajíčka. Pomocí speciálních vysokorozlišovacích mikroskopů je s kolegy zkoumáme na úrovni nanometrů,“ popisuje vědkyně. Právě vědecký výzkum a aplikace získaných poznatků do praxe jsou jedním z klíčů úspěchu léčby pomocí IVF. Vědci v Reprofitu úzce spolupracují s embryology, kteří díky nim dokážou lépe posoudit, zda je vajíčko dostatečně kvalitní a zralé.

„Zjednodušeně lze říct, že vajíčko je maminka, která dítěti sbalí svačinu na cestu, a spermie tatínek, který ho odveze na autobus. Teprve na výletě se ukáže, jestli bez nich dítě – tedy embryo – dokáže fungovat samostatně,“ vysvětluje PharmDr. Holubcová.

Ideální věk? 25 let

Aby se embrya vyvíjela správně, musejí odborníci vybrat ta nejkvalitnější vajíčka a správně načasovat jejich oplození. Jak vědkyně upozorňuje, kvalita genetické výbavy vajíček u žen s přibývajícími roky klesá a s ní i úspěšnost IVF. „Není to tak, že se vzbudím ve 34 letech a řeknu si:

Jsem zdravá, vše je v pohodě a teď budu mít dítě. Ideální věk na těhotenství je kolem 25 let,“ říká PharmDr. Holubcová. Vnitřní prostředí vajíčka ale podle ní může být narušené v jakémkoli věku ženy. „Nad tím, proč se případně oplození nepovedlo, je proto třeba přemýšlet v širších souvislostech,“ zdůrazňuje vědkyně.

Spolupráci s vědci reprodukční kliniky oceňují. Pomáhá jim monitorovat úspěšnost využívaných metod a neustále zdokonalovat výsledky své práce.

 

Autor: Jiří Lukša

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz