Domů     Medicína
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Veronika Tyrková 21.8.2024
FOTO: Unsplash

Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti..

Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, s nímž souvisejí genetické poruchy. „Vajíčko je ale buňka, která žije a má specifické buněčné složení.

I to je potřeba zkoumat. Příčinou neplodnosti totiž může být také špatná cytoplazma, tedy vnitřní prostředí vajíčka,“ popisuje vědkyně PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D., která se dlouhodobě zabývá studiem vývoje oocytů.

Až na hranici nanosvěta

Tento výzkum zahájila během pracovního pobytu v anglické Cambridgi, poté se vrátila do České republiky a v roce 2015 začala spolupracovat s brněnskou klinikou Reprofit. „Vajíčko sice může vykazovat vnější znaky oplození, to však nemusí být úplně vypovídající.

Proto se v oddělení vědy a výzkumu zaměřujeme i na pochopení vnitřní struktury vajíčka. Pomocí speciálních vysokorozlišovacích mikroskopů je s kolegy zkoumáme na úrovni nanometrů,“ popisuje vědkyně. Právě vědecký výzkum a aplikace získaných poznatků do praxe jsou jedním z klíčů úspěchu léčby pomocí IVF. Vědci v Reprofitu úzce spolupracují s embryology, kteří díky nim dokážou lépe posoudit, zda je vajíčko dostatečně kvalitní a zralé.

„Zjednodušeně lze říct, že vajíčko je maminka, která dítěti sbalí svačinu na cestu, a spermie tatínek, který ho odveze na autobus. Teprve na výletě se ukáže, jestli bez nich dítě – tedy embryo – dokáže fungovat samostatně,“ vysvětluje PharmDr. Holubcová.

Ideální věk? 25 let

Aby se embrya vyvíjela správně, musejí odborníci vybrat ta nejkvalitnější vajíčka a správně načasovat jejich oplození. Jak vědkyně upozorňuje, kvalita genetické výbavy vajíček u žen s přibývajícími roky klesá a s ní i úspěšnost IVF. „Není to tak, že se vzbudím ve 34 letech a řeknu si:

Jsem zdravá, vše je v pohodě a teď budu mít dítě. Ideální věk na těhotenství je kolem 25 let,“ říká PharmDr. Holubcová. Vnitřní prostředí vajíčka ale podle ní může být narušené v jakémkoli věku ženy. „Nad tím, proč se případně oplození nepovedlo, je proto třeba přemýšlet v širších souvislostech,“ zdůrazňuje vědkyně.

Spolupráci s vědci reprodukční kliniky oceňují. Pomáhá jim monitorovat úspěšnost využívaných metod a neustále zdokonalovat výsledky své práce.

 

Autor: Jiří Lukša

Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz