Domů     Medicína
Určité typy ústních bakterií pomáhají v boji s rakovinou
Zdroj: Pixabay

Lidská ústa osidlují různé typy bakterií. Britským vědcům se podařilo zjistit, že bakterie, která zhoršuje rakovinu střev, má pozitivní účinky na rakovinu, která postihuje oblast hlavy a krku. Věří, že s jejím využitím by mělo být možné dosáhnout pokroku v léčbě těchto zákeřných typů rakoviny..

Výzkumníci z Guy’s and St Thomas‘ a z King’s College London podrobili zkoumání bakterii zvanou fusobacterium, což je rod gramnegativnách anaerobních nesporulujících bakterií, které se běžně vyskytují na sliznicích dýchacích cest, včetně úst, a ve střevech člověka jako součást normální flóry.

O této bakterii se ví, že zhoršuje průběh rakoviny střev. Vědci se proto domnívali, že stejný účinek bude mít i na druhy rakoviny, které postihují hlavu a krk. Mýlili se však.

Doktor Miguel Reis Ferreira, hlavní autor studie a odborník na rakovinu hlavy a krku v Guy’s and St Thomas‘, komentoval překvapivá zjištění o fusobacterium, ke kterým v rámci studie došli: „V podstatě jsme zjistili, že pokud se pacientů s rakovinou hlavy a krku vyskytuje tato bakterie, mají mnohem větší šanci na vyléčení než ti, u kterých přítomna není. V buněčných strukturách je tato bakterie schopná rakovinu zabíjet.“.

Fusobacterium rakovinu zabíjí

Vědci zatím neví, na jakém principu k tomu dochází, ale věří, že pokud se jim tento mechanismus podaří rozluštit, bude se jednat o pokrok v léčbě rakoviny hlavy a krku, která zahrnuje nádory úst, krku, hlasivek, nosu a dutin.

V posledních 20 letech došlo v léčbě těchto typů rakoviny jen k malému pokroku, spočívajícímu ve vývoji několika málo nových terapeutických postupů, takže nová léčba by představovala naději pro mnoho pacientů.

Zdroj: WikiCommons by Dr.V.R.Dowell

Při hledání ústních bakterií, jejichž další zkoumání by mohlo být přínosné, využili vědci metodu modelování. V laboratoři poté sledovali účinky vybraných bakterií na rakovinné buňky. Zároveň provedli analýzu dat o 155 pacientech s rakovinou hlavy a krku z databáze Cancer Genome Atlas.

Když v laboratorních podmínkách vložili fusobacterium do Petriho misek a zkoumali účinek těchto bakterií na rakovinné buňky, po několika dnech zjistili, že rakovina téměř zmizela.

Snížení počtu rakovinných buněk až o 99 %

V miskách došlo ke snížení počtu životaschopných rakovinných buněk o 70 až 99 %. Analýza dat od pacientů pak ukázala, že ti, u kterých se vyskytovala fusobacterium, měli větší šanci na přežití než ti, kteří ji v rakovině přítomnou neměli.

Došlo u nich k 65% snížení rizika na rakovinu ve srovnání s pacienty, kteří fusobacterium neměli. Reis Ferreira řekl, že před provedením testování v laboratoři věřil, že fusobacterium růst rakovinných buněk spíše podpoří, než aby mu bránila.

Ke stejným závěrům dospěli i odborníci z King’s College London. Doktor Anjali Chander, vedoucí klinický výzkumník na této veřejné londýnské univerzitě, který zde vedl obdobný výzkum, k tomu řekl: „Naše zjištění jsou pozoruhodná a velmi překvapivá.

Byli jsme nadšení, když jsme zjistili, že výzkum provedený odborníky z Guy’s and St Thomas‘ přinesl data, která potvrdila náš objev.“ Všichni doufají, že zlepší chápání rakoviny hlavy a krku a mechanismu působení fuscobacterium na ni povede k vývoji účinnější léčby těchto druhů rakoviny.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz