Domů     Příroda
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Zdroj: Anthony Waddle

Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají..

Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak zvanou chytridiomykózu, při které dojde k poškození dýchacího a nervového systému těchto obojživelníků, což vede k jejich úhynu v důsledku srdečního selhání.

Nákaza se koncem 80. let 20. století rozšířila prakticky po celém světě, vyvolala pandemii a způsobila decimaci žabích populací. Má na svědomí vyhynutí nejméně 90 druhů těchto obojživelníků a významný pokles počtu zástupců u dalších 500 druhů.

Houba ohrožující obojživelníky

Ve velkém nebezpečí jsou například rosnice zlaté (Ranoidea aurea), což jsou žáby pocházející z jihovýchodní Austrálie, kde patří k největším druhům. Tyto olivově až bronzově zbarvené žáby dosahují délky 6 až 8 cm, ale mohou být dlouhé až 11 cm, přičemž samice jsou větší než samci.

Anthony Waddle, biolog z Macquarie University v Austrálie, přišel s nápadem, jak žáby ochránit. Houbě se totiž daří spíše v chladném prostředí, proto do míst přirozeného výskytu rosnic rozmístil „žabí sauny“.

Zdroj: WikiCommons by LiquidGhoul

Jedná se o cihly s deseti vyvrtanými otvory, které se na slunci ohřejí. V nich se mohou žáby vyhřívat, přičemž z děr jim vykukují jen jejich trojúhelníkovité hlavy. Tato „lázeňská kúra“ jim zachraňuje životy, pomáhá jim zotavit se z nemoci.

Ty, které se rozhodly saunu využít, trpí méně závažnou infekcí. A navíc mají až 23krát vyšší pravděpodobnost, že přežijí i další nákazu houbou Batrachochytrium dendrobatidis, která preferuje nižší teploty.

Jak zachránit rozmanitost žabích druhů?

Žabí sauny jsou jedním z kreativních přístupů k boji s touto houbou napadající obojživelníky, bohužel se nejedná o řešení pro všechny druhy žab. Pro ty, které mají rády chladnější klima, jako je například atelopus panamský (Atelopus zeteki), by pobyt v horkém prostředí žabí sauny mohl být stresující, a tudíž by pro ně nebyl přínosný.

Johnatan E. Kolby, ředitel Honduras Amphibian Rescue and Conservation Center, k tomu říká: „Není to všelék vhodný pro všechny obojživelníky, ale každá maličkost se počítá.“ Některé žáby, jako například skokan volský (Lithobates catesbeianus), jsou vůči této houbě imunní, ale bohužel přenášejí patogen na jiné druhy.

Waddle k tomu říká: „Tato parazitická houba je tak rozšířená, že zbavení se jí by bylo ekvivalentní k vymýcení běžného nachlazení, což je prakticky nemožné.“ Ani tak se ale odborníci nevzdávají naděje.

Vyvinuli vakcíny, které obsahují oslabené formy patogenu, obdobně jako původní vakcíny proti obrně u lidí. Vědci pracují také s chemickým ošetřením žab, které ale probíhá v kontrolovaném prostředí a je obtížné jej aplikovat na volně žijící zvířata.

Doufají nicméně, že si žáby postupem času vytvoří mutaci, která jim umožní nemoci odolávat, k čemuž by mohly přispět právě žabí sauny, které udržují zvířata naživu dostatečně dlouho, aby se patogenu přizpůsobila.

Štítky:
Související články
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz