Domů     Historie
Erupce Vesuvu nebyla jediným zabijákem Pompejí
Martin Janda 20.7.2024

Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení..

Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny mohutným zemětřesením. Objev stanovuje novou časovou osu zániku města a ukazuje, že nové přístupy k výzkumu mohou odhalit další tajemství již prozkoumaných archeologických lokalit.

Vědci vždy tušili, že ke zkáze města přispěla seizmická aktivita. Už antický spisovatel Plinius mladší ze svého pozorovacího stanoviště nedaleko Pompejí hlásil, že erupci Vesuvu doprovázely silné otřesy.

Až dosud však nebyly objeveny žádné důkazy, které by tuto historickou zprávu potvrzovaly. Tým vědců pod vedením Domenica Sparice z italského Národního ústavu geofyziky a vulkanologie se rozhodl tuto mezeru v záznamech prozkoumat.

Sparice uvedl, že na dosavadních vykopávkách v Pompejích se nepodíleli odborníci z oblasti archeoseizmologie, která se zabývá účinky zemětřesení na starověké stavby. Jeho tým se zaměřil na jeden blok domů, který zahrnoval několik budov, včetně pekárny a domu, ve kterém katastrofa vyrušila malíře při práci a jejich práce zůstala nedokončená a fresky nevybarvené.

Po vykopávkách a pečlivé analýze vědci dospěli k závěru, že zdi se zde zřítily v důsledku zemětřesení.

Už nános kamenů pod úlomky zdí naznačoval, že se nezhroutily během počáteční fáze erupce. Porovnání škod s účinky seizmických destrukcí na historické budovy rovněž ukázalo, že zkoumaný blok domů podlehl zemětřesení.

Archeologický průzkum také odhalil dvojici koster pokrytých úlomky stěn. Stopy na jedné z obětí vykazovaly známky toho, že se na poslední chvíli snažila před zemětřesením ukrýt. Podle vědců jsou vzory zlomenin kostí a další zranění pozorované u moderních obětí zemětřesení důkazem, že tito nešťastní Římané zahynuli při zřícení budovy.

Výsledkem výzkumu je mimo jiné aktualizovaná časová osa epického zániku Pompejí: Nejprve 18 hodin pršely na město sopečné lapilli (malé kameny), které způsobily zřícení mnoha střech a zabily řadu lidí, kteří na ulici hledali úkryt.

Poté městem prudce otřáslo zemětřesení, které si vyžádalo další životy. Nakonec se ulicemi města valily mohutné proudy popela, lávy a trosek, které navždy zpečetily osud Pompejí.

Související články
Vůně sama sice nemá ochranný efekt, ale může být důležitým signálem. Stačí ji nechat trvale sledovat senzory, a ty už upozorní, když se do ní vmísí odér rozkladu. To je praktický závěr nedávné studie v Egyptském muzeu v Káhiře. Staroegyptské archeologické nálezy jsou historickým pokladem, který zdaleka ještě nebyl kompletně prozkoumaný. U části z nich je důvodem […]
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz