Domů     Medicína
Proč jsou ženy náchylnější k autoimunitním onemocněním?
Zdroj: Pixabay

Autoimunitní onemocnění jednoduše znamenají útok imunitního systému proti vlastním tkáním a orgánům. Protože k jejich rozvoji často dochází až po pubertě, odborníci se dlouho domnívali, že souvisí s pohlavními hormony.

Nyní vědci ze Stanfordovy univerzity přichází s jiným vysvětlením jejich vzniku i toho, proč častěji postihují ženy..

Zdravý imunitní systém chrání tělo před nemocemi a infekcí. Když imunita selže, napadne buňky vlastního těla a dojde k rozvoji jednoho z 80 typů autoimunitních onemocnění. V loňském roce provedlo konsorcium odborníků na epidemiologii, revmatologii, endokrinologii a imunologii z předních britských univerzit, jako jsou University of Oxford, Cardiff University, University College London či University of Glasgow, rozsáhlou studii na souboru anonymizovaných zdravotních záznamů od 22 milionů jedinců ze Spojeného království, v níž se zaměřili na zkoumání 19 nejběžnějších autoimunitních onemocnění.

Zjistili, že tyto choroby postihují více než 10 % populace, častěji pak ženy, kdy postižených žen bylo dvakrát více než mužů. Důvody rozvoje autoimunitních chorob, mezi které patří například lupus, roztroušená skleróza, diabetes 1. typu či revmatoidní artritida, jsou stále nejasné.

Nicméně, odborníci našli důkazy o socioekonomických, sezónních a regionálních rozdílech ve výskytu několika autoimunitních poruch, což naznačuje, že vliv na jejich rozvoj nemá jen genetika, ale zřejmě i jiné rizikové faktory, jako je kouření, obezita či stres.

Ženy mají silnější imunitu

Vzhledem k tomu, že k rozvoji autoimunitních onemocnění dochází ve většině případů až po pubertě, a to častěji u dívek, vědci se dlouho domnívali, že primárními spouštěči těchto chorob jsou pohlavní hormony.

A to především ty ženské, které imunitu posilují, zatímco mužské pohlavní hormony imunitu spíše potlačují, čímž poskytují ochranu před autoimunitou. Ženy mají silnější imunitu než muži, aby jejím prostřednictvím mohly chránit nejen sebe, ale i svého potomka, a to jak během vývoje v děloze, tak i skrz kojení.

Zdroj: Pixabay

Nyní ale vědci ze Stanfordovy univerzity přichází s jiným vysvětlením toho, proč například desetkrát více žen než mužů dostane lupus a u dvacetkrát více žen než mužů se vyvine Sjögrenův syndrom, onemocnění projevující se syndromem suchého oka i suchem v ústech.

Podle nich za tím stojí chybný mechanismus, který má vypnout jeden ze dvou ženských chromozomů X. Zatímco ženy dědí jeden chromozom X od matky a druhý od otce, muži mají jen jeden, protože od otce dědí chromozom Y.

Molekula jménem Xist

Ten obsahuje jen asi sto genů, zatímco chromozom X jich obsahuje více než 900. Aby se zajistilo, že aktivita genů umístěných na chromozomu X bude stejná u mužů i žen, je jeden ze dvou chromozomů X v každé ženské buňce náhodně vypnut.

To má za úkol molekula zvané Xist (vyslovuje se „exist“) v raném stádiu vývoje plodu. Tehdy se tato molekula a její partnerské proteiny stočí kolem jednoho z chromozomů X a vypnou jej. Pokud by totiž zůstaly oba chromozomy X stejně aktivní, buňka by zanikla.

Ženské tělo tak obsahuje mozaiku buněk, ve kterých je umlčen chromozom X buď od matky, nebo od otce.

Inaktivace chromozomů však není dokonalá a 15 až 23 % genů zůstává aktivních. Jeden z genů, který nadále funguje, i když by neměl, je spojen právě s rozvojem lupusu. Howard Chang, dermatolog a molekulární genetik na Stanford University School of Medicine v Kalifornii, studoval molekulu Xist po mnoho let.

Zjistil, že mnoho proteinů, které spolupracují s Xist, se podílí na rozvoji autoimunitních onemocnění, když jsou napadeny tak zvanými autoprotilátkami….

Více si přečtete v časopise 21. století číslo 7/2024, které vyšlo 13.6.2024.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz