Domů     Medicína
Lék inspirovaný léčivy pro diabetiky pomáhá v boji s obezitou
Zdroj: Pixabay

Léčiva, původně určená pro diabetiky, jež jim umožňovala významné snížení váhy, neunikla pozornosti těch, kteří cukrovkou netrpěli, ale chtěli snížit svoji hmotnost. Nevýhodou těchto léků byl fakt, že mozková centra sytosti neovlivňovaly trvale, takže po skončení léčby se psychická závislost na jídle vrátila. Nový lék by tomu však měl zabránit..

Diabetes 2. typu je zpravidla spojen s nadváhou a obezitou, proto se ke zmírnění příznaků tohoto onemocnění používají léky obsahující semaglutid a tirzepatid, což jsou látky, které imitují účinky hormonu GLP-1 (glucagon like peptide -1) a GIP (glucose dependent insulinotropic polypeptide).

Oba tyto hormony jsou vylučovány buňkami střev v reakci na příjem potravy. Vyvolávají uvolnění inzulínu do krve, v mozku se pak vážou na povrch neuronů, které regulují pocit hladu.

Léky obsahující látky imitující účinky hormonů, jako jsou Wegovy, Zepbounf, Ozempic či Mounjaro, začali používat k hubnutí i lidé, kteří cukrovkou 2. typu netrpěli. Z lékařských studií totiž vyplývá, že s jejich pomocí mohou obézní lidé shodit až 20 % tělesné hmotnosti.

Velkou oblibu si proto získaly i u nejrůznějších celebrit, pro které je štíhlá postava obzvláště důležitá. Nevýhodou těchto léků je, že nemění trvale mozkové centrum sytosti, takže po jejich vysazení se jejich uživatelé zpravidla opět začali přejídat.

Už žádná závislost na jídle

Mezinárodní vědecký tým v čele s Christofferem Clemmensenem z univerzity v Kodani se rozhodl nedostatky předchozích léků zvrátit a přišel s novým lékem na hubnutí, jehož účinky by měly být dlouhodobé.

Zatím byl testován pouze na myších, ale s ohledem na skvělé výsledky u nich vědci věří, že se stane nejúčinnějším lékem proti obezitě. I on využívá již známého účinku léků imitujících hormon GLP-1. Přidává k tomu ještě molekulu známou jako dizocilpin (MK-801), která v mozku blokuje bílkoviny známé jako NMDA receptory.

Zdroj: Pixabay

Na tyto receptory se váže přenašeč mozkových vzruchů dopamin, který má v těle širokou škálu funkcí. Mimo jiné ovlivňuje i vznik pocit hladu. Než vědci dosáhli úspěchu s novým lékem proti obezitě, ušli dlouhou cestu.

Zpočátku se snažili o ucpání molekul NMDA receptorů k potlačení hladu a léčbě obezity, kvůli široké škále účinků dopaminu se jim to ale nedařilo, protože dopamin reguluje i centra pro řízení pohybu. Jeho vyřazení z činnosti tak vedle potlačení pocitu hladu vyvolalo i poruchy pohybu, což nebylo žádoucí.

Přeprogramovaný mozek

Léky imitující GLP-1 se váží jen v centru pro řízení hladu a sytosti. Clemmensen se svým týmem proto nejprve spojil molekulu imitující hormon GLP-1 s molekulou blokující NMDA receptory tak, aby se nejprve navázala na místa, kam dosedá hormon GLP-1, a až teprve poté ucpala NMDA receptor v těsném sousedství, aby mu zabránila ve vazbě s dopaminem.

Díky tomu jsou tyto receptory vyřazeny jen v centru hladu, všude jinde v mozku normálně fungují.

Účinky nového léku na centrum hladu jsou mnohem silnější než u předchozích léků, dochází v něm k procesu neuroplasticity (změny v mozku na úrovni jednotlivých neuronů i komplexnějších struktur). Díky tomu je možné změnit stávající propojení neuronů, které pohání obézní lidi ke konzumaci kaloricky vydatné stravy, a nastavit vhodnější spojení, která závislost na kaloriích významně oslabí.

Ani po ukončení léčby by tak nemělo dojít k návratu psychické závislosti na kaloricky vydatných jídlech. Uvidíme, co přinese testování léku na lidských dobrovolnících.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz