Domů     Medicína
Šetrnější operace mozku díky objevu českých a amerických vědců
Zdroj: Pixabay

Nádory mozku jsou zpravidla chirurgicky odstraňovány, ovšem během operace je často obtížné odlišit nádorovou tkáň od zdravé. Může tak dojít k tomu, že nádor nebude vyjmut kompletně, případně bude odstraněna i zdravá tkáň.

Tomuto by měly zabránit látky obsažené v molekulárních sondách, na jejichž vývoji spolupracovaly české špičky v oboru onkologie pod záštitou Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) s odborníky z lékařské fakulty Stanfordovy univerzity..

Nejčastějším a zároveň nejagresivnějším zhoubným nádorem mozku je glioblastom. U nás je ročně diagnostikováno 350 případů tohoto nádoru, který rychle roste a špatně se léčí. Navíc u něj bývá častá recidiva.

Pacienti zpravidla umírají do 12 až 15 měsíců od diagnózy. Vzhledem k tomu, že do roku 2035 bude rakovina nejčastější příčinou úmrtí v EU, včetně České republiky, snaží se lékaři hledat cesty, jak s ní co nejúčinněji bojovat.

Ostatně, s rakovinou má zkušenost 700 tisíc Čechů, je druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás, hned po nemocech srdce. U lidí nad 65 let věku je již nyní nejčastějším důvodem smrti.

Světélkující sondy odliší zdravou tkáň od nádoru

„Hlavní možnost léčby glioblastomu představuje operace. Problém je v tom, že s použitím současných postupů je obtížné přesně stanovit hranici mezi nádorovou a zdravou tkání. Může se proto stát, že při operaci není nádor odstraněn úplně a v mozku zůstanou zbytky nemocné tkáně,“ vysvětluje Petr Bušek z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který se na výzkumu v rámci NÚVR podílel.

Mezinárodní tým se při něm zaměřil na hledání látek, které by umožnily nádor lépe vizualizovat tak, aby mohl být při operaci odstraněn celý, čímž by se snížilo riziko recidivy.

Zdroj: WikiCommons by Hellerhoff

Bušek popisuje: „Jedná se o cílené molekulární sondy, které se specificky aktivují právě v nádorové tkáni glioblastomu. Tyto látky lze přirovnat k jasným navigačním značkám, které chirurgům umožňují přesnější odstranění nádoru.“ Konkrétně se jedná o molekulárně cílené sondy nesoucí označení 6QC-ICQ, které se aktivují účinkem konkrétních enzymů v nádorovém mikroprostředí.

Aleksi Šedo, vedoucí české výzkumné skupiny a ředitel NÚVR k tomu dodává: „V mozkových nádorech jsou obsaženy rovněž enzymy, jež je možno využít pro specifickou aktivaci molekul, které připravili na míru naši američtí kolegové tak, aby se ‚rozsvítily‘ jen tam, kde mají.“.

Naděje pro boj s rakovinou mozku

Ze závěrů výzkumu, které byly zveřejněny v březnu letošního roku v odborném časopise Journal of Neurosurgery, vyplývá, že sonda 6QC-ICG, štěpitelná cysteinovým katepsinem, je aktivována gliomovými buňkami a makrofágy asociovanými s nádorem, což vede k vysokému kontrastu mezi nádorovou a nenádorovou mozkovou tkání, který je lepší než u současného standardu, kterým je kyselina 5-aminolevulinová (5-ALA).

Sonda 6QC-ICG tak má potenciál stát se cílenou látkou při intraoperační detekci glioblastomem stižené tkáně pomocí fluorescenčního zobrazování. Čeští odborníci proto doufají, že se ji podaří přenést do klinické praxe.

„Chystáme se diskutovat s výrobci operační techniky o vytvoření přístroje s takovými parametry, které umožní ještě lepší zobrazení nádorů s pomocí těchto molekulárních sond,“ nastiňuje Aleksi Šedo, který stojí v čele Národního ústavu pro výzkum rakoviny, financovaného Evropskou unie v rámci Národního plánu obnovy.

Štítky:
Související články
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
Antibiotická rezistence se stává jednou z největších výzev současného zdravotnictví. Miliardy lidí v chudých zemích si nemohou dovolit ani základní antibiotika na léčbu běžných bakteriálních infekcí, na což ve svých důsledcích mohou doplatit i bohaté země. Pokud se rychle nezmění přístup k tomuto problému, svět se může vrátit do doby, kdy i jednoduchá infekce znamenala […]
Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti antibiotikům postupně budují odolnost. V nejbližší budoucnosti se tak zřejmě nemoci, jejichž původci jsou bakterie, opět stanou metlou lidstva… Odolností bakterií vůči antibiotikům se zabývá projekt […]
Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry… Lékaři se snaží předvídat riziko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz