Domů     Příroda
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Martin Janda 4.5.2024

Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika..

Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, že virus se může vyvíjet způsobem, který mu umožní snadné šíření mezi lidmi. „Chřipka mutuje neustále, je to její přirozenost,“ řekl odborník na chřipku z Dětské výzkumné nemocnice svatého Judy v Memphisu Richard Webby.

„Problémem by bylo, kdybychom začali pozorovat, že se některé z těchto mutací stávají častějšími. To by zvýšilo míru rizika.“.

Virus označovaný jako H5N1 nakazil krávy v nejméně 36 stádech v devíti státech, což vyvolalo obavy, že by část mléka na americkém trhu mohla být infekční. Tyto obavy jsou nyní z velké části zažehnány, nicméně riziko, že viry mohou na přeplněných farmách přeskakovat mezi druhy, tu zůstává.

Podle zjištění vědců epidemie s největší pravděpodobností začala asi čtyři měsíce předtím, než byla koncem března potvrzena, a šířila se nezjištěným způsobem prostřednictvím krav, které neměly žádné viditelné příznaky.

To znamená, že stále mohou existovat infikovaná stáda, která dosud nebyla identifikována.

Rozsáhlost ohniska nákazy podle nové práce rovněž naznačuje účinné šíření mezi kravami. To může představovat významné riziko pro lidi, kteří s těmito zvířaty úzce přicházejí do styku. „Skutečnost, že se to u krav přenáší už nějakou dobu, je rozhodně znepokojující,“ řekla evoluční bioložka Louise Monclaová, která se zabývá ptačí chřipkou na Pensylvánské univerzitě.

V nové studii vědci shromáždili vzorky obsahující virus z 26 mléčných farem v osmi státech. Krávy obvykle nejsou k tomuto typu chřipky náchylné, ale zdá se, že virus H5N1 koncem roku 2023 zmutoval tak, že zvládl přeskočit z volně žijících ptáků na dobytek v texaském Panhandle.

Virus se pak zřejmě rozšířil z Texasu do Kansasu, Michiganu a Nového Mexika. Od té doby se virus H5N1 nejméně v tuctu případů přenesl z krav zpět na volně žijící ptáky a také na drůbež, kočky a také mývala.

Související články
Mimořádný objev se podařil vědcům z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research identifikovali u rostliny čirok pyl s unikátními vlastnostmi. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním odolnějších zemědělských plodin. O objevu informuje prestižní časopis The New […]
Žížaly patří mezi kroužkovce, konkrétně náleží do podkmene opaskovců. Chaotické přeuspořádání chromozomů pomohlo kdysi těmto tvorům přesídlit z mořského prostředí do sladkovodního, a některým dokonce i na souš. Mezi opaskovce se řadí maloštětinatci a pijavice. Známým zástupcem maloštětinatců je žížala obecná, která žije na souši, patří sem však i tak zvaní krvaví červi (Glycera), kteří […]
Jako generace „plastic people“ žijeme v barevném, naleštěném a nerozbitném světě. Z kdysi zázračného produktu se nakonec stal veřejný nepřítel číslo jedna, ale dnes ho bereme na milost. Není totiž tak snadné ho nahradit, v medicíně, potravinářství, automobilovém průmyslu nebo kosmonautice se bez jeho trvanlivosti, lehkosti, snadné výroby a údržby neobešli. „Špatnou pověst plastům dělají […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
Tým vědců z University of Edinburgh extrahuje vzácné kovy, jako je lithium, mangan či kobalt, ze starých baterií za pomoci mikrobů. Bez toho by nám mohly začít rychle docházet suroviny na stavbu turbín, elektromobilů či solárních panelů. Součástí starých baterií a vyřazených elektronických zařízení je řada vzácných a drahých kovů, jako je lithium, kobalt či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz