Domů     Historie
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
Zdroj: WikiCommons by Juandertal

V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“..

Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno roku 1991. Vedle kosterních pozůstatků tehdejších lovců a sběračů, včetně dětí, obsahovalo i jejich osobní věci, jako jsou korálkové náhrdelníky, kamenné nástroje a ozdoby rtů zvané tembetás.

Tito předchůdci moderního člověka oblast obývali zhruba před 1500 lety. V jednom hrobě byla nalezena rovněž částečná kostra lišky.

„Zdá se, že liška byla úmyslně pohřbena vedle osoby v hrobě, jedná se o teprve druhý takový nález v Jižní Americe,“ komentuje to Ophélie Lebrasseurová, zooarcheoložka z Oxfordské univerzity, která se na studii podílela.

Zpočátku se vědci domnívali, že se jednalo o exemplář jihoamerických lišek rodu Lycalopex, ale na základě podrobnějšího zkoumání fosilií, přesného měření jejích rozměrů i analýzy starověké DNA, ji následně identifikovali jako Dusicyon avus, vyhynulý druh, blízce příbuzný liškám a vlkům na Falklandských ostrovech (Dusicyon australis), kteří vyhynuli v 19. století.

Liška jako domácí mazlíček

„Pravděpodobně existoval hluboký vztah mezi společností lovců a sběračů a touto liškou,“ dodává Lebrasseurová. Dokládá to i analýza izotopů uhlíku a dusíku v liščích kostech. Ta ukázala, že zvíře jedlo stravu bohatou na rostliny, tedy podobnou té, kterou jedli tehdejší lidé, včetně toho, s nímž byla liška pohřbena v jednom hrobě.

„Divoké lišky obvykle jedly mnohem více masa, což naznačuje, že tato konkrétní liška jedla společně s člověkem,“ vysvětluje Lebrasseurová.

Zdroj: Creative Commons by Francisco Prevosti

V čele studie stála molekulární bioložka Cinthia Abbonová z argentinského Institutu evoluce, historické ekologie a životního prostředí (IDEVEA) v Mendoze. Ta vysvětluje, k jakým závěrům spolu se svými spolupracovníky dospěla, když říká:

„Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že tato liška byla cenným společníkem skupin lovců a sběračů.“ A dodává: „Její silné pouto s lidmi během života bylo primárním motivem pro následné umístění jejích ostatků do společného hrobu s jejím ‚páníčkem‘.“.

Pes versus liška

Psi (Canis familiaris) začali vstupovat na jihoamerický kontinent asi před 4 000 lety, ale před cca 3 000 lety se jejich šíření zastavilo severně od Patagonie. První doklady o psech v tomto regionu tak pocházejí až ze 16. století, kdy některé zdejší domorodé společnosti začaly chovat psy evropského původu.

„Není tak pravděpodobné, že by zdejší moderní psi pocházeli z křížení psů s liškami, jak se dříve myslelo,“ vysvětluje Lebrasseurová.

Analýza lišky z Cañada Seca totiž ukázala, že většina jejích potomků se psy by byla neplodná. Vědci tak mají za to, že pravděpodobnějším scénářem, než že byla liščí populace vstřebána do populace psů, je, že došlo k vyhnutí druhu Dusicyon avus v důsledku změn klimatu zhruba před 500 lety.

„Její přirozená stanoviště tehdy převzali lidé, k čemuž došlo zhruba ve stejný čas, kdy se do oblasti dostali psi z Evropy,“ dodává Lebrasseurová.

Štítky:
Související články
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Historie 23.10.2024
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz