Domů     Historie
Potetovaný ledový muž Ötzi: Jakou technikou vznikla jeho tetování?
Zdroj: Pixabay

Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné.

Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla..

Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi 50 kg. V době smrti mu bylo asi 45 let. Žil v době mezi roky 3400 a 3100 př. n.l. Spolu s jeho mumií byly nalezeny i zbytky jeho oděvu, bot a výbavy. Měl na sobě plášť vyrobený z tkané trávy, kabát a opasek.

K tomu indiánský typ kalhot, spočívající ve dvou oddělených nohavicích, dále bederní roušku a zateplené boty, vhodné pro chůzi na sněhu. To vše zhotovené z usně z různých kůží a kožešin. Nosil i čepici z medvědí kožešiny s koženým řemínkem.

Byl dobře vybaven na to, aby čelil sněhu a mrazu hor na hranici mezi dnešním Rakouskem a Itálií.

Zavražděný ledový muž

U sebe měl měděnou sekeru s tisovým topůrkem, pazourkovou dýku s jasanovou rukojetí a toulce se šípy s pazourkovými hroty a nedodělaný luk. V jeho opasku pak byl nalezen kousek pyritu a zápalné hubky. Před smrtí jedl maso z kozorožce a z jelena a bylinkový chléb.

V době nálezu vážila jeho mumie 13,75 kg. Vědci se zpočátku domnívali, že zemřel během sněhové bouře, ale detailní prohlídka jeho těla odhalila podlitiny a řezy na jeho rukou, zápěstí a hrudníku. A dále také poranění mozku, svědčící o úderu do hlavy. Zřejmě vykrvácel poté, co mu šíp roztříštil lopatku a poškodil velké cévy.

Detailní zkoumání jeho těla na něm rovněž odhalilo 61 tetování, černé čáry a kříže na levém zápěstí, dolních končetinách, na hrudi a spodní části zad. Vědci se dlouhou dobu domnívali, že nejstarší tetování na světě byla tvořena tak, že se vtíral popel z dřevěného uhlí do kožních řezů vytvořených ostrým kamenným nástrojem.

Archeolog Aaron Deter-Wold z Tennessee Division of Archeology v Nashvillu však po prozkoumání Ötziho tetování došel k jinému názoru: „Naše studie ukazuje, že posledních 30 let konvenční moudrosti o tom, jak byl ledový muž tetován, je nesprávná.“.

Zdroj: Deter Wolf

Osm různých druhů tetování

Již v roce 2022 se spojil s profesionálním tatérem Dannym Ridayem z Tamahere na Novém Zélandu, který se specializuje na tradiční tetovací techniky, bez použití elektrických nástrojů. Tatér se uvolil k tomu, aby na jeho nohu bylo vytetováno osm identických obrazců za pomocí osmi různých nástrojů a čtyř tradičních technik.

V horní řadě byla vlevo použita technika handpoke, při které tatér propichoval kůži klepáním na rukojeť kostěného hrotu, v dalším případě pak propichoval kůži měděným šídlem. Ve třetím případě řezal kůži obsidiánovou čepelí.

Pravé horní tetování vzniklo protahováním kostěné jehly s nití napuštěnou pigmentem kůží.

Tetování vlevo v dolní řadě vzniklo ručním klepáním na hřeben z kančích klů, to další ručním propichováním kůže ocelovou jehlou, třetí ručním šťoucháním do kostěné špičky a v posledním případě do obsidiánové vločky.

Poté, co se tetování zhojila, se Deter-Wolfe spojil se dvěma archeology, kteří porovnali mikroskopické snímky Ridayových tetování s digitálními snímky Ötziho tetování s vysokým rozlišením. Ta vykazovala znaky shodné s tetováním vytvořeným pomocí kostěného hrotu, nebo měděného šídla.

Kostěné šídlo nalezené mezi Ötziho věcmi má dostatečně ostrý hrot k tomu, aby mohlo být použito k tetování, stejně jako hrot parohu z jeho toulce. Oba tyto předměty tak budou podrobeny dalšímu zkoumání.

Štítky:
Související články
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo. Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď. Snah o spojení krajiny […]
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Ve středověku byla lepra neboli malomocenství obávanou nemocí, do Evropy byla zavlečena v době křižáckých válek. Dlouho na ni neexistoval lék, nemocní proto byli shromažďování v leprosáriích, aby se zabránilo šíření nemoci. Nejnovější výzkum ukazuje, že lepru, která byla považována za výhradně lidskou nemoc, ve středověku zřejmě pomáhaly šířit veverky! Lepra je infekční onemocnění, které […]
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz