Domů     Historie
Potetovaný ledový muž Ötzi: Jakou technikou vznikla jeho tetování?
Zdroj: Pixabay

Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné.

Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla..

Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi 50 kg. V době smrti mu bylo asi 45 let. Žil v době mezi roky 3400 a 3100 př. n.l. Spolu s jeho mumií byly nalezeny i zbytky jeho oděvu, bot a výbavy. Měl na sobě plášť vyrobený z tkané trávy, kabát a opasek.

K tomu indiánský typ kalhot, spočívající ve dvou oddělených nohavicích, dále bederní roušku a zateplené boty, vhodné pro chůzi na sněhu. To vše zhotovené z usně z různých kůží a kožešin. Nosil i čepici z medvědí kožešiny s koženým řemínkem.

Byl dobře vybaven na to, aby čelil sněhu a mrazu hor na hranici mezi dnešním Rakouskem a Itálií.

Zavražděný ledový muž

U sebe měl měděnou sekeru s tisovým topůrkem, pazourkovou dýku s jasanovou rukojetí a toulce se šípy s pazourkovými hroty a nedodělaný luk. V jeho opasku pak byl nalezen kousek pyritu a zápalné hubky. Před smrtí jedl maso z kozorožce a z jelena a bylinkový chléb.

V době nálezu vážila jeho mumie 13,75 kg. Vědci se zpočátku domnívali, že zemřel během sněhové bouře, ale detailní prohlídka jeho těla odhalila podlitiny a řezy na jeho rukou, zápěstí a hrudníku. A dále také poranění mozku, svědčící o úderu do hlavy. Zřejmě vykrvácel poté, co mu šíp roztříštil lopatku a poškodil velké cévy.

Detailní zkoumání jeho těla na něm rovněž odhalilo 61 tetování, černé čáry a kříže na levém zápěstí, dolních končetinách, na hrudi a spodní části zad. Vědci se dlouhou dobu domnívali, že nejstarší tetování na světě byla tvořena tak, že se vtíral popel z dřevěného uhlí do kožních řezů vytvořených ostrým kamenným nástrojem.

Archeolog Aaron Deter-Wold z Tennessee Division of Archeology v Nashvillu však po prozkoumání Ötziho tetování došel k jinému názoru: „Naše studie ukazuje, že posledních 30 let konvenční moudrosti o tom, jak byl ledový muž tetován, je nesprávná.“.

Zdroj: Deter Wolf

Osm různých druhů tetování

Již v roce 2022 se spojil s profesionálním tatérem Dannym Ridayem z Tamahere na Novém Zélandu, který se specializuje na tradiční tetovací techniky, bez použití elektrických nástrojů. Tatér se uvolil k tomu, aby na jeho nohu bylo vytetováno osm identických obrazců za pomocí osmi různých nástrojů a čtyř tradičních technik.

V horní řadě byla vlevo použita technika handpoke, při které tatér propichoval kůži klepáním na rukojeť kostěného hrotu, v dalším případě pak propichoval kůži měděným šídlem. Ve třetím případě řezal kůži obsidiánovou čepelí.

Pravé horní tetování vzniklo protahováním kostěné jehly s nití napuštěnou pigmentem kůží.

Tetování vlevo v dolní řadě vzniklo ručním klepáním na hřeben z kančích klů, to další ručním propichováním kůže ocelovou jehlou, třetí ručním šťoucháním do kostěné špičky a v posledním případě do obsidiánové vločky.

Poté, co se tetování zhojila, se Deter-Wolfe spojil se dvěma archeology, kteří porovnali mikroskopické snímky Ridayových tetování s digitálními snímky Ötziho tetování s vysokým rozlišením. Ta vykazovala znaky shodné s tetováním vytvořeným pomocí kostěného hrotu, nebo měděného šídla.

Kostěné šídlo nalezené mezi Ötziho věcmi má dostatečně ostrý hrot k tomu, aby mohlo být použito k tetování, stejně jako hrot parohu z jeho toulce. Oba tyto předměty tak budou podrobeny dalšímu zkoumání.

Štítky:
Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz