V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné..
Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, kdy vstoupí mezi Slunce a Zemi a sluneční kotouč zcela zakryje. V severní Americe měli v poslední době na takový jev štěstí.
V říjnu 2023 zde pozorovali prstencové zatmění Slunce a v srpnu 2017 poslední úplné zatmění. To letošní jako první na kontinentu zaznamenají v Mexiku v 11:07 místního času. V následujících 95 minut se předpokládaná trasa měsíčního stínu přesune dál do USA a Kanady v tzv.
pásu totality širokém 185 km. Částečně ho ale bude moci vidět 99 % lidí nacházející se na území USA.
Zatmění před 6 lety nabídlo podívanou na vnější atmosféru Slunce, sluneční korónu, jako tenký bílý okraj kolem černého měsíčního kotouče s několika paprsky.
Sluneční aktivita se tehdy blížila minimu svého cyklu. Každých přibližně 11 let se magnetické pole Slunce převrátí, momentálně se hvězda nachází poblíž nebo rovnou na svém solárním maximu. Z toho důvodu se očekávají viditelné paprsky v celé koróně, existuje také šance spatřit protuberance, které vypadají jako růžové smyčky vycházející ze Slunce.
Pokud se opravdu poštěstí, mohli bychom být svědky i rozsáhlé erupce slunečního materiálu.
Zatímco za oceánem podobnou událost neuvidí dalších 20 let, už v srpnu 2026 se úplné zatmění Slunce objeví v Evropě, konkrétně ve Španělsku. Naopak střední Evropa se bude muset obrnit trpělivostí – Česko se dočká až 7. října 2135.