Domů     Ostatní
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Veronika Tyrková 27.3.2024
Einsteinova teorie nepředstavuje gravitaci jako sílu, ale jako zakřivení časoprostoru, způsobené hmotností a energií. Tento radikální nápad přinesl zcela nové chápání vesmíru, od pohybu planet až po chování světla kolem masivních objektů. FOTO: Unsplash

Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky.

Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity..

Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil mu jen nevybouřený mozek a výpočty jeho ženy Milevy Marićové (1875–1948). První „gedankenexperiment“ neboli myšlenkový pokus ho údajně napadl při jízdě na bicyklu, kdy mu bylo asi 16 let.

Přemýšlel, co by se asi stalo, kdyby mohl šlapáním dohonit paprsek světla a jet vedle něj.

Začátek všeho…

Co by uviděl? Vzhledem k tomu, že světlo je dílem elektromagnetické vlnění, dílem kvantum fotonů, patrně by zahlédl jedno z toho vedle sebe. Nic podobného pochopitelně pozorovat nelze, ale Einstein i tak ze své představy postupem času odvodil dvě věci.

Zaprvé, že cestovat stejně rychle jako paprsek světla není možné, protože světlo by tím pádem ztratilo své vlastnosti, a zadruhé, že světlo se nedá zpomalit. Bude od něj stále utíkat nezměněnou rychlostí.

Zpomalit se musí jedině čas.

Právě tato úvaha z počátku života ho údajně později inspirovala k vytvoření speciální teorie relativity roku 1905. Koncept ekvivalence hmoty a energie (E=mc2) ale byl teprve začátkem. Ačkoliv speciální teorie relativity změnila fyziku, Einstein věděl, že je to jen část většího puzzle.

Její „obecnou sestřičku“ (Obecnou teorii relativity) promyslel a publikoval o 11 let později, 20. březen 1916.

Bez obecné teorie relativity bychom se dnes museli obejít bez GPS, družic i satelitů, netušili bychom, jak vznikl vesmír, ani nic o černých a červích dírách, nebo proč se ohýbá světlo a rozpíná vesmír.

Důkaz

Problém teorií ve své době je nemožnost je experimentálně ověřit. Platí to jak pro „speciálku“, tak i pro „obecnovku“. To se podařilo krátce po Velké válce, kdy britský astrofyzik Arthur Eddington (1882–1944) na jaře 1919 zorganizoval dvě expedice pro pozorování zatmění Slunce.

Bylo 29. května 1919 a na Princově ostrově u afrického pobřeží Eddington nafotil hvězdy nacházející se v té době v blízkosti slunečního disku. Pak je porovnal s jinými fotkami, kdy hvězdy nebyly tak blízko Slunce.

Podle obecné teorie relativity by mělo Slunce svým gravitačním působením odchýlit světlo hvězd procházející v jeho blízkosti… a přesně to se také na fotografiích hvězd projevilo jejich posunem směrem ke Slunci!

Autor: Jiří Lukša

Štítky:
Související články
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají. Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak […]
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz