Domů     Historie
Potvrzeno! Skytové si zhotovovali toulce na šípy z kůže svých nepřátel
Zdroj: D.V. Pozdnjakov for The British Museum

Významný antický historik Hérodotos z Halikarnássu ve svém slavném díle Dějiny uvádí, že Skytové, starověký východoindický kočovný národ, využívali ke zhotovování si pouzdra na šípy i lidskou kůži.

Dlouhá léta nebylo možné jeho tvrzení potvrdit či vyvrátit, až nyní byl tento historický oříšek konečně rozlousknut..

Skytové byli kočovníci a obávaní bojovníci. V 7. století př. n. l. pronikli ze střední Asie do stepí severního Černomoří a na území dnešní Ukrajiny a jižního Ruska, kde založili mocné království Skytie. Jimi ovládané území měřilo od západu k východu 4 000 kilometrů.

Kromě toho, že byli kočovnými pastevci, vládli širokou škálou zbraní, jako jsou bojové sekery, palcáty, kopí a meče, prosluli však zejména střelbou z luků během jízdy na koni. V boji se chránili štíty, brněním a přilbami.

Pro svoji „nepřemožitelnost“ byli vyhledávanými vojenskými spojenci, kteří často rozhodovali o úspěchu v boji i o tom, kdo následně usedne na trůn. Zároveň se jich jejich spojenci báli, dobře věděli, že v příští bitvě mohou klidně stanout proti nim.

V bitvě u Termopyl roku 480 př. n. l. například pomáhali Peršanům v boji s Řeky, v roce 331 př. n. l. pak stáli po boku perského krále Dárea proti Alexandrovi Velikému v bitvě u Gaugamel.

Obávaní válečníci pijící krev nepřátel

Hérodotos psal o Skytech ve svém díle velmi obsáhle, je však velmi těžké určit, které z informací měl jen z doslechu a které nasbíral při osobní zkušenosti s nimi. Zmiňoval se, že pili krev poražených nepřátel a jejich useknuté hlavy vraceli příbuzným jen za tučnou odměnu.

Dokonce měli sešívat skalpy svých nepřátel a zhotovovat si z nich oděvy. Zapsal rovněž, že „mnozí svlékají kůži, nehty a vše z pravých rukou svých mrtvých nepřátel a potahují s ní své toulce na šípy“.

Zdroj: Wiki Commons by Janmad

I když archeologové objevili na skytských pohřebištích zbytky nejrůznějších kůží, dlouhou dobu nebylo možné určit jejich původ. Je to z toho důvodu, že jsou si kůže různých živočichů velmi podobné, a naopak i kůže dvou zvířat stejného druhu se od sebe mohou významně lišit.

Závisí to na jejich stáří, pohlaví i tom, čím se během života živila. Až díky paleoproteomice, analýze proteinů z organických zbytků z archeologických nalezišť, bylo možné určit původ těchto kůží.

Kozí, ovčí i lidská kůže

Mezinárodní tým vědců vedený Margaritou Glebovou, která působí na Universitá degli Studi di Padova, analyzoval zbytky kůží a kožešin, pocházející ze 14 skytských lokalit na jihu Ukrajiny. Paleoproteomickému zkoumání podrobili 45 vzorků kůže a dva kožešinové předměty, objevené v pohřebních mohylách zvaných kurgany.

Výsledky analýzy, které vědci zveřejnili ve vědeckém časopise PLoS ONE, potvrdily, že vedle kůže různých druhů zvířat Skytové skutečně používali i kůži lidskou.

Nejhojněji byla mezi vzorky zastoupená kůže kozí a pak ovčí. Některé vzorky však již byly v tak pokročilém stádiu rozkladu, že jejich původ nebylo možné určit. Dva vzorky pocházely z koně a dva z člověka.

Kožešiny patřily liškám, divokým kočkám a veverkám. Lidská kůže byla skutečně nalezena ve vrchním lemování toulců na šípy, zbytek byl zhotoven ze zvířecí kůže. Skytové často kombinovali kůže různých zvířat.

Glebová k tomu říká: „Každý lučištník si vyrobil svůj vlastní toulec z materiálů, které měl v dané chvíli k dispozici.“ To ale neznamená, že vše, co o Skytech uváděl Hérodotos byla pravda.

Štítky:
Související články
Vůně sama sice nemá ochranný efekt, ale může být důležitým signálem. Stačí ji nechat trvale sledovat senzory, a ty už upozorní, když se do ní vmísí odér rozkladu. To je praktický závěr nedávné studie v Egyptském muzeu v Káhiře. Staroegyptské archeologické nálezy jsou historickým pokladem, který zdaleka ještě nebyl kompletně prozkoumaný. U části z nich je důvodem […]
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz