Domů     Medicína
Přítomnost mikroplastů v plodové vodě potvrzena!
Zdroj: Freepik

Ostravským vědcům se podařil nečekaný a možná i trochu šokující objev. Jejich výzkum totiž prokázal přítomnost mikroplastů nejen v lidské plodové vodě, ale také v placentě, čímž se zapíše do dějin. Stali se totiž prvním týmem na světě, který k tomuto poznatku dospěl..

„První informace o přítomnosti mikroplastů v placentě se objevily až v roce 2021 a jsou to velmi nové informace. Bylo to velmi překvapivé, protože do té doby se předpokládalo, že placenta by měla hrát velkou roli v ochraně nitroděložního prostředí, ve kterém vyrůstá nový život,“ popsal situaci Gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka.

Nové stopy

Byl to právě jeho tým, která „pátrání“ po přítomnosti mikroplastů v lidském těle rozšířil také o plodovou vodu, tedy oblast, které až dosud v této souvislosti nebyla věnována pozornost. „Mám radost z výzkumu jako takového.

Na druhé straně z toho, co jsme našli, radost nemám. Existují různé experimentální výzkumy a ví se, že třeba u myší přítomnost mikroplastů vedla k poruše funkce placenty, rodily se menší plody a mělo to vliv i na předčasný porod.

Teď je nutné ověřit, zdali se toto potvrdí i u lidí,“ dodal český expert. Podle něj však není cílem těhotné ženy jakkoli děsit. Naopak. Nashromážděné poznatky by totiž v budoucnosti mohly například posloužit k regulaci určitých látek.

Devět z deseti

Revoluční výzkum provedli lékaři Fakultní nemocnice Ostrava ve spolupráci s vědci z VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Kontrolní vzorky získali odborníci od žen, jejichž těhotenství komplikoval předčasný odtok plodové vody.

A výsledek? U devíti z deseti dobrovolnic byla přítomnost mikroplastů a aditiv v placentě či plodové vodě potvrzena. Zároveň se podařilo zjistit, že množství těchto částic bylo v placentě výrazně vyšší, přičemž jejich velikost se pohybovala od 10–50 mikrometrů.

Ze všech možných plastů následně vévodil polyetylen. „Nález polyetylenu není překvapivý, neboť se jedná o jeden z nejběžněji používaných plastů na světě,“ uvedl Jan Halfar z VŠB-TUO.

Související články
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
Rakovina plic si ročně vyžádá 1,8 milionů životů. U nás je každoročně nově diagnostikováno více než 6 000 pacientů s karcinomem plic a více něž 5 000 jich na tento zhoubný nádor zemře. Zejména u pokročilých forem onemocnění je míra přežití velmi nízká, zvrátit by to měla nová vakcína. Lékaři začali nyní testovat první mRNA […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz