Při výkopových pracích objevili pracovníci plynárenské společnosti v hlavním městě Peru Limě hned osm mumií, které pocházejí z doby před vznikem Incké říše, jež je pokládána za největší indiánskou říši amerického kontinentu. Patrně patřily ke kultuře zvané Ichma..
Mezi mumiemi byli dva dospělí a šest dětí, podle archeologů se zřejmě v místě nálezu dříve rozprostíral dětský hřbitov. Těla byla nalezena sedící, zabalená do bavlněné látky a svázaná provazy z lián, asi 30 centimetrů pod povrchem.
Podle odborníků náležela jedincům z kultury Ichma. Tato předincká domorodá společnost vznikla kolem roku 1100 a její autonomie trvala až do roku 1469, kdy byla začleněna do Incké říše. I když obyvatelé kultury Ichma obývali prakticky poušť, měli vysokou životní úroveň.
Kultura Ichma
Dokázali vymyslet důmyslný systém zavlažovacích kanálů, který jim umožnil dát život rozsáhlým sadům a lesům. Uctívali boha stvoření Pacha Kamaqa. Slovo Ichma je v jazyce Incké říše synonymem pro rumělku neboli karmínovou barvu, která se nacházela na nástěnných malbách i oděvech této kultury.
Hlavním městem království byla Ichma, později známá jako Pachacamac. Dnes se na tomto místě, asi 40 kilometrů jihovýchodně od Limy, nachází archeologické naleziště o rozloze asi 600 hektarů.
Objeveno v něm bylo 16 pyramid, z nichž nejznámější jsou Malovaný chrám, Chrám Slunce a Starý chrám. Odborníci se dlouhá léta domnívali, že stavby plnily účel jakýchsi náboženstvích velvyslanectví, v nichž sídlily delegace dalekých komunit.
Archeolog Peter Eakhout, který pyramidy v Pachacamacu podrobně studoval, nicméně dospěl k jinému závěru, a to že sloužily jako paláce pro místního vládce.
Také podél pobřeží Limy bylo objeveno mnoho ruin staveb kultury Ichma.
Lima jako cibule
Spolu s těly bylo v Limě nalezeno i několik dalších předmětů, které zřejmě sloužily jako pohřební dary. Jednalo se především o keramiku, v jedné z nádob se dokonce zachovaly zbytky nápoje vyrobeného ze sušených listů rostliny yerba mate (Ilex paraguariensis), kterou mnoho kultur v Americe máčí v horké vodě, aby vytvořilo nápoj bohatý na kofein.
Výkopové práce při rozšiřování plynovodů v Limě ostatně přinesly za posledních devatenáct let více než 1900 archeologických nálezů různého druhu, včetně mumií, keramiky a textilií.
Podle archeologů je Lima jako cibule s mnoha vrstvami historie. Oblast byla obývána předinckými kulturami, z tohoto období pochází asi 400 větších archeologických nalezišť, zvaných „huaca“. Tyto stavby z nepálených cihel, budované na vrcholcích kopců, jsou považovány za posvátná místa.
Nachází se v ní také četné památky Incké kultury, kdy Inkové sídlo kultury Ichma ovládli v 15. století. Limu pak založili španělští kolonisté pod vedeném Francisca Pizzara roku 1535. Zpočátku byla, pod jménem Ciudad de los Reyes (Město králů), sídlem peruánských místokrálů.