V letošním roce se Američané byli donuceni „vrátit“ zpět do minulosti. Po více než 20 letech se totiž na Floridě podařilo zachytit stopy jednoho z nejstarších nepřátel člověka, malárie….
Každým rokem se na území USA objeví 2000 případů malárie. Drtivou většinu z nich lze však vystopovat k jedincům, kteří přicestovali ze subsaharské Afriky nebo jižní Asie. Teď se ale situace změnila. Odborníci totiž zaznamenali hned pět osob, které se nakazily přímo na slunném jihu.
Bylo to v máji
První nemocný byl diagnostikován 26. května na Floridě, kde se následně podařilo vytrasovat další tři nakažené. Poslední dosud zaznamenaný případ spadá do oblasti Texasu. Podle lékařů si však žádný z pacientů nepřivezl infekční onemocnění ze zahraniční, s největší pravděpodobností se tedy jedná o lokální nákazu. Prozatím ale neexistuje důkaz, že by spolu obě ohniska jakkoli souvisely.
Stačil jeden nakažený
Jako nejvíce pravděpodobná se proto jeví domněnka, že dotyčné jedince nakazil komár rodu Anopheles, který si předtím pochutnal na krvi osoby vracející se z rizikové oblasti. Ačkoli není možné si tuto teorii ověřit, jelikož se nepodařilo nalézt další nakažené, jsou odborníci přesvědčeni, že v oblasti Mexického zálivu není populace komárů přenášejících malárii nijak veliká.
I přesto Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo upozornění, že každý, kdo pocítí jakékoli příznaky, by měl neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
Zároveň však uvedlo, že riziko nákazy zůstává i přes jistou obezřetnost skutečně nízké. Drtivá většina onemocnění malárií, dokonce až 95 %, totiž připadá na africké země.
Důsledná kontrola
„Spojené státy byly kdysi místem, kde bylo mnoho malárie a nemocí přenášených komáry, včetně žluté zimnice,“ popsal americký lékař specializující se na infekční onemocnění, Amesh Adalja.
Žádná spolehlivá bariéra, která by komářím nemocem zabránila v přenosu také na jiná světová území, totiž neexistuje. To, co onemocnění dokázalo na 20 let udržet na uzdě, byla především důsledná kontrola.
Veškeré oblasti se stojatou vodou byly navíc proměněny v nehostinné. A další experti tuto teorii potvrzují, když situaci přisuzují souběhu čtyř faktorů – chudobě, urbanizaci, migraci lidí a změnám klimatu.
„Dokázali jsme přerušit přenosový řetězec tím, že jsme odvodnili bažiny, zlepšili kvalitu bydlení. Většina obyvatel navíc začala hojně využívat klimatizaci“ popsal pracovník Texaského biomedicínského výzkumného institutu v San Antoniu, Ian Cheeseman.
Více se dočtete v čísle 10/2023, které vychází již v pondělí!