Snižování hladiny testosteronu je přirozený jev, ke kterému u mužů dochází od zhruba 30. roku věku. Sedavý způsob života, nevyvážená strava, nadváha, chronický stres, užívání návykových látek, nedostatek spánku však způsobují, že tempo poklesu je nepřirozeně rychlé.
Stejně tak, mladí muži mají dnes nižší hladiny testosteronu v porovnání s těmi, kterých dosahovali mladí muži na začátku minulého století, tj. testosteron klesá z nižšího základu.
Nenechte se přitom mýlit, testosteron neovlivňuje jen chuť na sex a plodnost, významně se podílí na naší fyzické i psychické kondici. Posuďte sami, nízká hladina testosteronu dokáže způsobit nepříjemnosti, jako jsou například:.
– výkyvy nálad,
– únava,
– horší schopnost koncentrace,
– zhoršená paměť,
– nespavost,
– hromadění tuku.
Jak nízkou hladinu testosteronu řešit? Ideálně se pokusit zvrátit negativní trend, tj. zrychlený úbytek hladiny testosteronu v krvi, změnou životního stylu, tj.
– pravidelnou fyzickou aktivitou,
– dostatkem kvalitního spánku a všeobecně odpočinku,
– přísunem potravin bohatých na zdravé tuky, tj. omega-3 a omega-9 mastné kyseliny,
– omezením konzumace kofeinu,
– omezením stresu.
Výše uvedené lze doporučit i bez toho, aby nízkou hladinu testosteronu potvrdil doktor za pomoci krevních testů.
Pokud byste však chtěli začít se zvyšováním hladiny tohoto hormonu za pomoci k tomu určených přípravků, např. testosteronových injekcí či testosteronového gelu, je nanejvýš žádoucí konzultovat tento záměr s lékařem, který:.
– z krevních testů nejdříve potvrdí, že skutečně trpíte nízkou hladinou testosteronu,
– z vyšetření zjistí potenciální rizika spojená s touto kúrou,
– v ideálním případě během léčebné kúry průběžně monitoruje váš zdravotní stav.
Vyhnete se tak situaci, kdy si aplikací těchto přípravků poškodíte zdraví, ať už jde o poškození z důvodu užití nekvalitní látky, nebo poškození způsobené udržováním hladiny testosteronu na nepřirozeně vysokých úrovních.
Zdroj obrázku: MilanMarkovic78 / Shutterstock.com