Domů     Historie
Nejstarší amputace na světě
Zdroj: Kinez Riza

Archeologové v indonéské jeskyni objevili zatím nejstarší důkaz chirurgické amputace. Na místě našli 31 000 let staré tělo, které vykazovalo známky odstranění nohy. Jejich objev posouvá vznik této komplikované operace o více než 24 000 let.

Podle archeologů se o osobu po zákroku starala její starověká komunita několik let až do její smrti..

Jen pár dní předtím, než došlo v březnu 2020 kvůli pandemii covidu-19 k uzavření hranic, objevil tým indonéských a australských archeologů z Griffithovy univerzity a Západoaustralské univerzity (UWA) v jeskyni Liang Tebo na Borneu ve východním Kalimantanu pečlivě pohřbenou kostru mladého dospělého, kolem 20 let věku.

V oblasti se rozkládá vápencový kras, který ukrývá některé z nejstarších příkladů skalního umění na světě.

Vykopávky vedli profesor Maxime Aubert a doktor Tim Maloney z Griffithovy university v australském Queenslandu, dále doktorka India Dilkes-Hallová z UWA a pan Andika Priyatno z Centra pro ochranu kulturního dědictví Kalimantan Timur.

Aby se k jeskyni dostali, museli se archeologové přeplavit na kajaku do údolí a následně zdolat obrovský útes. Profesor Aubert k tomu říká: „Je to extrémně drsné prostředí se strmými horami posetými jeskyněmi obsahujícími některé z nejstarších maleb vytvořených naším druhem.“.

Chybějící levá noha

Po návratu do Austrálie byla ke zkoumání nalezených ostatků přizvána doktorka Melandri Vloková, bioarcheoložka a odbornice na starověké kosti ze Sydneyské univerzity. Když poskládala kosti, jak patřily, zjistila, že levý bérec neodpovídal svojí velikostí dospělému jedinci, chodilo chybělo zcela.

Při bližším ohledání zkonstatovala, že se jedná o pahýl, přičemž řez byl čistý, dobře zahojený a nejevil žádné známky infekce. „Šance, že amputace byla nehoda, byla nesmírně malá,“ řekla doktorka Vloková k tomu, co objevila, a dodala: „Jediný správný závěr byl, že se jednalo o operaci provedenou v době kamenné.“.

Zdroj: Tim Maloney

Předtím jí totiž nikdo neřekl, že v hrobě nebyla objevena levá noha, zatajili jí to a čekali, co najde. Až když vběhla do kanceláře svých kolegů a oznámila jim, že to vypadá na chirurgickou amputaci, jí prozradili, že noha nikdy nebyla vložena do hrobu.

Doktorka Vloková to komentuje: „Tento objev naznačuje, že alespoň některé skupiny moderních lidí v tropické Asii vyvinuly sofistikované lékařské znalosti a dovednosti dlouho před přechodem neolitického zemědělství.“.

Unikátní dovednosti

Jedná se o pozoruhodný čin v lidské prehistorii, protože dodnes je notoricky obtížné předcházet infekcím při chirurgických amputacích. Před 31 000 lety nicméně byla komunita, v níž mladý muž žil, schopna úspěšné odstranit kost a zároveň podvázat žíly a tepny, aby operaci přežil, a dále udržovat ránu v čistotě, aby se pahýl úspěšně zahojil.

Část bérce a chodidlo byly mladému muži amputovány jako dítěti, následně žil po operaci ještě dalších nejméně šest až devět let, kdy na prahu dospělosti zemřel z neznámých příčin. Po celou dobu se o něj členové komunity vzorně starali, protože jinak by v nehostinném terénu nepřežil.

Podle doktorky Vlokové není jasné, co dítěti způsobilo zranění, které si vyžádalo amputaci nohy, ale objevila u něj i velmi dobře zhojenou zlomeninu krčního obratle a poranění klíční kosti, ke kterým mohlo dojít během stejné události.

Odbornice na starověké kosti k tomu říká: „Zranění mohla způsobit nehoda, například pád kamene, a komunita jasně naznala, že dítěti musela být amputována noha, aby přežilo.“ Doktorka Dilkes-Hallová, která se podílela na vykopávkách, k tomu podotýká:

„Tento jedinečný nález zpochybňuje předpoklady o lidských schopnostech v minulosti a výrazně posouvá naše chápání lidských životních cest v tropických deštných pralesích.“.

Více se dočtete v časopise Panorama 21. století číslo 3/2023, které vyšlo 2.8.2023.

Štítky:
Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz