Domů     Architektura
Příměstský park Soutok přejde do další fáze: Vznikne studie
Jan Zelenka 29.6.2023

Mezinárodní tým složený ze zástupců architektonických ateliérů NORMA (Česko), EMF (Katalánsko/Španělsko) a PARETO (Francie), který zvítězil v urbanisticko-krajinářské soutěži na přeměnu území u soutoku Berounky s Vltavou, se teď pustí do přípravy studie celého území s rozlohou přesahující 1200 hektarů..

Mezinárodní tým tří architektonických studií spolupracoval na vítězném návrhu příměstského parku Soutok půl roku, vytvořilo jej více než 20 lidí. Vedle architektů se do práce zapojili také ekolog, hydrologové, právníci nebo grafická designérka a umělkyně.

„Na mezinárodní spojení jsme vsadili z toho důvodu, že podobný park v Česku ani celé střední Evropě nenajdete. Do týmu jsme zapojili odborníky na krajinářství a urbanismus z Katalánska a Francie, kde už podobné parky fungují,“ říká Ing. arch.

Jana Moravcová, lídryně celého mezinárodního týmu a zároveň vedoucí pražského ateliéru NORMA architekti. Soutěž vyhlásilo hlavní město prostřednictvím Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR).

Během května ateliér NORMA Architekti prezentoval vítězný návrh v městských částech Radotín, Zbraslav a Lipence, kterých se záměr přeměny území dotýká největší měrou. Participační setkání probíhala nejdříve s majiteli pozemků, zástupci radnic a dalšími zainteresovanými stakeholdery.

Následovaly prezentace pro veřejnost. „Všechny akce byly hodně interaktivní. Než se pustíme do práce na studii území na soutoku, chtěli jsme znát názory a požadavky všech dotčených lidí a institucí. V navazující studii se je budeme snažit co nejlépe zohlednit,“ vysvětlují autoři.

Podrobná studie území naváže na formu navrženou pro mezinárodní soutěž příměstského parku Soutok. Bude obsahovat také rámcový plán – tak zvaný „guideplán“ – který bude návodem, jak celé území dále rozvíjet v příštích letech.

Součástí práce bude i stanovení ekologických standardů pro další rozvoj území na veřejných i soukromých pozemcích.

Rozhlehlé příměstské parky zřizuje kvůli probíhající klimatické změně stále více evropských velkoměst a jsou zastřešeny organizací Europark, ke které se pražský park Soutok rovněž chce připojit. Pražský metropolitní park se nachází v záplavové oblasti, hlavní město Praha jí chce vrátit původní přírodní ráz.

Stěžejní roli v celé lokalitě hraje řeka Berounka se svým jedinečným, člověkem nepříliš narušeným, charakterem. Park má také Praze umožnit lépe čelit první povodňové vlně.

Příměstský park Soutok by měl občanům hlavního města zajistit nejen lepší životní podmínky, ale také jim nabídnout atraktivní prostor pro trávení volného času. Kromě vycházkových tras pro pěší má území protknout síť cyklostezek, vzniknou zde místa vhodná ke koupání, zázemí pro komunitní akce i školní vzdělávání.

Každá z dotčených městských částí a obcí získá svůj vstupní bod, který se stane vlastním jedinečným parkem pro každodenní rekreaci.

Související články
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Architektura Historie 14.10.2024
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Architektura Objevy 5.9.2024
Pěti nejdůležitějšími archeologickými areály Pražského hradu, které jsou z naprosté většiny veřejnosti nepřístupné, provede zájemce mobilní aplikace Pražský hrad archeologický. Seznámí je s historií jednotlivých památek a ukáže jim i to, jak se prostor vyvíjel v průběhu staletí. Více než 150 let trvající archeologický výzkum Pražského hradu za sebou zanechal mimo jiné zcela nový pohled […]
Architektura Objevy 19.8.2024
Kolem jedné z nejznámějších megalitických staveb je opět rušno. Nedávno se totiž odborníkům podařilo zjistit, že pětimetrový balvan, který leží naplocho uprostřed kamenného kruhu byl na jih Anglie dopraven ze 760 kilometrů vzdáleného severovýchodu Skotska. Po více než sto let se přitom vědci domnívali, že centrální pískovcový balvan Stonehenge – dlouho nazývaný „oltářní kámen“ – […]
Architektura 19.5.2024
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy architektova ruka navrhla. Stavba opery v Sydney je vskutku netradiční. Může připomínat gigantickou mušli, lasturu, škebli, milující se želvy nebo třeba kotvící plachetnici. Záleží […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz