Tento novorozenec má většinu DNA od svých rodičů a asi 0,1 % od třetí osoby, kterou je dárkyně. Inovativní metoda dárcovství mitochondrií má chránit děti před život ohrožujícími onemocněními..
Mitochondrie jsou organely, které se vyskytují prakticky v každé buňce (nejen) lidského těla. Mají na starosti přeměnu potravy v energii, bez nich by buňky nemohly fungovat. Mitochondriální onemocnění jsou dědičné metabolické choroby, které jsou nevyléčitelné a často mohou být pro dítě smrtelné během několika hodin či dní po narození.
Existuje mnoho rodin, které kvůli nim přišly o dítě. Defektní mitochondrie při těchto onemocněních nedodávají tělu energii, což vede k poškození mozku, ochabování svalů, srdečnímu selhání a oslepnutí u postiženého.
Dárcovství mitochondrií
Mitochondriální onemocnění přenáší pouze matka. Léčba probíhá prostřednictvím dárcovství mitochondrií, jde tedy o modifikovanou formu IVF (umělého oplodnění), při které se využívají mitochondrie ze zdravého dárcovského vajíčka.
Tato průkopnická technika má zabránit tomu, aby se narodily děti s ničivými mitochondriálními chorobami. Jejími průkopníky byli vědci z anglického Newcastlu, v roce 2015 pak byly ve Spojeném království zavedeny zákony umožňující provádění těchto genetických úprav.
Při mitochondriálním dárcovství se používají dvě techniky, jedna se odehrává poté, co bylo matčino vajíčko oplodněno spermatem otce, a druhé před oplodněním. Při první variantě je z oplodněného vajíčka matky zachován jaderný materiál rodičů, který je vložen do vajíčka dárkyně se zdravými mitochondriemi, ze kterého je původní jaderný materiál odstraněn.
U druhého je postupováno obdobně, z vajíčka matky je zachováno jádro, které je vloženo do vajíčka dárkyně se zdravými mitochondriemi, z něhož bylo vlastní jádro odstraněno. Poté může být vajíčko oplodněno.
Dna od rodičů i dárkyně
Mitochondrie však mají vlastní genetickou informaci neboli DNA, což technicky znamená, že následně narozené dítě zdědí vedle DNA svých rodičů i kousek od dárkyně. Jde o trvalou změnu, která ovšem nijak neovlivňuje vlastnosti nebo vzhled dítěte, takže dárkyně rozhodně nepředstavuje třetího rodiče.
Ačkoliv byly zákony v Británii prosazeny už v roce 2015, první dítě „počaté“ touto technikou se narodilo v roce 2016 rodině z Jordánska, která zákrok podstoupila v USA.
Aktuálně se ví o pěti dětech, které se narodily díky metodě dárcovství mitochondrií. Profesor Robin Lovell-Badge z Výzkumného institutu Francise Cricka k tomu říká: „Bude zajímavé sledovat, jak dobře technika mitochondriální substituční terapie funguje na praktické úrovni, zda jsou tyto děti bez mitochondriálního onemocnění a zda existuje nějaké riziko, že by u nichž později v životě mohly vzniknout nějaké problémy.“ Pokud by totiž v těle těchto dětí zůstaly poškozené mitochondrie a došlo by k jejich zmnožení, může se u nich i tak projevit mitochondriální onemocnění se všemi negativními důsledky.