Domů     Medicína
Eliminace buněk produkujících hlen pomůže pacientům s plicní nedostatečností
Zdroj: Pixabay

Chronická obstrukční plicní nemoc, která se projevuje chronickým kašlem, vykašláváním hlenu, dušností a sníženou tolerancí fyzické námahy si v Česku ročně vyžádá tři a půl tisíce životů. Pacientům, kteří nemocí trpí, by mohl pomoci nový zákrok.

V Česku se s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) léčí asi 235 tisíc pacientů, z 80 % jde o kuřáky. Podle odborníků dalšího asi půl milionu lidí nemocí trpí, aniž by o tom věděli. Postižené často trápí chronická bronchitida, tedy vykašlávání hustého hlenu.

„Přestože jsou jim nasazeny účinné léky a uplatňují se další postupy včetně dechové rehabilitace, nepovede se u některých pacientů jejich zdravotní stav zásadně zlepšit,“ vysvětluje Petr Sulek, mluvčí Thomayerovy nemocnice v Praze, kde nyní lékaři přistupují k inovativnímu zákroku, který zmírňuje obtíže lidí stižených CHOPN.

Plíživé onemocnění

Chronická obstrukční plicní nemoc přitom v pokročilé fázi způsobuje nemocným velké zdravotní obtíže, včetně reálného rizika předčasného úmrtí. „Když ji necháte být, postupně vám roztrhá plíce. V extrémním případě se zničí plicní sklípky, ucpou průdušinky a nemocný člověk se postupně dusí při malé námaze,“ objasňuje přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Koblížek.

Diagnostika nemoci je jednoduchá, jde o nebolestivé vyšetření trvající pár minut.

Zdroj: Wiki Commons

Vývoj onemocnění je plíživý a zdánlivě nenápadný, probíhá desítky let. CHOPN jsou nejvíce ohroženi kuřáci mezi padesáti a šedesáti lety věku, častěji muži než ženy. Takovým pacientům pak lékaři poradí, aby přestali kouřit.

Koblížek k tomu říká: „Jakmile člověk přestane kouřit a začne žít zdravě, jeho nemoc se přestane zhoršovat. Objektivně se zastaví nebo významně zpomalí.“ K úplnému vyléčení však již nedojde. Bronchiální obstrukce neboli omezení průtoku vzduchu v průduškách, která vzniká v reakci na škodlivé látky a plyny ve vdechovaném vzduchu, totiž není plně reverzibilní.

Naděje pro nemocné

Pokud pacienty trápí příznaky chronické bronchitidy nejméně dva roky po sobě alespoň tři měsíce, mohou u nich lékaři zvážit operaci. Při ní pomocí aplikace krátkých vysokofrekvenčních pulzů nejprve poškodí a poté zhojí pohárkové buňky na sliznicích dýchacích cest, které produkují hlen a u lidí s CHOPN jsou zmnožené.

Mluvčí nemocnice k tomu dodává: „Zasažené buňky odumírají takzvanou programovanou smrtí čili apoptózou. Tato léčebná metoda je tedy velmi šetrná, a nedochází tak k poškození struktury tkáně ve stěně dýchacích cest.“.

Zákrok probíhá v celkové anestezii, pacientovi je při něm do průdušek jedné plíce zaveden speciální katetr, který slouží jako elektroda. Po měsíci se zákrok opakuje na druhé plíci. „Někteří nemocní mohou trpět po ošetření vykašláváním malého množství krve či přechodným zhoršením chronické bronchitidy.

Je třeba si ale uvědomit, že tyto potíže jsou dočasné,“ sděluje mluvčí Sulek. Následně se však příznaky bronchitidy zlepší a efekt léčby je trvalý.

Štítky:
Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Vědci nyní lépe rozumí tomu, jak lidské buňky skládají molekulární nůžky, které stříhají RNA. Jde o další krok k pochopení, jak naše buňky čtou a překládají informaci uloženou ve své DNA. Proces popsal tým expertů z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR za pomoci mezinárodního týmu. Výsledky jejich nového výzkumu publikoval […]
Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily. Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin. Ženy po […]
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz