Domů     Medicína
Eliminace buněk produkujících hlen pomůže pacientům s plicní nedostatečností
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 12.5.2023
Zdroj: Pixabay

Chronická obstrukční plicní nemoc, která se projevuje chronickým kašlem, vykašláváním hlenu, dušností a sníženou tolerancí fyzické námahy si v Česku ročně vyžádá tři a půl tisíce životů. Pacientům, kteří nemocí trpí, by mohl pomoci nový zákrok.

V Česku se s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) léčí asi 235 tisíc pacientů, z 80 % jde o kuřáky. Podle odborníků dalšího asi půl milionu lidí nemocí trpí, aniž by o tom věděli. Postižené často trápí chronická bronchitida, tedy vykašlávání hustého hlenu.

„Přestože jsou jim nasazeny účinné léky a uplatňují se další postupy včetně dechové rehabilitace, nepovede se u některých pacientů jejich zdravotní stav zásadně zlepšit,“ vysvětluje Petr Sulek, mluvčí Thomayerovy nemocnice v Praze, kde nyní lékaři přistupují k inovativnímu zákroku, který zmírňuje obtíže lidí stižených CHOPN.

Plíživé onemocnění

Chronická obstrukční plicní nemoc přitom v pokročilé fázi způsobuje nemocným velké zdravotní obtíže, včetně reálného rizika předčasného úmrtí. „Když ji necháte být, postupně vám roztrhá plíce. V extrémním případě se zničí plicní sklípky, ucpou průdušinky a nemocný člověk se postupně dusí při malé námaze,“ objasňuje přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Koblížek.

Diagnostika nemoci je jednoduchá, jde o nebolestivé vyšetření trvající pár minut.

Zdroj: Wiki Commons

Vývoj onemocnění je plíživý a zdánlivě nenápadný, probíhá desítky let. CHOPN jsou nejvíce ohroženi kuřáci mezi padesáti a šedesáti lety věku, častěji muži než ženy. Takovým pacientům pak lékaři poradí, aby přestali kouřit.

Koblížek k tomu říká: „Jakmile člověk přestane kouřit a začne žít zdravě, jeho nemoc se přestane zhoršovat. Objektivně se zastaví nebo významně zpomalí.“ K úplnému vyléčení však již nedojde. Bronchiální obstrukce neboli omezení průtoku vzduchu v průduškách, která vzniká v reakci na škodlivé látky a plyny ve vdechovaném vzduchu, totiž není plně reverzibilní.

Naděje pro nemocné

Pokud pacienty trápí příznaky chronické bronchitidy nejméně dva roky po sobě alespoň tři měsíce, mohou u nich lékaři zvážit operaci. Při ní pomocí aplikace krátkých vysokofrekvenčních pulzů nejprve poškodí a poté zhojí pohárkové buňky na sliznicích dýchacích cest, které produkují hlen a u lidí s CHOPN jsou zmnožené.

Mluvčí nemocnice k tomu dodává: „Zasažené buňky odumírají takzvanou programovanou smrtí čili apoptózou. Tato léčebná metoda je tedy velmi šetrná, a nedochází tak k poškození struktury tkáně ve stěně dýchacích cest.“.

Zákrok probíhá v celkové anestezii, pacientovi je při něm do průdušek jedné plíce zaveden speciální katetr, který slouží jako elektroda. Po měsíci se zákrok opakuje na druhé plíci. „Někteří nemocní mohou trpět po ošetření vykašláváním malého množství krve či přechodným zhoršením chronické bronchitidy.

Je třeba si ale uvědomit, že tyto potíže jsou dočasné,“ sděluje mluvčí Sulek. Následně se však příznaky bronchitidy zlepší a efekt léčby je trvalý.

Štítky:
reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
V boji proti HIV zatím medicína nedosáhla velkých úspěchů. Připsat si může jen pár vyléčených, označované podle míst nemocnic jako berlínský, londýnský a düsseldorfský pacient. Všichni vyléčení trpěli současně rakovinou, a tak podstoupili transplantaci kostní dřeně – s vadou v genu nových buněk. Ta je zachránila, ale jde o metodu s tolika komplikacemi, že se […]
Myalgická encefalomyelitida neboli chronický únavový syndrom je na vzestupu, a zřejmě má co do činění i s takzvaným long covidem. Nejnovější studie přitom naznačují, že příčinu syndromu lze hledat ve změnách střevního mikrobiomu v důsledku virových infekcí. Chronický únavový syndrom (CFS z anglického chronic fatigue syndrome) je i dnes stigmatizovanou nemocí, ačkoliv jí jen u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz