Domů     Medicína
Eliminace buněk produkujících hlen pomůže pacientům s plicní nedostatečností
Zdroj: Pixabay

Chronická obstrukční plicní nemoc, která se projevuje chronickým kašlem, vykašláváním hlenu, dušností a sníženou tolerancí fyzické námahy si v Česku ročně vyžádá tři a půl tisíce životů. Pacientům, kteří nemocí trpí, by mohl pomoci nový zákrok.

V Česku se s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) léčí asi 235 tisíc pacientů, z 80 % jde o kuřáky. Podle odborníků dalšího asi půl milionu lidí nemocí trpí, aniž by o tom věděli. Postižené často trápí chronická bronchitida, tedy vykašlávání hustého hlenu.

„Přestože jsou jim nasazeny účinné léky a uplatňují se další postupy včetně dechové rehabilitace, nepovede se u některých pacientů jejich zdravotní stav zásadně zlepšit,“ vysvětluje Petr Sulek, mluvčí Thomayerovy nemocnice v Praze, kde nyní lékaři přistupují k inovativnímu zákroku, který zmírňuje obtíže lidí stižených CHOPN.

Plíživé onemocnění

Chronická obstrukční plicní nemoc přitom v pokročilé fázi způsobuje nemocným velké zdravotní obtíže, včetně reálného rizika předčasného úmrtí. „Když ji necháte být, postupně vám roztrhá plíce. V extrémním případě se zničí plicní sklípky, ucpou průdušinky a nemocný člověk se postupně dusí při malé námaze,“ objasňuje přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Koblížek.

Diagnostika nemoci je jednoduchá, jde o nebolestivé vyšetření trvající pár minut.

Zdroj: Wiki Commons

Vývoj onemocnění je plíživý a zdánlivě nenápadný, probíhá desítky let. CHOPN jsou nejvíce ohroženi kuřáci mezi padesáti a šedesáti lety věku, častěji muži než ženy. Takovým pacientům pak lékaři poradí, aby přestali kouřit.

Koblížek k tomu říká: „Jakmile člověk přestane kouřit a začne žít zdravě, jeho nemoc se přestane zhoršovat. Objektivně se zastaví nebo významně zpomalí.“ K úplnému vyléčení však již nedojde. Bronchiální obstrukce neboli omezení průtoku vzduchu v průduškách, která vzniká v reakci na škodlivé látky a plyny ve vdechovaném vzduchu, totiž není plně reverzibilní.

Naděje pro nemocné

Pokud pacienty trápí příznaky chronické bronchitidy nejméně dva roky po sobě alespoň tři měsíce, mohou u nich lékaři zvážit operaci. Při ní pomocí aplikace krátkých vysokofrekvenčních pulzů nejprve poškodí a poté zhojí pohárkové buňky na sliznicích dýchacích cest, které produkují hlen a u lidí s CHOPN jsou zmnožené.

Mluvčí nemocnice k tomu dodává: „Zasažené buňky odumírají takzvanou programovanou smrtí čili apoptózou. Tato léčebná metoda je tedy velmi šetrná, a nedochází tak k poškození struktury tkáně ve stěně dýchacích cest.“.

Zákrok probíhá v celkové anestezii, pacientovi je při něm do průdušek jedné plíce zaveden speciální katetr, který slouží jako elektroda. Po měsíci se zákrok opakuje na druhé plíci. „Někteří nemocní mohou trpět po ošetření vykašláváním malého množství krve či přechodným zhoršením chronické bronchitidy.

Je třeba si ale uvědomit, že tyto potíže jsou dočasné,“ sděluje mluvčí Sulek. Následně se však příznaky bronchitidy zlepší a efekt léčby je trvalý.

Štítky:
Související články
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz