Domů     Medicína
V Británii se narodilo první dítě s DNA od tří lidí
Zdroj: Pixabay

Tento novorozenec má většinu DNA od svých rodičů a asi 0,1 % od třetí osoby, kterou je dárkyně. Inovativní metoda dárcovství mitochondrií má chránit děti před život ohrožujícími onemocněními..

Mitochondrie jsou organely, které se vyskytují prakticky v každé buňce (nejen) lidského těla. Mají na starosti přeměnu potravy v energii, bez nich by buňky nemohly fungovat. Mitochondriální onemocnění jsou dědičné metabolické choroby, které jsou nevyléčitelné a často mohou být pro dítě smrtelné během několika hodin či dní po narození.

Existuje mnoho rodin, které kvůli nim přišly o dítě. Defektní mitochondrie při těchto onemocněních nedodávají tělu energii, což vede k poškození mozku, ochabování svalů, srdečnímu selhání a oslepnutí u postiženého.

Dárcovství mitochondrií

Mitochondriální onemocnění přenáší pouze matka. Léčba probíhá prostřednictvím dárcovství mitochondrií, jde tedy o modifikovanou formu IVF (umělého oplodnění), při které se využívají mitochondrie ze zdravého dárcovského vajíčka.

Tato průkopnická technika má zabránit tomu, aby se narodily děti s ničivými mitochondriálními chorobami. Jejími průkopníky byli vědci z anglického Newcastlu, v roce 2015 pak byly ve Spojeném království zavedeny zákony umožňující provádění těchto genetických úprav.

Zdroj: Pixabay

Při mitochondriálním dárcovství se používají dvě techniky, jedna se odehrává poté, co bylo matčino vajíčko oplodněno spermatem otce, a druhé před oplodněním. Při první variantě je z oplodněného vajíčka matky zachován jaderný materiál rodičů, který je vložen do vajíčka dárkyně se zdravými mitochondriemi, ze kterého je původní jaderný materiál odstraněn.

U druhého je postupováno obdobně, z vajíčka matky je zachováno jádro, které je vloženo do vajíčka dárkyně se zdravými mitochondriemi, z něhož bylo vlastní jádro odstraněno. Poté může být vajíčko oplodněno.

Dna od rodičů i dárkyně

Mitochondrie však mají vlastní genetickou informaci neboli DNA, což technicky znamená, že následně narozené dítě zdědí vedle DNA svých rodičů i kousek od dárkyně. Jde o trvalou změnu, která ovšem nijak neovlivňuje vlastnosti nebo vzhled dítěte, takže dárkyně rozhodně nepředstavuje třetího rodiče.

Ačkoliv byly zákony v Británii prosazeny už v roce 2015, první dítě „počaté“ touto technikou se narodilo v roce 2016 rodině z Jordánska, která zákrok podstoupila v USA.

Aktuálně se ví o pěti dětech, které se narodily díky metodě dárcovství mitochondrií. Profesor Robin Lovell-Badge z Výzkumného institutu Francise Cricka k tomu říká: „Bude zajímavé sledovat, jak dobře technika mitochondriální substituční terapie funguje na praktické úrovni, zda jsou tyto děti bez mitochondriálního onemocnění a zda existuje nějaké riziko, že by u nichž později v životě mohly vzniknout nějaké problémy.“ Pokud by totiž v těle těchto dětí zůstaly poškozené mitochondrie a došlo by k jejich zmnožení, může se u nich i tak projevit mitochondriální onemocnění se všemi negativními důsledky.

Štítky:
reklama
Související články
Užíváte si poklidný večer při dobrém jídle. Vaše tělo ale volno nemá, čeká ho práce s trávením. Mozek už nařídil výrobu bílkovin, které slouží jako trávicí enzymy. Pokyn doputoval i k buňce slinivky, jejímž úkolem je vytvářet lipázu, enzym pro štěpení tuků v tenkém střevě. Výroba se rychle rozjíždí… Krok 1: Hledání receptu Buňka slinivky břišní se pouští […]
Máte dobré srdce? Zcela souhlasím. Máte bohatou slovní zásobu? Zcela souhlasím. Porozumíte rychle věcem? Zcela souhlasím. Jste plný nápadů? Tady jen spíše souhlasím. Věřili jste mi to? A pokud ne, myslíte, že jsem lhal vám, nebo obelhával sám sebe? A jak takovou lež odhalit? Jak fungují ony pověstné „lži skóry“? Některé lidské sklony mohou v dotaznících […]
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem. Psí […]
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální krvi tohoto malého živočicha strmě stoupá, jejich populace klesá. Dojde po 450 milionů letech jejich existence na Zemi k vyhubení ostrorepů?   Proces získávání jejich krvemízy není […]
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz