Domů     Medicína
V Británii se narodilo první dítě s DNA od tří lidí
Zdroj: Pixabay

Tento novorozenec má většinu DNA od svých rodičů a asi 0,1 % od třetí osoby, kterou je dárkyně. Inovativní metoda dárcovství mitochondrií má chránit děti před život ohrožujícími onemocněními..

Mitochondrie jsou organely, které se vyskytují prakticky v každé buňce (nejen) lidského těla. Mají na starosti přeměnu potravy v energii, bez nich by buňky nemohly fungovat. Mitochondriální onemocnění jsou dědičné metabolické choroby, které jsou nevyléčitelné a často mohou být pro dítě smrtelné během několika hodin či dní po narození.

Existuje mnoho rodin, které kvůli nim přišly o dítě. Defektní mitochondrie při těchto onemocněních nedodávají tělu energii, což vede k poškození mozku, ochabování svalů, srdečnímu selhání a oslepnutí u postiženého.

Dárcovství mitochondrií

Mitochondriální onemocnění přenáší pouze matka. Léčba probíhá prostřednictvím dárcovství mitochondrií, jde tedy o modifikovanou formu IVF (umělého oplodnění), při které se využívají mitochondrie ze zdravého dárcovského vajíčka.

Tato průkopnická technika má zabránit tomu, aby se narodily děti s ničivými mitochondriálními chorobami. Jejími průkopníky byli vědci z anglického Newcastlu, v roce 2015 pak byly ve Spojeném království zavedeny zákony umožňující provádění těchto genetických úprav.

Zdroj: Pixabay

Při mitochondriálním dárcovství se používají dvě techniky, jedna se odehrává poté, co bylo matčino vajíčko oplodněno spermatem otce, a druhé před oplodněním. Při první variantě je z oplodněného vajíčka matky zachován jaderný materiál rodičů, který je vložen do vajíčka dárkyně se zdravými mitochondriemi, ze kterého je původní jaderný materiál odstraněn.

U druhého je postupováno obdobně, z vajíčka matky je zachováno jádro, které je vloženo do vajíčka dárkyně se zdravými mitochondriemi, z něhož bylo vlastní jádro odstraněno. Poté může být vajíčko oplodněno.

Dna od rodičů i dárkyně

Mitochondrie však mají vlastní genetickou informaci neboli DNA, což technicky znamená, že následně narozené dítě zdědí vedle DNA svých rodičů i kousek od dárkyně. Jde o trvalou změnu, která ovšem nijak neovlivňuje vlastnosti nebo vzhled dítěte, takže dárkyně rozhodně nepředstavuje třetího rodiče.

Ačkoliv byly zákony v Británii prosazeny už v roce 2015, první dítě „počaté“ touto technikou se narodilo v roce 2016 rodině z Jordánska, která zákrok podstoupila v USA.

Aktuálně se ví o pěti dětech, které se narodily díky metodě dárcovství mitochondrií. Profesor Robin Lovell-Badge z Výzkumného institutu Francise Cricka k tomu říká: „Bude zajímavé sledovat, jak dobře technika mitochondriální substituční terapie funguje na praktické úrovni, zda jsou tyto děti bez mitochondriálního onemocnění a zda existuje nějaké riziko, že by u nichž později v životě mohly vzniknout nějaké problémy.“ Pokud by totiž v těle těchto dětí zůstaly poškozené mitochondrie a došlo by k jejich zmnožení, může se u nich i tak projevit mitochondriální onemocnění se všemi negativními důsledky.

Štítky:
Související články
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
Antibiotická rezistence se stává jednou z největších výzev současného zdravotnictví. Miliardy lidí v chudých zemích si nemohou dovolit ani základní antibiotika na léčbu běžných bakteriálních infekcí, na což ve svých důsledcích mohou doplatit i bohaté země. Pokud se rychle nezmění přístup k tomuto problému, svět se může vrátit do doby, kdy i jednoduchá infekce znamenala […]
Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti antibiotikům postupně budují odolnost. V nejbližší budoucnosti se tak zřejmě nemoci, jejichž původci jsou bakterie, opět stanou metlou lidstva… Odolností bakterií vůči antibiotikům se zabývá projekt […]
Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry… Lékaři se snaží předvídat riziko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz