Domů     Medicína
V Británii se narodilo první dítě s DNA od tří lidí
Zdroj: Pixabay

Tento novorozenec má většinu DNA od svých rodičů a asi 0,1 % od třetí osoby, kterou je dárkyně. Inovativní metoda dárcovství mitochondrií má chránit děti před život ohrožujícími onemocněními..

Mitochondrie jsou organely, které se vyskytují prakticky v každé buňce (nejen) lidského těla. Mají na starosti přeměnu potravy v energii, bez nich by buňky nemohly fungovat. Mitochondriální onemocnění jsou dědičné metabolické choroby, které jsou nevyléčitelné a často mohou být pro dítě smrtelné během několika hodin či dní po narození.

Existuje mnoho rodin, které kvůli nim přišly o dítě. Defektní mitochondrie při těchto onemocněních nedodávají tělu energii, což vede k poškození mozku, ochabování svalů, srdečnímu selhání a oslepnutí u postiženého.

Dárcovství mitochondrií

Mitochondriální onemocnění přenáší pouze matka. Léčba probíhá prostřednictvím dárcovství mitochondrií, jde tedy o modifikovanou formu IVF (umělého oplodnění), při které se využívají mitochondrie ze zdravého dárcovského vajíčka.

Tato průkopnická technika má zabránit tomu, aby se narodily děti s ničivými mitochondriálními chorobami. Jejími průkopníky byli vědci z anglického Newcastlu, v roce 2015 pak byly ve Spojeném království zavedeny zákony umožňující provádění těchto genetických úprav.

Zdroj: Pixabay

Při mitochondriálním dárcovství se používají dvě techniky, jedna se odehrává poté, co bylo matčino vajíčko oplodněno spermatem otce, a druhé před oplodněním. Při první variantě je z oplodněného vajíčka matky zachován jaderný materiál rodičů, který je vložen do vajíčka dárkyně se zdravými mitochondriemi, ze kterého je původní jaderný materiál odstraněn.

U druhého je postupováno obdobně, z vajíčka matky je zachováno jádro, které je vloženo do vajíčka dárkyně se zdravými mitochondriemi, z něhož bylo vlastní jádro odstraněno. Poté může být vajíčko oplodněno.

Dna od rodičů i dárkyně

Mitochondrie však mají vlastní genetickou informaci neboli DNA, což technicky znamená, že následně narozené dítě zdědí vedle DNA svých rodičů i kousek od dárkyně. Jde o trvalou změnu, která ovšem nijak neovlivňuje vlastnosti nebo vzhled dítěte, takže dárkyně rozhodně nepředstavuje třetího rodiče.

Ačkoliv byly zákony v Británii prosazeny už v roce 2015, první dítě „počaté“ touto technikou se narodilo v roce 2016 rodině z Jordánska, která zákrok podstoupila v USA.

Aktuálně se ví o pěti dětech, které se narodily díky metodě dárcovství mitochondrií. Profesor Robin Lovell-Badge z Výzkumného institutu Francise Cricka k tomu říká: „Bude zajímavé sledovat, jak dobře technika mitochondriální substituční terapie funguje na praktické úrovni, zda jsou tyto děti bez mitochondriálního onemocnění a zda existuje nějaké riziko, že by u nichž později v životě mohly vzniknout nějaké problémy.“ Pokud by totiž v těle těchto dětí zůstaly poškozené mitochondrie a došlo by k jejich zmnožení, může se u nich i tak projevit mitochondriální onemocnění se všemi negativními důsledky.

Štítky:
Související články
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz