Domů     Technika
Umělá inteligence je k pacientům empatičtější než lékaři
Zdroj: Pixabay

Využívání umělé inteligence v mnoha sférách je nyní aktuálním diskuzním tématem. Jedni jsou jí nakloněni, druzí ji považují za časovanou bombu. Asi zde bude platit více než jinde, že AI je skvělým sluhou, ale špatným pánem..

Umělá inteligence (AI) má neskutečný potenciál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu jsou přesvědčeni o tom, že by konverzační nástroje založené na jazykovém modelu ChatGPT mohly pomáhat s rutinními otázkami, na které pacienti odpovídají předtím, než je vyšetří lékař.

„Možnosti zlepšení zdravotní péče pomocí umělé inteligence jsou obrovské,“ myslí si doktor John Ayers z Kalifornské univerzity. Na rozdíl od lékaře totiž umělá inteligence nebude nevyspalá, ani ve stresu. Svá tvrzení zakládá na provedeném výzkumu.

Výpomoc pro lékaře

Vědci si ale rozhodně nemyslí, že by někdy v blízké či vzdálené budoucnosti mohla AI lidské lékaře zcela nahradit. Není možné, aby odpovědnost za rozhodování o zdraví lidské bytosti měly stroje. Už jen proto, že si ChatGPT často odpovědi vymýšlí či neposkytuje úplně pravdivé informace.

Pokud by však měla AI pouze klást rutinní dotazy, riziko lživých informací, poskytnutých pacientovi, by se tím minimalizovalo. A naopak by pak AI představovala významnou úsporu času.

Odborníci z Kalifornské univerzity se rozhodli provést malý výzkum, jehož závěry zveřejnili v časopise JAMA Interal Medicine. K jeho provedení využili údaje z fóra AskDocs na sociální síti Reddit. Lidé v něm mohou klást dotazy týkající se jejich zdraví a zdravotního stavu, a ověření lékaři a zdravotníci jim na ně odpovídají.

Vědci náhodně vybrali 195 konverzací mezi lékařem a tazatelem z tohoto fóra a stejné dotazy položili i ChatGPT.

Zdroj: Pixabay

Kvalitnější a empatičtější odpovědi

Komise složená ze tří profesionálních lékařů pak hodnotila, která odpověď jim přišla kvalitnější, a to jak z lékařského hlediska, tak s ohledem na míru empatie vůči tazateli. Při posuzování samozřejmě nevěděli, která odpověď pocházela od lidského lékaře a která od umělé inteligence.

V 79 % případů dala komise přednost odpovědím umělé inteligence před odpověďmi člověka. Za kvalitnější bylo považováno 79 % odpovědí ChatGPT ve srovnání s 22 % odpovědí lékařů.

Zároveň bylo 45 % odpovědí, poskytnutých umělou inteligencí, hodnoceno jako empatických či velmi empatických ve srovnání s pouhými 5 % odpovědí lékařů. Christopher Longhurst, další z vědců, kteří se na studii podíleli, k tomu říká:

„Výsledky naznačují, že nástroje, jako je ChatGPT, mohou účinně přinášet vysoce kvalitní, personalizované lékařské rady.“ Je však třeba mít na paměti, že ChatGPT byl naprogramován tak, aby projevoval vysokou míru empatie.

Odpovědi jím poskytované byly delší než ty, co dávali lékaři, což mohlo přispět k tomu, že za ně uměla inteligence obdržela vyšší hodnocení.

Štítky:
Související články
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá nové […]
Technika 12.5.2025
Ministerstvo financí ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT představilo nového inteligentního chatbota Adama. Ten pomáhá auditorům při kontrole čerpání dotací a grantů a tuto agendu tím významně zrychluje a zpřehledňuje. Jedním z hlavních úkolů Auditního orgánu ministerstva financí (AO MF) je ověřovat, zda jsou projekty financované z veřejných prostředků realizovány […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Technika 1.5.2025
Renault oživil legendu. Nový model R5 E-Tech Elektrický není jen retro poctou slavnému hatchbacku ze 70. let, ale chytrou odpovědí na současné výzvy městské mobility. S čistě elektrickým pohonem, evropskou výrobou a technologiemi jako z jiné galaxie chce být víc než jen dalším elektromobilem. Chce dobýt města – a možná i srdce nostalgiků. Pop-art na […]
Technika 1.5.2025
Co se vám vybaví, když se řekne slovo darkweb neboli temný web? Už název sám o sobě vyvolává v člověku představu, že se zde bude konat něco nekalého. Někteří už asi slyšeli zvěsti o tom, že se zde prodávají drogy, nelegální pornografie, zbraně či orgány. Co je na tom ale pravdy? Asi vás to překvapí, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz