Domů     Historie
Kostry odhalují, odkud do Skotska přišli tajemní Piktové
Zdroj: Pixabay

Piktové jsou malým národem, který odolal římské nadvládě a vytvořil si v severní Británii vlastní království. Ví se toho o nich velmi málo, ovšem nalezené kosterní pozůstatky odhalují, odkud pocházeli..

Pojmenování Piktů vychází z latinského slova „picti“, což znamená „malovaní“ a je odvozeno od toho, že často používali barvy či tetování při zdobení svých těl. Žili ve středním a severním Skotsku. Ubránili se Římanům a vytvořili si vlastní království, které trvalo až do roku 840 našeho letopočtu, kdy se vůdci Skotů Kennethovi MacAlpinovi podařilo vymýtit piktskou šlechtu a nastoupit na trůn jako první skotský král. Jejich kultura byla následně asimilována.

Piktové byli zemědělci žijící v malých komunitách, pěstovali obilí a zeleninu, věnovali se pastevectví, zejména ovcí, ale chovali i prasata. Vlastnictví hovězího dobytka a koní bylo znakem bohatství. Provozovali rovněž rybolov.

O jejich životě se toho ale moc neví, dochovalo se o nich jen velmi málo informací, a to v těžko přeložitelném písmu zvaném ogham. Zanechali však po sobě kamenné stély, na které zakreslovali zejména zvířata, lidi, předměty a abstraktní geometrické symboly.

Záhadami opředená kultura

Namalovaná zvířata věrně zachycovala skutečně existující tvory, až na jedno, které zatím nikdo uspokojivě neidentifikoval. Proto se mu říká „piktské „zvíře. Stvoření má protáhlou hlavu s úzkými čelistmi sedící na krátkém krku, hydrodynamické tělo zakončené krátkým ocasem a ploutvovité končetiny.

Charakteristickým rysem je pro něj dlouhý štíhlý „výrůstek“ na hlavě. Někteří v něm vidí delfína, jiné se domnívají, že by mohlo jít o v této oblasti možná ještě přežívajícího potomka pliosaura Peloneustes philarchus.

Zdroj: Wiki Commons

Dlouho se spekulovalo o tom, odkud Piktové vlastně pocházejí. Existovaly předpoklady, že šlo o národ příbuzný Keltům. Beda Ctihodný (672–735), benediktýnský mnich z kláštera sv. Petra v Sunderlandu v Anglii, se domníval, že emigrovali z oblastí kolem Egejského moře nebo z východní Evropy.

Prohlašoval o nich, že sledovali původ matrilineárně, tedy přes matčinu stranu. Nyní se mezinárodnímu týmu výzkumníků podařilo objevit osm lidských koster pohřbených na dvou piktských hřbitovech, sedm v Lundin Links a jednu v Balintore v dnešním Skotsku.

Odkud Piktové pocházeli?

„Lundin Links je jedním z mála vykopaných a dobře datovaných monumentálních hřbitovů z období raného středověku ve Skotsku,“ vysvětluje spoluautor studie Linus Girdland Flink, archeogenetik z University of Aberdeen.

Písčité půdy tohoto hřbitova jsou pro dlouhodobé uchovávání lidských ostatků ideální. Vědecký tým byl díky tomu schopen extrahovat téměř kompletní genom z jedné kostry z každého ze dvou hřbitovů. Výsledky byly překvapivé, odhalily genetickou blízkost k britským populacím doby železné, ačkoliv vykazovaly jisté rozdíly, patrně související se sňatky s jinými skupinami. To znamená, že Piktové nepocházeli z dalekých krajin, ale měli místní kořeny.

Ze všech koster z Lundin Links se pak odborníků podařilo izolovat informace o mitochondriální DNA, která se předává z matky na dítě. U žádného ze zemřelých se neprokázala bezprostřední mateřská příbuznost, z čehož plyne, že Piktové s velkou pravděpodobností nepraktikovali matrilokalitu, při které se muž po svatbě stěhuje k rodině své manželky, tedy k její matce.

Výzkum rovněž prokázal, že geny Piktů nezmizely, ale přežívají u současných lidí, kteří žijí v západním Skotku, Walesu, Severním Irsku a Northumbrii, což bylo středověké království dnes zahrnující části severní Anglie a jihovýchodního Skotska.

Štítky:
Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz