Domů     Příroda
Rypouš sloní jako jeden z rekordmanů krátkého spánku
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 28.4.2023
Zdroj: Pixabay

Na základě výsledků nejnovější studie kalifornských vědců zřejmě sesadí obří zástupce tuleňovitých, rypouš sloní, z trůnu nejmenovaného krále nespavců, slona afrického.

Rypouš sloní je mohutný mořský savec, největší ploutvonožec a největší zástupce řádu šelem na světě. Žije na jižní polokouli v blízkosti Antarktidy. Jeho populace je odhadována na 325 000 dospělých jedinců.

Samci rypoušů váží 1,5 až 3 tuny, ale výjimečně mohou dosahovat až váhy 5 tun. Samice oproti tomu váží pouze 400 až 600 kilogramů, ojediněle 1 tunu. V krajním případě je tak samec až 10krát těžší než samice, což je jeden z největších velikostních nepoměrů mezi savci.

Pojmenován po slonovi

Jméno rypouš odkazuje ke kožnímu vaku na konci čenichu samců. Ten je někdy označován také jako chobot, odtud je tedy odvozeno druhové jméno „sloní“. Slouží jim k zesilování řevu, který je důležitý pro vymezování hierarchie.

Samci rypoušů se obklopují harémy samic, mohou jich čítat i více než tisíc. Spáří se však jen největší a nejsilnější samci. Samice připlouvají na souš porodit mláďata, která pak 23 dní kojí. Na konci laktačního období se spáří se samci a odchází na moře.

Následně odcházejí na moře i samci, na souš se vrací až za několik týdnů kvůli línání.

Zdroj: Wiki Commons

Na moři tráví rypoši 8 až 10 měsíců v roce. Odborníky tudíž zajímalo, jak tito obří savci spí. To se snažili zjistit vědci z Kalifornské univerzity v Santa Cruz. Daniel Costa, mořský ekolog a hlavní autor studie, k tomu říká:

„Mysleli jsme si, že musí spát během takzvaných unášivých ponorů, kdy přestanou plavat a pomalu se potápějí, ale jistě jsme to nevěděli.“ Jeho laboratoř v kalifornské rezervaci Aňo Nuevo se přitom již více než 25 let věnuje sledování migrací rypoušů za potravou.

Odhalené tajemství spánku rypoušů

V rámci nové studie vybavili vědci třináct mladých samic rypouše sloního neoprenovými čepicemi, které na jejich hlavách držely senzory, zaznamenávající jejich mozkové vlny. Díky záznamům z více než stovky ponorů byli nyní vědci schopni potvrdit, že během asi třicet minut trvajících ponorů přechází rypouši na deset minut do hlubokého spánku.

Naspí tak celkem jen asi dvě hodiny denně. Krátkostí svého spánku tak konkurují slonům africkým, kteří jsou považováni za rekordmany v nespaní.

Během spánku se rypouši postupně potopí do ještě větší hloubky. Ve spánkové fáze REM, v níž se zdají sny, se rypouši v pasivním pádu, připomínajícím snášení listu k zemi, potopí do hloubky 400 až 600 metrů.

Někdy však odpočívají i na mořském dně v hloubce přes 2 kilometry. Důvodem, proč se při spánku rypouši potápějí do hlubin, je ochrana před predátory. Blízko hladiny jsou nejsnáze napadnutelní žraloky nebo kosatkami, proto tam tráví jen několik minut, aby se mezi ponory nadechli.

Pod vodou stráví až 90 % času, délka jednoho ponoru může trvat i 2 hodiny. Nyní se vědci chystají studovat mozkovou kapacitu a spánkové vzorce také u tuleňů a lachtanů.

Štítky:
reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři, kteří si rádi pochutnávají na různých druzích ryb, hlavonožců i korýšů, větší druhy nepohrdnou ani rejnoky či jinými žraloky. Aby byli schopni pronásledovat svoji kořist, museli si vyvinou důmyslné způsoby lovu. Kladivouni bronzoví (Sphyrna lewini) patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jsou to 370 až 420 cm dlouzí a až 150 […]
Zhotovování ostrých kamenných nástrojů bylo antropology dlouho považováno za znak evoluce hominidů neboli předchůdců člověka. Nyní zjistili, že podobnou dovednost mají i makakové jávští. Tvorba kamenných nástrojů je spojována především s pravěkými kulturami doby kamenné. Ty kámen využívaly k vytváření celé řady nástrojů, včetně hrotů šípů, kopí či žernovů neboli mlýnků na obilí. Vyráběly je […]
Radon je bezbarvý chemický prvek s atomovým číslem 86, patřící do skupiny vzácných plynů, kam vědci řadí také helium, neon nebo xenon. První z nich jistě znáte z pouťových balónků, neonová světla bezpečně poznáme z dálky a xenonovými světlomety je dnes vybaveno každé osobní auto, které to chce někam dotáhnout. Proč bychom však měli znát zrovna radon? Hlavním […]
Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště správa CHKO Slavkovský les, řeší případ zabité samice ohroženého orla mořského, podezření je na otravu. Pár orlů již pečoval o několik týdnů staré mládě, které zahynulo přímo na hnízdě. Případ šetří kriminální policie jako trestný čin. V celém Karlovarském kraji hnízdí odhadem pouze do 5 párů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz