Domů     Historie
V srdci Paříže byla objevena starověká nekropole
Zdroj: AFP (Agence France-Presse) by Thomas Samson

Dostavba nového východu ze stanice příměstského vlaku RER Port Royal si vyžádala preventivní průzkum dané lokality. Archeologové nevěřili vlastním očím, když v centru francouzské metropole objevili padesátku zachovalých antických hrobů..

Tyto hroby nabízejí pohled na život v předchůdkyni Paříže, ve městě Římany nazývaném Lutetie, před téměř 2000 lety. Camille Colonna, antropoložka z francouzského Národního institutu preventivního archeologického výzkumu (INRAP), na tiskové konferenci řekla, že existovalo „silné podezření“, že se místo nachází v blízkosti bývalé jižní nekropole Lutetie.

V dané lokalitě vykopávky probíhaly už dříve, a to při velké přestavbě Paříže podle plánů architekta Barona Haussmanna v 19. století. Nekropole „Saint Jacques“, největší pohřebiště v galsko-římském městě Lutetia, se rozkládala na 4 hektarech.

Mince v ústech zemřelého

Tehdy však byly z hrobů odebrány pouze cenné předměty, jako je zlato nebo šperky, kosterní nálezy zůstaly zcela opomenuty. Následně byla nekropole znovu zasypána a zapomenuta. Nynějšímu týmu archeologů se však podařilo odkrýt jeden úsek, který nikdy předtím nebyl vyhlouben.

Prezident INRAP, Dominique García, k tomu řekl: „Od starověku toto místo nikdo neviděl.“ Velmi šťastným byl pak především nález kostry s mincí v ústech, který umožnil datovat pohřeb zemřelého do 2. století našeho letopočtu.

Vkládání mincí do úst mrtvých bylo v té době běžnou praxí, jednalo se o tak zvaný Charonův obolus neboli odměna pro převozníka do říše mrtvých. Charón podle řecké mytologie převážel duše řádně pohřbených přes řeku Styx do podsvětí, zatímco duše nepohřbených bloudily navěky po březích této řeky.

Charón byl ve službách samotného boha podsvětí Háda. Často byl znázorňován jako hrubý, vyzáblý a nevlídný stařec, případně jako okřídlený démon s dvojitou sekyrou, kladivem nebo veslem.

Zdroj: ATP by Thomas Samson

50 antických hrobů

V březnu letošního roku započal výkop, v jehož rámci má být odkryto všech 50 hrobů, které do jednoho sloužily k pohřbívání, a nikoliv ke kremaci, která byla tehdy rovněž běžná. Kostry mužů, žen a dětí náležely Parisiům, galskému lidu, který žil v Lutetii v době, kdy bylo město na břehu Seiny pod kontrolou Římské říše.

Parisiové se na ostrově usadili ve 3. stoletím př. n. l. a živili se obchodováním po řece. První zmínka o Lutetii je připisována Juliu Caesarovi, který ve svých Zápiscích o válce galské popisuje: „Je to oppidum Parisiů, nacházející se na ostrově na řece Seině.“.

Poté, co Římané Lutetii dobyli, Galové raději zničili mosty a vypálili své vlastní město, něž by ho přenechali Římanům. Ti ho pak mohli vystavět znovu a dát mu tradiční pravidelný půdorys. Římské město na levém břehu Seiny pak zaniklo během stěhování národů ve 2. polovině 3. století při útoku barbarských kmenů.

Osídlení Paříže, jak se město začalo nazývat, se následně v průběhu raného středověku omezilo převážně na lépe zabezpečený ostrov Cité.

Nádoby, spony, boty i obětovaná zvířata

Nalezené ostatky byly pohřebené v dřevěných rakvích, z nichž se dochovaly pouze hřeby. Vedle více než poloviny mrtvých byly nalezeny obětiny v podobě nejrůznějších keramických džbánů a pohárů. Objeveny byly také šperky, spony do vlasů a opasky.

Uvnitř některých hrobů byly nalezeny i boty, ze kterých se dochovaly malé hřebíky na podrážkách. Boty byly umisťovány buď k nohám mrtvého, nebo vedle něj jako obětina. Nalezena byla i kostra prasete a dalšího malého zvířete, zřejmě obětovaných bohům.

Na rozdíl od předchozího výzkumu plánují vědci nyní všechny nalezené předměty z nekropole odstranit a podrobit je rozsáhlé analýze. Antropoložka Camille Colonnová k tomu říká: „To nám umožní porozumět životu Parisiů na základě jejich pohřebních obřadů a také poznat jejich zdraví studiem jejich DNA.“ Dominique Garcia pak dodává:

„Antická historie Paříže je obecně málo známá, odkryté hroby tak otevírají okno do života v ní v průběhu starověku.“.

Štítky:
Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz