Domů     Historie
Rytiny na urně odhalují, že gladiátoři bojovali i v římské Británii!
Zdroj: Wiki Commons

Zápasy udatných gladiátorů, bojujících často o vlastní život, bavily publikum v Římské říši. Málokdo by předpokládal, že se odehrávaly i v chladné římské provincii zvané Britannia. Nyní pro to mají badatelé důkaz!.

Roku 1853 byla v Colchesteru, městě ležícím v jihovýchodní Anglii, asi 100 kilometrů od Londýna, v hrobě pocházejícím z římské éry nalezena hliněná váza. V ní se nacházely zpopelněné ostatky člověka. O zesnulém neexistovaly žádné záznamy a nebylo ani jasné, zda váza byla vyrobena lokálně, nebo zda pocházela z kontinentální Evropy.

Byly na ní totiž vyobrazeny scény z gladiátorských zápasů, tolik populárních v Římské říši.

Váza z Colechesteru

Nyní studie odhalila, že váza byla vyrobena z místní hlíny a sloužila jako suvenýr z konkrétního zápasu, ke kterému došlo v Colchesteru ve 2. století našeho letopočtu. V římských dobách byl Colchester známý jako Camulodunum.

Jednalo se o velké město se třemi divadly, jedinou závodní dráhou pro vozy v Británii a s rozvinutým hrnčířským průmyslem. Váza z Colchesteru měří 23 centimetrů na výšku a váží asi kilogram. Zobrazuje tři gladiátorské scény se třemi typy bojů: člověk-člověk, člověk-zvíře a zvíře-zvíře.

V jedné scéně se utkávají bojovníci se zvířaty Mario a Secundus s medvědem, v jiné spolu bojují Memnon a Valentius v metafoře rybáře a jeho kořisti, kdy rybář je lehce obrněný a vybavený trojzubcem a sítí.

Zatímco Valentinus je popisován jako člen 30. legie, jež byla umístěná v severozápadním Německu, u Memnona se skví číslice devět, což znamená, že bojoval již devětkrát a přežil. Dříve se odborníci domnívali, vzhledem ke složitosti výzdoby vázy nemohla být vyrobena v Británii, ovšem díky pokročilosti zdejšího hrnčířství nakonec dospěli vědci k závěru, že pochází z Colchesteru a vyrobena byla mezi roky 160 a 200 našeho letopočtu.

Zdroj: Pixabay

Suvenýr proměněný v urnu

Váza byla tedy pravděpodobně zhotovena jako pamětní pohár připomínající vrcholné scény gladiátorského západu a teprve později využita jako pohřební urna. Ze studia v ní uloženého popela vyplynulo, že šlo o pozůstatky robustního muže, kterému v době smrti bylo více než 40 let.

Analýza jeho zubů pak odhalila, že nepocházel z Colchesteru, ale spíše z jihozápadní Anglie či ještě vzdálenějšího místa. John Pearce, člen výzkumného týmu a docent archeologie na King’s College London, k tomu říká: „Nedomníváme se, že ostatky náležely kterémukoliv z vyobrazených gladiátorů.“.

Steven Tuck, profesor historie na Miami University v Ohiu, který do studie nebyl zapojen, si myslí, že: „Zpopelněný jedinec mohl být fanouškem gladiátorů obecně, nebo jen konkrétního gladiátora.“ Případně mohl být podle něj nějakým způsobem spojený s touto konkrétní události, neboť se ví, že někteří z trenérů byli bývali gladiátoři.

Mohlo se tak jednat o gladiátora ve výslužbě, který se účastnil podívané a pořídil si tuto vázu na památku. Až později ji využil k uložení svých ostatků.

O tom, že se uskutečňovaly gladiátorské zápasy i v tak odlehlé části říše, neexistuje dostatek písemných záznamů. Váza z Colchestru, vyrobená z místní hlíny a znázorňující boje mezi gladiátory, tak poskytuje významné svědectví a nezvratný důkaz o tom, že k tomu docházelo a lidé si z této události domů odnášely suvenýry v podobě váz s vyobrazenými bojovníky.

Štítky:
Související články
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz