Domů     Příroda
Skrývá se řešení klimatické krize v měsíčním prachu?
Martin Janda 11.2.2023

Zvyšující se globální teplota, stoupající hladina moří nebo stále extrémnější počasí jsou jen některými z průvodních jevů klimatických změn na naší planetě. Málokdo z expertů v současnosti pochybuje o tom, že jejich hlavní příčinou je lidská činnost, zejména pak spalování fosilních paliv, které do atmosféry uvolňuje skleníkové plyny.

Z akademické sféry nyní přichází originální nápad, jak se klimatickým změnám bránit..

Princip nové ideje je v podstatě jednoduchý. Vědci z Utažské univerzity navrhují vytěžit z Měsíce miliony tun jeho prachu a ten pak vystřelit na místo vzdálené jeden milion kilometrů od Země směrem ke Slunci.

Tím by se vytvořil prachový štít, který by snížil intenzitu slunečního záření dopadajícího na Zemi. „Vskutku vzrušující součástí naší studie bylo zjištění, že přírodní zrnka měsíčního prachu mají přesně tu správnou velikost a složení, aby účinně rozptylovala sluneční světlo od Země,“ řekl vedoucí výzkumu publikovaného v časopise Plos Climate astrofyzik Ben Bromley.

Bromley a další dva výzkumníci zkoumali různé materiály, včetně uhlí a mořské soli, které by mohly jas Slunce ztlumit až o dvě procenta, pokud by byly vystřeleny do vesmíru. Jako nejlepší materiál tým nakonec vyhodnotil měsíční prach a to i přesto, že k udržení takového slunečního štítu by bylo třeba vytěžit miliony tun prachu, přesít jej, naložit do balistického zařízení, jako je kupříkladu elektromagnetické kolejnicové dělo, a každý rok je vystřelit do vesmíru.

Podle Bromleyho by takový postup fungoval jako „jemně vyladěný stmívač, který by naši planetu ponechal nedotčenou“, což je výhoda proti jiným návrhům slunečního geoinženýrství, které vyvolaly obavy z dopadu rozprašování reflexních částic v zemské atmosféře na životní prostředí.

Asi nepřekvapí, že tato myšlenka, která tak trochu patří do žánru sci-fi, vyvolala poněkud rozpačité reakce. Těžko odhadovat, jaké dlouhodobé účinky může mít geoinženýrství či dokonce vesmírné inženýrství.

Nehledě na to, že řešení klimatických problémů se neskrývá ve vesmíru, nýbrž v radikálním omezení fosilních zdrojů. „Nápad těžit na Měsíci nebo na blízkozemních asteroidech, abychom uměle blokovali sluneční záření, není žádným řešením probíhající a prohlubující se klimatické krize,“ řekl profesor Frank Biermann z Utrechtské univerzity.

„To, co je potřeba, je masivní snížení emisí skleníkových plynů, které vyžaduje rychlý technologický pokrok a socioekonomické změny.“.

Související články
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika. Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, […]
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz