Domů     Medicína
Diagnóza ADHD: Když život ovládá nepozornost…
Zdroj: Pixabay

Ze všech lidských poruch patří k těm nejprobádanějším. Její podstatou je neustálý souboj mezi mozkem a emocionálně silnými podněty, který lidský hardware nemá šanci vyhrát.

Neurovývojový syndrom, známý spíše pod zkratkou ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), o sobě totiž dává vědět již v raném věku dítěte, kdy se pomalu stává nepřítelem číslo jedna. Za jeho vznikem stojí strukturální a funkční odchylky různých mozkových oblastí v kombinaci s nerovnováhou určitých neurotransmiterů – zejména dopaminu a noradrenalinu.

Hrubý odhad…

Jedním z prvních, kdo na diagnózu ADHD upozornil a zároveň se pokusil o její základní popis, byl anglický pediatr, George Frederic Still (1868–1941). Psal se rok 1902, když v rámci přednášek hovořil o neobvyklých duševních stavech u jinak zdravých jedinců, jejichž inteligence nebyla nijak negativně narušena.

Jednalo se o děti impulzivnější a nepozorné s prakticky nulovým sebeovládáním. Konkrétně ve své praxi toto chování zaznamenal u 15 chlapců a 5 dívek. Dnes jeho závěry plně korespondují s tezí, že onemocnění postihuje častěji muže než ženy.

24/7

„Mezi příznaky není nic nenormálního nebo nestandardního, co by každý člověk nezažil. Typické pro ADHD ale je, že příznaky přetrvávají 24 hodin denně a sedm dní v týdnu,“ uvedl vedoucí lékař Dětského a dorostového oddělení Psychiatrické kliniky FN Brno a LF MU, Pavel Theiner.

Jen ve Spojených státech trápí ADHD 6,1 milionu malých pacientů, zatímco u nás jde o 20 tisíc. Ačkoli není jasné, co přesně poruchu spouští, v 75 % případů sehrává významnou roli dědičnost. V současnosti věda ví hned o několika genech, jež jsou se syndromem spojeny, v ostatních případech může jít o následek komplikovaného těhotenství nebo prenatálního vystavení alkoholu a cigaretovému kouři.

Zdroj: Adobe Stock

„Dárek“ do puberty

Jisté varovné signály se obvykle začínají ve větší míře projevovat před 12. rokem dítěte – nejčastěji se jedná o zhoršený prospěch, roztěkanost nebo vyšší sklon k úrazům. Ničím výjimečným není ani prokrastinace nebo neustálé odkládání povinností „na později“.

Dalším příznakem může být ale také naprostý opak, tedy až rekordní počet koníčků, kterým se však člověk není schopen věnovat naplno, natož je dovést do zdárného konce. Od „práce“ ho totiž dokáže vyrušit naprosto cokoli.

Zdroj: Pixabay

Tajemný nepřítel

Stavy vylučující jakékoli hlubší soustředění mohou u 60 % nemocných přetrvat až do dospělosti. „Typická dětská hyperaktivita se mění u dospělých ve vnitřní neklid a nepohodu. Porucha pozornosti zůstává pořád trvalá,“ upřesnil Pavel Theiner.

Jen v roce 2017 sužovalo ADHD zhruba 26 700 dospělých z 20 zemí světa. Psychiatrická komorbidita, tedy současný výskyt hned několika onemocnění, byla následně zjištěna u 60–80 % z nich. Vedle poruchy pozornosti trpělo dalším jedním duševním onemocněním 23 % osob, hned tři diagnózy sužovaly 14 % zkoumaných.

Podle výzkumu se nejčastěji jednalo o úzkostné poruchy, změny nápad nebo nadměrné užívání návykových látek. Ničím neobvyklým však nebyly ani bipolární poruchy a poruchy osobnosti.

Zdroj: Pixabay

Chce to řád…

Včasná, a především správná diagnóza je prvním krokem k úspěchu. Léčba ADHD nejčastěji spočívá v režimových opatřeních, jejichž úkolem je naprostá eliminace rušivých podnětů v pracovním či studijním prostředí.

K osvojení nových návyků může zároveň pomoci kognitivně-behaviorální terapie. Jako účinná pomoc se ukázaly také stimulanty, ať už s obsahem atomoxetinu nebo metylfenidátu, které dokáží „upravit“ přenos informací v mozku, čím zvýší schopnost soustředění a přispějí k celkovému zklidnění.

Má to však jeden háček… Zatímco u dětí jsou léky plně hrazeny ze zdravotního pojištění, v dospělosti je jejich platba většinou záležitostí pacienta.

Více než dočtete v čísle 3/2023, které vychází již příští čtvrtek!

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz