Domů     Příroda
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Martin Macourek 4.2.2023

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu.

V unikátní šestidílné dokumentární sérii, kterou uvede Viasat Nature, se seznámíte s největšími, nejrychlejšími a nejvzácnějšími zvířaty žijícími na starém kontinentu..

Setkáte se s největším evropským dravcem, kterým je orlosup bradatý. Uvidíte tuleně kuželozubého, největšího vodního predátora kontinentu. Poznáte zubra, nejtěžšího suchozemského savce žijícího v Evropě.

Pro českého diváka bude obzvláště zajímavá epizoda věnující se rysům, dokonalým lovcům, kteří se po dlouhých letech vrátili i do našich končin. Velmi poutavé však budou i díly zaměřené na rosomáka a losa, zvířata, která se často setkají tváří v tvář.

Speciální technologie, které byly při natáčení využity, vás přivedou do bezprostřední blízkosti těchto tvorů. Díky dronům, vrtulníkům a skrytým kamerám uvidíte hlavní protagonisty v jejich přirozeném prostředí a pochopíte, jak se vypořádávají se stále se rozšiřující civilizací.

Doprovodné komentáře vědců a dalších odborníků zasadí do tématiky hlubší kontext, přičemž poznáte, jak důležitou roli hraje koexistence těchto zvířat a jejich rodin či stád s dalšími zvířecími populacemi.

Jedinečná dokumentární série z německé produkce vás zavede na skutečně objevitelskou výpravu do skrytých, ale přesto blízkých končin našeho rozmanitého kontinentu. Poznáte Evropu ze zcela jiného pohledu.

Probádáte pravěkou krajinu a zcela se vymaníte ze sféry politických hranic, které pro zvěř neznamenají zhola nic.

Zároveň však uvidíte, jak je i Evropa ohrožena vymíráním druhů v souvislosti s vnějšími faktory, jako je změna klimatu. Autoři vám ale také přiblíží snahy o vysazování ohrožených druhů do divoké přírody.

Filmové safari s názvem Evropská divočina sledujte od pondělí 6. února na Viasat Nature.

První díl bude uveden v 19 hodin.

Trailer Youtube: https://youtu.be/y86E0NGPOWI

Související články
Mimořádný objev se podařil vědcům z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research identifikovali u rostliny čirok pyl s unikátními vlastnostmi. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním odolnějších zemědělských plodin. O objevu informuje prestižní časopis The New […]
Žížaly patří mezi kroužkovce, konkrétně náleží do podkmene opaskovců. Chaotické přeuspořádání chromozomů pomohlo kdysi těmto tvorům přesídlit z mořského prostředí do sladkovodního, a některým dokonce i na souš. Mezi opaskovce se řadí maloštětinatci a pijavice. Známým zástupcem maloštětinatců je žížala obecná, která žije na souši, patří sem však i tak zvaní krvaví červi (Glycera), kteří […]
Jako generace „plastic people“ žijeme v barevném, naleštěném a nerozbitném světě. Z kdysi zázračného produktu se nakonec stal veřejný nepřítel číslo jedna, ale dnes ho bereme na milost. Není totiž tak snadné ho nahradit, v medicíně, potravinářství, automobilovém průmyslu nebo kosmonautice se bez jeho trvanlivosti, lehkosti, snadné výroby a údržby neobešli. „Špatnou pověst plastům dělají […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
Tým vědců z University of Edinburgh extrahuje vzácné kovy, jako je lithium, mangan či kobalt, ze starých baterií za pomoci mikrobů. Bez toho by nám mohly začít rychle docházet suroviny na stavbu turbín, elektromobilů či solárních panelů. Součástí starých baterií a vyřazených elektronických zařízení je řada vzácných a drahých kovů, jako je lithium, kobalt či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz